DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Studenci Instytutu Jana Pawła II obawiają się zmian na uczelni, które podważają jej misję

Studenci Instytutu Jana Pawła II obawiają się zmian na uczelni, które podważają jej misję
źródło: pixabay.com

Ponad 150 studentów Papieskiego Instytutu Jana Pawła II w Rzymie podpisało list, w którym zwracają uwagę, że nowo zatwierdzone statuty podważą misję i tożsamość Instytutu. Jeden z profesorów podkreślił, że aktualnie „ciągłość tożsamości Instytutu jest martwa”.

 

„Chcemy wyrazić naszą największą troskę: utratę formalnego podejścia, a tym samym tożsamości Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II” - napisali studenci w liście, który został wysłany do arcybiskupa Vincenzo Paglii, wielkiego kanclerza instytutu oraz ks. Pierangelo Sequeri, prezesa Papieskiego Instytutu Jana Pawła II.

 

„Wielu studentów wyraziło ogromne zaniepokojenie po nieoczekiwanej publikacji nowych statutów i nowego programu studiów dla naszego Instytutu, wraz ze smutną wiadomością o wydaleniu dwóch profesorów, którzy odgrywają główną rolę w formacji oferowanej przez Instytut” – czytamy w liście przygotowanym przez studentów.

 

Pytają oni hierarchę oraz prezesa Instytutu: „Po co nadal studiować w Instytucie Jana Pawła II, jeśli wydaje się, że nie będzie proponował niczego innego niż to, co możemy znaleźć w programach szkół świeckich, zazwyczaj przedstawionych w bardziej atrakcyjny i skuteczny sposób?” – napisano. Źródło powiązane z Instytutem poinformowało Catholic News Agency, że nowo zatwierdzone statuty budzą obawy co do rzetelności naukowej i przyszłej reputacji Instytutu.

 

„Każdy renomowany naukowiec byłby zaniepokojony tym, jak traktowano aspekt akademicki Instytutu. Papież Franciszek zasługuje na to, by Amoris laetitia była uczciwie dyskutowana, a nie narzucana przez teologiczną partyzantkę. To nowe podejście do wydziału i programu nauczania całkowicie zagraża wiarygodności Instytutu” - podało źródło.

 

Jeden z członków wydziału w Instytucie wyraził zaniepokojenie, że nowe statuty koncentrują się na zatrudnianiu wykładowców i opracowywaniu programu nauczania w biurze kanclerza, obecnie zajmowanym przez abp. Vincezo Paglię. Zdaniem krytyków zmiany prowadzą do odejścia od założeń przyświecających wcześniej instytutowi. Jest to niepokojące w kontekście dyskusji nad adhortacją „Amoris Laetitia” i spodziewanym Synodem Amazońskim.

 

Profesor potwierdził również, że kurs teologii fundamentalnej teologii moralnej został usunięty z programu nauczania w Instytucie, co nazwał „niepojętym”. Dodał, że nowy proces zatrudniania kadry, jest zerwaniem ze zwykłymi praktykami akademickimi.

 

Przypomnijmy, że ks. Livio Melina, kierownik Katedry Fundamentalnej Teologii Moralnej oraz ojciec José Noriega, kierownik Katedry Specjalistycznej Teologii Moralnej zostali zwolnieni i nie będą na jesieni nauczać w założonym przez Jana Pawła II Instytucie Małżeństwa i Rodziny. Ks. Livio Melina jest uważany za następcę wiernego tradycyjnemu nauczaniu Kościoła, kardynała Carlo Caffary. Zwolnienie byłego przewodniczącego instytutu i wieloletniego wykładowcy i studenta budzi obawy związane z odejściem od pierwotnej misji tej ważnej instytucji.

 

Warto dodać, że włoska katolicka agencja prasowa „La Nuova Bussola Quotidiana” poinformowała, że wszyscy członkowie wydziału w Rzymie zostali zawieszeni ze względu na nowe statuty wprowadzane w Instytucie. Profesorowie pozostaną zawieszeni do czasu, gdy będą mogli być oceniani w świetle potrzeb Instytutu i ewentualnie przeniesieni do nauczania nowych kursów jesienią.

 

Catholic Herald zauważa, że wśród nowych członków wydziału wyznaczonych do nauczania na uniwersytecie jest m.in. ks. Maurizio Chiodi, który w 2018 r. twierdził, że stosowanie sztucznej antykoncepcji może w niektórych przypadkach „być uznawane za akt odpowiedzialności, który może być stosowany, choć nie w celu radykalnego odrzucenia daru dziecka”. Abp Paglia odmówił komentarza w tej sprawie.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

WMa


DATA: 2019-07-27 16:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak oto są niszczone jedno po drugim dzieła św. Jana Pawła II. Jak przypomina o. Pelanowski św. Pawłowi nie straszne były sądy rzymskie, próby linczu i sztormy. Zasmucaly go herezje i odstępstwa na łonie Kościoła. Najgrozniejsi dla katolika są wrogowie wewnętrzni.patrz-Paganini słuchaj o. Pelanowskiego.
9 miesięcy temu / Agna
 
komuniści są już w kościele
9 miesięcy temu / pik
 
Wracać do Polski, na uczelnię Ojca Rydzyka, bo inne też niepewne.
9 miesięcy temu / Zbigniew
 
?Ciągłość tożsamości Instytutu jest martwa?. A kiedy była żywa ?
9 miesięcy temu / iskierka
 
Marksistowski marsz przez instytucje trwa w najlepsze. Nie rozumiecie? Nie warto walczyć ze starą ugruntowaną wiarą, moralnością i wiedzą. Wystarczy odpowiednio ukształtować nowe pokolenie. Reszta sama pójdzie wg. planów.
9 miesięcy temu / PM
 
Kard. Karol Wojtyła podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1976 r., pytany o ocenę naszych czasów powiedział że Stoimy dzisiaj w obliczu największego w historii konfliktu, ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a anty-Ewangelią. Dodał wówczas, iż konfrontacja ta leży w planach Bożej Opatrzności. Jest to próba nie tylko dla naszego narodu i dla Kościoła, ale jest to w pewnym sensie próba dotycząca dwóch tysięcy lat kultury i chrześcijańskiej cywilizacji, ze wszystkimi konsekwencjami dla ludzkiej godności, indywidualnych praw i praw narodów. KRÓLUJ NAM CHRYSTE!
9 miesięcy temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.