DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Studenci domagają się dekolonizacji londyńskiego uniwersytetu. Biali filozofowie na bruk!

Studenci domagają się dekolonizacji londyńskiego uniwersytetu. Biali filozofowie na bruk!

Studenci prestiżowego Uniwersytetu w Londynie z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu pod pretekstem „dekolonizacji” domagają się, by na kursach filozofii całkowicie pominąć myśl Platona, Kartezjusza czy Kanta, ponieważ są biali – donoszą brytyjskie media.


Związek studentów Studiów Orientalnych, Afrykańskich i Bliskiego Wschodu (SOAS) twierdzi, że na ich wydziale nie powinno w ogóle uczyć się myśli białych filozofów. Na kursach powinna dominować myśl afrykańskich i azjatyckich intelektualistów. Studenci prowadzą kampanię na rzecz „dekolonizacji” uniwersytetu i odrzucenia „strukturalnego oraz epistemologicznego dziedzictwa kolonializmu”.


Już wcześniej profesorowie – w związku z przygotowywaną reformą szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii- ostrzegali, że wkrótce może dojść do sytuacji, iż uniwersytety będą musiały nauczać o tym, o czym będą chcieli słyszeć studenci. Będą musieli im schlebiać.


Proponowana przez rząd reforma faktycznie przewiduje umieszczenie satysfakcji studentów w centrum nowego systemu rankingowego, co – jak sugerują krytycy – poważnie podważy integralność akademicką.


Sir Roger Scruton, filozof obawia się, iż brytyjskie uczelnie będą kształcić ignorantów. - Nie można przecież z góry wykluczyć całego obszaru filozofii, całego wysiłku intelektualnego podjętego przez białych filozofów, bez zapoznania się z rezultatami ich badań – oburzał się w rozmowie z gazetą „The Mail”.


Sir Anthony Seldon, rektor Uniwersytetu z Buckingham dodał: - Istnieje realne niebezpieczeństwo, że poprawność polityczna wymknie się spod kontroli. Musimy zrozumieć, jaki był świat i nie możemy przepisywać historii na nowo, jak niektórzy by tego chcieli.


Przedstawiciele Stowarzyszenia Studentów SOAS, wiodącego ośrodka studiów azjatyckich, afrykańskich i Bliskiego Wschodu twierdzą, że w obecnym roku akademickim „dekolonizacja” uniwersytetów i "konfrontowanie białych instytucji” jest jednym z ich priorytetów.


Studenci przekonują, że myśl „białych filozofów" powinna być analizowana jedynie „w razie potrzeby," a prezentowane przez nich idee powinny być nauczane wyłącznie z "krytycznego punktu widzenia" np. wskazując na kontekst kolonialny filozofów Oświecenia.


Erica Hunter, szefowa wydziału religii i filozofii nazwała pomysł studentów SOAS „raczej śmiesznym”, dodając, ze nie można redukować nauczania i pomijać niektórych  filozofów czy historyków, tylko dlatego, że „teraz jest to w modzie".


Dr Deborah Johnston, rzecznik SOAS wskazuje, że „jedną z wielkich zalet SOAS jest to, iż zawsze patrzy na światowe problemy z punktu widzenia badanych regionów, to jest z punktu widzenia Azji, Afryki czy Bliskiego Wschodu.” Dodała, że przygotowywane przez SOAS opracowania stanowią istotne uzupełnienie dociekań innych uczonych z całego świata. Dlatego – jej zdaniem – tak ważne jest krytyczne spojrzenie na myśl białych filozofów.  


SOAS jest największym europejskim centrum studiów azjatyckich, afrykańskich i Biskiego Wschodu. Studenci SOAS w dużej mierze wywodzący się spoza Europy narzekają, że nauczanie religii i filozofii na wydziale jest „eurocentryczne.” Za mało w nim różnych kontekstów kulturowych.


W ubiegłym roku Oxford University odmówił usunięcia pomnika Cecil Rhodes z Oriel College z powodu związków z przeszłością kolonialną Wielkiej Brytanii, pomimo zaciekłej kampanii części studentów. Inna uczelnia - Cambridge University Jesus College usunął pomnik z brązu kogucika, który został zrabowany podczas wyprawy kolonialnej Brytyjczyków do Nigerii.Źródło: bignewsnetwoek.com., telegraph.co.uk., AS.

DATA: 2017-01-13 11:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż pozostaje tylko. Ha! Ha! Ha! Lub, hi! Hi! Hi!
ponad 1 rok temu / Roni
 
I oni (Brytyjczycy)ich do siebie zapraszają - po co to zamieszanie. Chcieli pokazać jacy są "tolerancyjni" to mają.
ponad 1 rok temu / n.m.
 
@Golden 100% I tak jest ze wszystkim ????
ponad 1 rok temu / G
 
Przepyszne ! A czy Afrykańczyk św Augustyn z Hippony przejdzie pozytywnie weryfikację ? Nie ? Faktycznie, był biały i knuł po cichu jak tu skolonizować Nigerię. Ilu znacie subsaharyjskich filozofów ? Rozumiem, że taki Patrice Lumumba będzie w sam raz, a może nawet sam Malcolm X ? Myśl nowa blaski promiennemi wiedzie nas na bój, na trud !
ponad 1 rok temu / Józef z Tallina
 
Mentalność Kalego w pełnej krasie. Jak wy nam kolonializm, to niefajnie, ale nasz kolorowy kolonializm to "być bardzo dobra"... Nie podoba im się kultura białych, cywilizacja chrześcijańska (choć z racji jej zaniku, tego się pewnie nie czepiają), to hajda to swoich krajów, gdzie i kultura własna, i cywilizacja takowoż. I tam dadzą im to, czego chcą - wszak będą na swoich azjatyckich i afrykańskich uniwersytetach bazujących na myśli ich żółto, czarno i dowolnego koloru skóry, poza białym, myślicieli. Nie rozumiem zupełnie posłuchu dla postulatu: a ja chcem teraz tego, a nie tamtego. Wszak widziałeś człowieku z Afryki, czy z Azji, czego będą Cię uczyć. Ustępstwa poprawnych politycznie uczelni skończą się kształceniem elit całkowicie obcych kulturowo, które skolonizują Europę tanio i bezboleśnie. Hordy islamskiego plebsu najeżdżają zachodnią Europę, a teraz ta sama Europa wykształci sobie elity, które szybko odnajdą swoich i zaczną tworzyć nowe państwa.
ponad 1 rok temu / Golden
 
I to nie jest rasizm? ;)
ponad 1 rok temu / Ar
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.