DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Studenci, brońcie krzyża!

Studenci, brońcie krzyża!
By Piotr Frydecki (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

„Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby krzyż był obrażany. Dziękuję Bożej Opatrzności, że krzyż powrócił na uczelnie, do urzędów, szpitali” – mówił wczoraj w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego dla wszystkich kieleckich uczelni.


W Eucharystii uczestniczyli rektorzy, prorektorzy, dziekani, prodziekani, profesorowie i studenci kilku kieleckich uczelni, były także uczelniane poczty sztandarowe. Mszę św. koncelebrowali z biskupem kieleckim duszpasterze akademiccy, księża profesorowie kieleckiego Seminarium i pracownicy Kurii.


Nawiązując do liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II, bp Kazimierz Ryczan przypominał nauczanie papieża, szczególnie w odniesieniu do środowisk akademickich oraz miejsce krzyża w życiu bł. Jana Pawła II. Zastanawiał się także, jakie przesłanie dla ludzi nauki ma on w osiem lat po swojej śmierci. Na tle współczesności, w której „świeckość żąda dla siebie wyłączności i wyzbywa się wartości” nakreślił wskazówki papieża, posługując się cytatami z jego pobytu w Polsce. Nazwał uczelnie „kuźnią narodu” i zaapelował, aby nie porzucały one tradycji ojców, przypomniał także szczególne miejsce krzyża w trudnych dziejach narodu, gdy był on „mocny męką i mądrością krzyża”. Bp Ryczan cytował słowa Jana Pawła II wygłoszone m.in. w Skoczowie (1995 r.), w Warszawie (1983, 1979), w Krakowie i na krakowskich Błoniach (1979, 1983, 2002).


„Wręczam wszystkim uczelniom do ręki krzyż” – mówił bp Ryczan, przypominając, że zdjęcie Papieża z krzyżem obiegło cały świat. „Błogosławiony pielgrzymie do Ojczyzny, dziękujemy za przesłanie i pouczenie o priorytetach” – zakończył swą homilię bp Kazimierz Ryczan.


Duszpasterstwo akademickie zainaugurowało swą działalność pod kierunkiem nowego duszpasterza – ks. Rafała Dudały, który powrócił do Kielc po studiach w Rzymie. Ks. Dudała zapowiada „stawianie na jakość”, „zejście do studenckiego kampusu” i nie obawia się niżu demograficznego. „Zapraszam studentów, absolwentów i młodzież kieleckich szkół średnich do udziału w organizowanych spotkaniach. W każdą niedzielę o godz. 18. w bazylice katedralnej sprawowana jest Msza św. Akademicka. Po Mszy odbywa się spotkanie w salce przy ul. Wesołej 54” – mówi duszpasterz.


Zachęcał również do zainteresowania spotkaniami organizowanymi przez duszpasterstwo, to m.in. kursy przedmałżeńskie, kręgi biblijne, spotkania dyskusyjne, poradnictwo oraz wspólne pielgrzymki i wycieczki.KAI

mat


DATA: 2013-10-23 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

aż nie można uwierzyć, że są uczelnie w naszym kraju gdzie nie wstydzą się Wiary; co na to KUL z Lublina, jak tam wykłady z gender? - nie wstyd Wam?!
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.