DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Strzelnica w Białymstoku wciąż nie powstała: miasto opóźnia realizację projektu obywatelskiego

Strzelnica w Białymstoku wciąż nie powstała: miasto opóźnia realizację projektu obywatelskiego
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Chociaż w roku 2017 w budżetu obywatelskiego Białegostoku projekt budowy strzelnicy otrzymał najwięcej głosów, realizacja inwestycji nawet się jeszcze nie rozpoczęła. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski twierdzi, że nie ma na to dostatecznych środków. Wcześniej nie przeszkadzało mu to wydawać niemałych sum na zabezpieczenie tak zwanego marszu równości. 

 

Zdaniem władz samorządowych Białegostoku brak pieniędzy na strzelnicę wynika z błędnego pierwotnego oszacowania projektów. To zdumiewającego, gdyż szacunków dokonywały instytucje miejskie. W lipcu 2016 zarząd mienia komunalnego oszacował koszt budowy strzelnicy na maksimum 1,5 mln złotych. Obecnie zaś twierdzi, że wymaga to 8,5 mln złotych. Powstaje pytanie, skąd bierze się aż 6-krotna różnica w szacunkach fachowców? 

 

Inną zagadką jest sprawa pomocy finansowej, jaka mogła być udzielona na budowę białostockiej strzelnicy przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Obecnie władze miasta twierdzą, że resort obrony, odmówił pomocy. Stwierdził jakoby, że program dofinansowania budowy strzelnic obejmuje jedynie strzelnice umożliwiające oddawanie strzałów na odległość 100, lub 200 metrów. Tymczasem w białostockiej strzelnicy maksymalna odległość tarcz wyniosłaby 50 metrów.

 

Powstaje jednak pytanie, dlaczego więc prezydent miasta twierdził, na jednej z ubiegłorocznych sesji rady, że strzelnicę musi dofinansować MON, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie? Czyżby nie znał wówczas warunków dofinansowania z programu „Strzelnica w powiecie”?

 

Podczas głosowania na projekty, które miały być zrealizowane w roku 2017 w ramach budżetu obywatelskiego w Białymstoku, wśród wniosków ogólnomiejskich, najwięcej głosów otrzymała budowa strzelnicy na Węglówce (4022 głosy). Kolejny projekt (budowa ulicy na osiedlu Zawady) otrzymał jedynie 1653 głosów. Budowa strzelnicy to projekt Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej, skupiającej pasjonatów strzelectwa sportowego, militariów oraz historii. Organizacja pragnie powszechnego dostępu do strzelnicy dla osób pełnoletnich, którzy trenowaliby pod opieką profesjonalistów.

 

Strzelnica w Białymstoku ma powstać w przestrzeni piwnicznej jednego z dawnych magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej. Starania, aby zrealizować projekt budowy strzelnicy w Białymstoku, Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej prowadził przez kilka lat. Białystok stał się siedzibą jednostki obrony terytorialnej, co jak się wskazuje, zwiększa zapotrzebowanie na strzelnicę.

 

Według pomysłodawców kompleks powinien umożliwić szkolenie z zakresu obsługi broni palnej pod okiem instruktorów, trenowanie strzelania członkom organizacji paramilitarnych, żołnierzom jednostki obrony terytorialnej czy funkcjonariuszom służb porządkowych. Twórcy strzelnicy nie ukrywają chęci promocji strzelectwa sportowego jako formy rozrywki dla całej rodziny.

 

„Tworząc bazę szkoleniową, będziemy wspierać każdą aktywność dążącą do poprawienia obronności naszego regionu, chociażby poprzez odtworzenie Obrony Terytorialnej” – piszą na swojej stronie internetowej członkowie Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej.

 

Opracowanie: Adam Białous


DATA: 2019-11-20 13:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Fajne polskie przedwojenne "kulki"do mausera na zdjeciu
8 miesięcy temu / oldtimer
 
W razie wojny synowie i córki polityków i urzędników państwowych na 1 linie frontu wtedy nie było by wojen a nie wyręczać się szarym obywatelem i jeszcze robić utrudnienia w dostępie do broni a później wymagać by bronił ojczyzny. Operowania bronią i sztuki walki uczy się od najmłodszych lat a nie 18 lat i dopiero w wojsku uczy się obsługi broni itd. poszły konie po betonie. Ja w razie wojny wieję z ojczyzny niech jej bronią politycy ich dzieci i kryminaliści policja i wojsko, ziemia jest duża.
8 miesięcy temu / tomek48
 
Ryś - rozumiem ze oczekujesz że w każdym domu ma stacjonować żołnierz z bronią? Tak? Jak Cie napadną i będą córkę gwałcić to zadzwonisz do najbiższej jednostki i przyjedzie armia...niedlugo, kiedyś. Albo policjant powinien stać na warcie pod drzwiami. Ludzie - czy Wy już rozstaliście się z rozumem? Naprawdę dobrze być bezbronnym? Tak powinno być? Otóż nikt nikogo nie zmusi do posiadania broni ale może też nie utrudniajcie normalnym Polakom bo kryminał miał zawsze bez specjalnych problemów. Nie podoba mi sie że państwo z założenia chce obywatela słabszego od kryminalisty. To mi nasuwa przypuszczenie związku struktur państwa z kryminałem. Niema innego wytłumaczenia. No chyba że to sami idioci ale nie sądzę.
8 miesięcy temu / Jot
 
@Ryś według socjalistów wojsko służy do pacyfikowania własnych obywateli i ochrony aktualnie rządzących rządów lewicowych?
8 miesięcy temu / szpulas11
 
@ Jot A do czego jest wojsko?
8 miesięcy temu / Ryś
 
i znów by coś zrobić to urzędniki chcą nakraść pinindzy. Trza kupić z pięć- dziesięć hektarów nieużytków czy łąki, dać ogłoszenie: ,,przyjmę ziemię i gruz z wykopów,, za rok dwa dokupić desków na ziemne kulołapy na palach, wykopać szambo, podciągnąć wodę, prąd. Zrobić te 200 metrów to MON da na ogrodzenie, parking, jakieś zabudowania. A i tak każdemu coś wpadnie, nie 8,5 miliona, ale zawsze:D a na boku dostawić małą betonową na pistolety to i Policja się dorzuci:D
8 miesięcy temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.