12 lipca 2019

UE niejednomyślna w sprawie Jerozolimy. Nie dla przenosin placówek dyplomatycznych

(źródło: wikimedia.org)

Unia Europejska niejednomyślna w sprawie uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela. Upadła propozycja przyjęcia dokumentu, który zakazywałby członkom UE przenoszenia placówek dyplomatycznych i oficjalnych przedstawicielstw do tego miasta. Po stronie Izraela stanęły Czechy i Węgry.

 

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini zawsze deklarowała, że stołeczność Jerozolimy może być uznana pod warunkiem, że będzie ona stolicą dwóch państw – Palestyny i Izraela. Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa argumentowała także sprzeciw wobec przenoszeniu ambasad, placówek dyplomatycznych i oficjalnych przedstawicielstw do Jerozolimy brakiem pokojowego uregulowania sporu między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Inicjatywa przyjęcia dokumentu wyrażającego zakaz przenoszenia placówek dyplomatycznych i gospodarczych do Jerozolimy wynikała z nasilenia się tendencji otwierania przez kraje członkowskie przedstawicielstw ekonomicznych, w ślad za decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy państwa Izrael w grudniu 2017 roku. W treści unijnego zakazu stwierdzono m. in., że UE i jej państwa członkowskie powinny respektować międzynarodowe porozumienia o lokalizacji przedstawicielstw dyplomatycznych. Do przyjęcia takiej deklaracji konieczna była jednak jednomyślność członków UE.

 

Decyzję zablokowały Węgry i Czechy, które deklarują się jako bliscy przyjaciele Izraela.  Oba kraje członkowskie Grupy Wyszehradzkiej były bezpośrednio zainteresowane, aby inicjatywa dyplomacji UE nie była zrealizowana, ponieważ uderzałaby w ich wcześniejsze decyzje. W marcu tego roku Węgry otworzyły swoją misję handlową w kontrolowanej przez Izrael części Jerozolimy, realizując obietnicę złożoną przez premiera Viktora Orbána. Czechy uznały stołeczność Jerozolimy jeszcze w grudniu 2017 roku, a w listopadzie zeszłego roku otwarły w tym mieście Dom Czeski, co uznano za pierwszy etap przenoszenia ambasady. Wspólnie z Rumunią, w maju 2018 roku, Czechy i Węgry zablokowały ponadto inicjatywę Francji, dotyczącą skrytykowania decyzji prezydenta Trumpa o przeniesieniu ambasady amerykańskiej do Jerozolimy.

 

Źródła: Cursorinfo.co.il / Fakty.com.ua / 7kanal.co.il

JB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram