DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Strefa euro już nie kusi

Strefa euro już nie kusi
fot.Eric Chan/commons/creative

Strefa euro przestaje być postrzegana jako eldorado przez europejskie państwa. Niedawno swoją niechęć do wstąpienia w struktury unii walutowej ogłosiły Węgry. Finlandia natomiast rozważa ewentualność opuszczenia strefy euro. Również w Polsce coraz głośniej mówi się o tym, że nie ma się dokąd śpieszyć. Teraz podobne sygnały dochodzą z Bułgarii, której władze chcą się na razie wstrzymać z dążeniem do członkostwa.

 

Jak dotąd plany Bułgarii były śmiałe. W 2010 roku rząd Boyko Borisova obiecywał, że kraj przyjmie wspólną walutę już w 2013 roku. Niedawno jednak zarówno premier, jaki i minister finansów Simeon Djankov udzielili wywiadu dla The Wall Street Jurnal, w którym oświadczyli, że na razie nie zamierzają wprowadzać Bułgarii do strefy euro. Przyczyną jest oczywiście pogarszająca się sytuacja finansowa unii walutowej i brak recepty na przezwyciężenie kryzysu.

 

- Obecnie nie widzę żadnych korzyści z przystąpienia do strefy euro. Widzę wyłącznie koszty - mówi w rozmowie z dziennikiem Djankov. Zważywszy na to, że kraje nie mogą się porozumieć w sprawie środków do uzdrowienia sytuacji finansowej, dla Bułgarii taki krok byłby „zbyt ryzykowny”. Zdaniem ministra finansów brak dziś jasnych zasad funkcjonowania strefy euro, tym bardziej trudno przewidzieć co będzie w przyszłym roku czy za dwa lata. Przyczyna jest też inna. Jak się okazuje wielu Bułgarów po prostu nie chce się rozstawać z narodową walutą.

 

Ze wszystkich warunków, jakie państwo musi spełnić przed przystąpieniem do strefy euro, Bułgaria nie spełnia tylko jednego - nie należy do systemu ERM II. Zarówno deficyt na poziomie 2,1 proc. jaki i 17,5 proc. dług publiczny znajdują się dużo poniżej wymagań stawianych przez Brukselę. Władze zdają sobie jednak sprawę z tego, że strefa euro balansuje na krawędzi rozpadu, a winę takiego stanu rzeczy upatrują w braku jednolitego przywództwa i braku wizji na przyszłość. Według premiera Borisova podziały w Europie będą się w przyszłości pogłębiać, ponieważ rządy nie są gotowe do wprowadzania reform, które są absolutnie konieczne.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.ekonomia24.pl


DATA: 2012-09-06 10:45
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.