DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Strefa euro? To nieprawdopodobne, że powstała!

Strefa euro? To nieprawdopodobne, że powstała!
fot. Rama . commons.wikimedia.org, licencja CC
#KRYZYS    #GRECJA    #UNIA    #UE    #STREFA EURO    #SCENARIUSZ DOMINA

Strefa euro znalazła się w pewnym punkcie krytycznym. Niewykluczone, że właśnie waży się jej „być albo nie być”. Jakie są jednak tego przyczyny?  Analityk J.P. Morgan Michael Cembalest postanowił spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy i doszedł do wniosku (zapewne nie on jeden), że jest to najbardziej absurdalna unia walutowa w historii i aż dziw, że w ogóle powstała w takim kształcie. Co więc zadecydowało o tak radykalnej ocenie tego projektu?

 

Analiza została przeprowadzona w oparciu o różne wskaźniki gospodarcze w 12 krajach strefy euro. Państwa te, czyli Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Grecja, Belgia, Portugalia, Austria, Słowacja, Finlandia i Irlandia, odpowiadają za 95,8% PKB całego eurolandu oraz jego liczebności. Różnice między tymi krajami są szczególnie dostrzegalne w kwestii stosunku płac do wydajności, polityki antymonopolowej, marnotrawienia publicznych pieniędzy, niezależności sądów i poziomu badań naukowych. Jak się okazuje jeśli włączy się do tej analizy pozostałe państwa strefy euro nie ma wielkiej różnicy w wynikach. Podobnie w przypadku ewentualnego wyjścia z niej Grecji dysproporcje nadal pozostaną wysokie. To nie ten kraj ma zatem decydujący wpływ na różnorodność gospodarczą strefy euro (zapewne więc nie Hellada jest przyczyną jej problemów).

 

Jak się okazuje unie walutowe są w dzisiejszych czasach rzadkością. Aby dokonać analizy porównawczej Michael Cembalest musiał więc odnieść się do przykładów historycznych lub hipotetycznych. Do dyspozycji miał dane ze 142 krajów świata. Wyniki były zaskakujące: zestawienie państw ze strefy euro jest najgorsze z najbardziej nawet nieprawdopodobnych konstelacji stworzonych z innych krajów. Zdecydowanie lepsze rezultaty miałoby nawet przywrócenie unii monetarnej ZSRR czy Imperium Osmańskiego. Najlepiej takie rozwiązanie sprawdziłoby się w przypadku państw Ameryki Południowej (poza Argentyną i Wenezuelą). Nieźle  eksperyment wypadłby także w przypadku USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii, Irlandii i Kanady. Podobnie rzecz miałaby się z unią monetarną w ośmiu krajach Ameryki Środkowej.

 

Co ciekawe, nawet losowy dobór krajów gwarantowałby lepszy wynik. Tak samo byłoby w przypadku unii krajów, których nazwy zaczynają się na literę M (nazwy angielskie), czy leżących wzdłuż piątego równoleżnika szerokości północnej.

 

Wyniki wywołały dyskusję w zachodnich mediach. Dziennikarz „The Atlantic” Derek Thompson uznał ten wykres za najśmieszniejszy, jaki w ogóle widział, pokazujący, że strefa euro skazana jest na zagładę. Joseph Cotterill z „Financial Times” uznał, że „wyniki mówią same za siebie”. Według Brada Plumera z „Washington Post” strefa euro to bardziej „reality show” niż efekt polityki gospodarczej.

 

Niestety nie wiadomo, jak na wyniki tej analizy zareagowali europejscy decydenci. Z pewnością nie zostawiliby na analityku J.P.Morgan suchej nitki. Któż bowiem śmie w ogóle podważać ten genialny projekt, taki przyszłościowy, nowoczesny i ponadczasowy, można by rzec – tę dziejową konieczność?

 

I.Sz.

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-05-17 11:57
AUTOR: I.SZ.
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Całkowicie zgadzam się z tym artykułem. Nie dla każdego obywatela danego kraju, wyznacznikiem szczęścia jest ilość posiadanych banknotów. Np. w Grecji jest ciepło, świeże powietrze. Więc po co się spieszyć. Do czego? Grek nie jest tak zachłanny i agresywny jak człowiek Zachodu. Kozę wydoić, napić się dobrego winka. Ot i całe jego szczęście.
ponad 8 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.