12 czerwca 2019

Strategia UE na najbliższe lata. Najważniejsza kwestia migracji

(fot. REUTERS/Marko Djurica/FORUM)

Przywódcy UE chcą skupić się na migracji i ochronie granic zewnętrznych oraz „integralności fizycznej przestrzeni” w ciągu najbliższych pięciu lat. Zgodnie z projektem tak zwanego programu strategicznego uzyskanego przez Euractiv.com, działania ekonomiczne i klimatyczne zajmują kolejno; drugie i trzecie miejsce pośród priorytetów UE.

 

W projekcie strategii na lata 2019–2024, przywódcy krajowi położyli główny nacisk na politykę migracyjną, potrzebę wzmacniania gospodarki, walkę z domniemanym ociepleniem się klimatu i obronę europejskich wartości na arenie międzynarodowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W kwestii „Ochrony obywateli i ich wolności,” program kładzie nacisk na ​skuteczne kontrole graniczne, które mają być „absolutnym warunkiem wstępnym” dla utrzymania rządów prawa i porządku. „Przede wszystkim musimy zapewnić integralność naszej fizycznej przestrzeni. Musimy wiedzieć i być tymi, którzy decydują, kto stawia stopę na terytorium UE” – czytamy.

 

Projekt wyjaśnia, że ​​blok utrzyma i rozszerzy swoje powiązania z krajami, z których pochodzą imigranci, zwłaszcza z Libią i Turcją. Przywódcy twierdzą również, że są „zdeterminowani, by znaleźć sposób na migrację wewnętrzną i politykę azylową”.

 

Program strategiczny ma zostać jeszcze bardziej dostosowany do potrzeb państw UE podczas posiedzeń Rady w dniach 11, 13 i 17 czerwca, przed szczytem przywódców w dniach 20 i 21 czerwca.

W programie uznano, że konieczna jest zdecydowana walka z dezinformacją i większe zaangażowanie we współpracę z aktorami pozapaństwowymi, lokalnymi i regionalnymi, różnymi organizacjami pozarządowymi itp. Państwa muszą uznawać wspólne „wartości europejskie” i „rządy prawa”.

 

W kwestii gospodarczej UE chce postawić na dalszą digitalizację i automatyzacje gospodarki. 

Trzeci priorytet, czyli polityka klimatyczna ma być zgodna ze zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego. Gospodarka europejska powinna ograniczyć emisję dwutlenku węgla na tyle, aby jak najszybciej osiągnąć „neutralność klimatyczną”.

 

Sygnatariusze porozumienia paryskiego muszą poinformować ONZ do 2020 r., w jaki sposób zamierzają wypełniać warunki długoterminowej umowy klimatycznej. Niektórzy eksperci ds. klimatu chcieli, aby UE przygotowała swoją strategię  w tej kwestii na szczyt ONZ we wrześniu, ale obecnie coraz bardziej wygląda to na niemożliwe.

 

UE ma być liderem tzw. zielonej ekonomii, która związana jest z wprowadzaniem nowych sposobów opodatkowania pod pretekstem ochrony środowiska i klimatu. Ma to być tzw. ekonomia inkluzywna, gdzie kluczową rolę odgrywa redystrybucja dochodów i niedyskryminacja na rynku pracy.

W związku z apelem Komisji o otwarcie rozmów o członkostwie z Albanią i Macedonią Północną, projekt podkreśla, że ​​polityka UE musi być „połączona z gotowością aby drzwi były otwarte dla tych, którzy chcą i mogą dołączyć do wspólnoty”.

 

Przywódcy mogą dać zielone światło negocjacjom akcesyjnym podczas czerwcowego szczytu, chociaż Francja i Holandia pozostają przeciwne. Za dalszym rozszerzaniem UE opowiada się 13 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które pracują nad wspólnym oświadczeniem dotyczącym rozszerzenia UE.

 

Agenda mówi również, że Bruksela „podejmie niezbędne kroki w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania bezwizowej, wewnętrznej strefy Schengen”, Holandia potwierdziła ostatnio, że sprzeciwia się przystąpieniu do niej Bułgarii i Rumunii w najbliższym czasie. W wyraźnym ukłonie w stronę holenderskiego premiera Marka Rutte, dokument mówi, że instytucje UE zapewnią „rygorystyczne wdrażanie i egzekwowanie polityk […] i zasad” zgodnie z „duchem i literą traktatów”.

 

Rutte wcześniej wskazywał, że jest mniej zainteresowany tym, kto przewodzi Komisji, a bardziej tym, co zrobi Komisja w ciągu najbliższych pięciu lat, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie przestrzegania zasad UE.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram