DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 63  >   TEMAT NUMERU: Miej odwagę, wierz!

Strategia milczenia prowadzi do klęski

Strategia milczenia prowadzi do klęski

Katolicy, od duszpasterzy po ostatnich wiernych, mają obowiązek składania świadectwa swojej wiary, słowem i przykładem. Zejście do katakumb to nic innego jak odrzucenie wojującej idei chrześcijaństwa. Dziś potrzebne jest przywrócenie tej idei na nowo i realizowanie jej na przykładzie Najświętszej Maryi Panny.

 

Stojąc wobec gwałtownie pogłębiającego się kryzysu Kościoła, spotykamy czasami ludzi nawołujących do milczenia, zapewniających, że nie da się już nic więcej powiedzieć ani zrobić poza modlitwą. Są to zwolennicy zejścia do katakumb – ci, którzy opuszczają pole bitwy i pogrążają się w ukryciu, w iluzji, że da się przeżyć bez walki. Postawę taką nazywa się schodzeniem do katakumb, ponieważ odwołuje się ona do przykładu mniejszościowego i prześladowanego Kościoła pierwszych trzech wieków, który rzekomo działał właśnie w katakumbach. A jednak, Pius XII w przemówieniu z 8 grudnia 1947 roku do członków Akcji Katolickiej odrzucił tę tezę, wyjaśniając, że katolicy pierwszych trzech wieków nie działali w podziemiu, lecz byli zdobywcami.

 

Nierzadko Kościół pierwszych wieków przedstawiano jako „Kościół katakumbowy”, tak jakby ówcześni chrześcijanie zwykli byli żyć w nich w ukryciu. Nic bardziej mylnego – te podziemne cmentarze, przeznaczone głównie do pochówku zmarłych wiernych, nie służyły bynajmniej jako miejsce schronienia; może tylko czasami w okresie brutalnych prześladowań. Życie chrześcijan w tamtych naznaczonych krwią wiekach toczyło się na ulicach i w domach, jawnie. „Nie żyli oni odizolowani od świata; tak jak i inni bywali na forum, chodzili do łaźni, do warsztatów, sklepów, na targi, na publiczne place. Wykonywali zawody marynarzy, żołnierzy, rolników, handlarzy” (Tertulian, Apologeticum, 42). Chęć uczynienia z tego mężnego Kościoła, gotowego zawsze żyć na polu walki, przyczajone społeczeństwo żyjących w ukryciu ze wstydu lub z tchórzostwa, byłaby urąganiem ich odwadze. Pierwsi chrześcijanie byli w pełni świadomi obowiązku podbijania świata dla Chrystusa, przeobrażania życia prywatnego i publicznego zgodnie z doktryną i prawem Boskiego Zbawiciela, oraz życia, w którym miała się narodzić nowa cywilizacja, w której nowy Rzym miał powstać na grobach dwóch Książąt Apostołów. I osiągnęli swój cel. Rzym i Imperium Rzymskie stały się chrześcijańskie.

 

Istnieje oczywiście powołanie do milczenia, jak w przypadku mnichów i mniszek kontemplacyjnych. Jednak katolicy mają obowiązek składania świadectwa swojej wiary słowem i przykładem. Poprzez Słowo Apostołowie podbili świat, a Ewangelia rozprzestrzeniła się aż na krańce ziemi. Dzisiaj czynienie z milczenia reguły postępowania byłoby poważnym błędem, gdyż w dzień Sądu Ostatecznego odpowiemy nie tylko za próżne słowa, ale też za pełne winy milczenie.

 

---

 

Roberto de Mattei – profesor historii nowożytnej na uniwersytecie Cassino, wykładowca historii chrześcijaństwa i Kościoła na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie, prezes Fundacji Lepanto, redaktor naczelny miesięcznika „Radici Cristiane”. Kieruje agencją informacyjną Corrispondenza Romana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 
 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.