DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 63  >   TEMAT NUMERU: Miej odwagę, wierz!

Strategia milczenia prowadzi do klęski

Strategia milczenia prowadzi do klęski

Katolicy, od duszpasterzy po ostatnich wiernych, mają obowiązek składania świadectwa swojej wiary, słowem i przykładem. Zejście do katakumb to nic innego jak odrzucenie wojującej idei chrześcijaństwa. Dziś potrzebne jest przywrócenie tej idei na nowo i realizowanie jej na przykładzie Najświętszej Maryi Panny.

 

Stojąc wobec gwałtownie pogłębiającego się kryzysu Kościoła, spotykamy czasami ludzi nawołujących do milczenia, zapewniających, że nie da się już nic więcej powiedzieć ani zrobić poza modlitwą. Są to zwolennicy zejścia do katakumb – ci, którzy opuszczają pole bitwy i pogrążają się w ukryciu, w iluzji, że da się przeżyć bez walki. Postawę taką nazywa się schodzeniem do katakumb, ponieważ odwołuje się ona do przykładu mniejszościowego i prześladowanego Kościoła pierwszych trzech wieków, który rzekomo działał właśnie w katakumbach. A jednak, Pius XII w przemówieniu z 8 grudnia 1947 roku do członków Akcji Katolickiej odrzucił tę tezę, wyjaśniając, że katolicy pierwszych trzech wieków nie działali w podziemiu, lecz byli zdobywcami.

 

Nierzadko Kościół pierwszych wieków przedstawiano jako „Kościół katakumbowy”, tak jakby ówcześni chrześcijanie zwykli byli żyć w nich w ukryciu. Nic bardziej mylnego – te podziemne cmentarze, przeznaczone głównie do pochówku zmarłych wiernych, nie służyły bynajmniej jako miejsce schronienia; może tylko czasami w okresie brutalnych prześladowań. Życie chrześcijan w tamtych naznaczonych krwią wiekach toczyło się na ulicach i w domach, jawnie. „Nie żyli oni odizolowani od świata; tak jak i inni bywali na forum, chodzili do łaźni, do warsztatów, sklepów, na targi, na publiczne place. Wykonywali zawody marynarzy, żołnierzy, rolników, handlarzy” (Tertulian, Apologeticum, 42). Chęć uczynienia z tego mężnego Kościoła, gotowego zawsze żyć na polu walki, przyczajone społeczeństwo żyjących w ukryciu ze wstydu lub z tchórzostwa, byłaby urąganiem ich odwadze. Pierwsi chrześcijanie byli w pełni świadomi obowiązku podbijania świata dla Chrystusa, przeobrażania życia prywatnego i publicznego zgodnie z doktryną i prawem Boskiego Zbawiciela, oraz życia, w którym miała się narodzić nowa cywilizacja, w której nowy Rzym miał powstać na grobach dwóch Książąt Apostołów. I osiągnęli swój cel. Rzym i Imperium Rzymskie stały się chrześcijańskie.

 

Istnieje oczywiście powołanie do milczenia, jak w przypadku mnichów i mniszek kontemplacyjnych. Jednak katolicy mają obowiązek składania świadectwa swojej wiary słowem i przykładem. Poprzez Słowo Apostołowie podbili świat, a Ewangelia rozprzestrzeniła się aż na krańce ziemi. Dzisiaj czynienie z milczenia reguły postępowania byłoby poważnym błędem, gdyż w dzień Sądu Ostatecznego odpowiemy nie tylko za próżne słowa, ale też za pełne winy milczenie.

 

---

 

Roberto de Mattei – profesor historii nowożytnej na uniwersytecie Cassino, wykładowca historii chrześcijaństwa i Kościoła na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie, prezes Fundacji Lepanto, redaktor naczelny miesięcznika „Radici Cristiane”. Kieruje agencją informacyjną Corrispondenza Romana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W dniach od 3 do 5 lutego papież Franciszek uda się na pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Następca św. Piotra otrzymał oficjalne zaproszenie od szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, księcia Abu Zabi.

 
 

Ponad 750 milionów osób z całego świata wyemigrowałaby ze swoich krajów, gdyby tylko było to możliwe – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Gallupa. Oenzetowskie porozumienie w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji (GCM) ma stworzyć zachęty i umożliwić swobodne przemieszczanie się migrantów w poszukiwaniu lepszych warunków bytu.

 

Ta nasza Królowa – mówi święty Bernard – jest tak litościwa i łaskawa, że jeśli jakiś grzesznik poleci się Jej miłosierdziu, nie bada Ona jego zasług, czy godzien jest wysłuchania czy też nie, ale wysłuchuje go i wspomaga (…). Słowem – jak powiada święty – Maryja pełna jest łaskawości i miłosierdzia.

 

1925 – pod koniec Roku Jubileuszowego 1925 papież Pius XI ogłosił encyklikę Quas Primas, O ustanowieniu święta Naszego Pana Jezusa Chrystusa Króla. Ojciec Święty powołując się na przesłanie swojej pierwszej encykliki Ubi Arcano Dei, podkreślił, że złu panoszącemu się na świecie winna jest dechrystianizacja społeczeństw. Papież wskazał , że lekarstwem na tę sytuację jest uznanie przez narody królewskiej władzy Chrystusa oraz podporządkowanie się Jego woli.

 

Godność powinna być źródłem praw człowieka. Dziś godność jest czymś niższym niż prawa człowieka. Odwrócił się porządek – tłumaczył ekspert European Christian Political Movement, Leo van Doesburg podczas konferencji „Prawne implikacje godności człowieka” organizowanej przez Instytut Ordo Iuris.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.