25 marca 2020

USA: prawnicy i etycy alarmują z powodu planów selekcji pacjentów

(Fot. BACKGRID USA)

W związku z tym, że amerykańscy urzędnicy w poszczególnych stanach planują „racjonowanie” opieki zdrowotnej w dobie pandemii koronawirusa, prawnicy, etycy i teologowie ostrzegają, iż odmowa opieki ze względu na wiek lub niepełnosprawność, narusza federalne prawo.

 

– Zawsze występuje pokusa, gdy sytuacja staje się trudna, gdy patrzysz na sytuacje racjonowania i selekcji pacjentów, popaść w błąd dewaluacji ludzkiego życia – zwraca uwagę Robert George, profesor prawoznawstwa i dyrektor James Madison Program na Uniwersytecie Princeton.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podczas gdy racjonowanie opieki zdrowotnej może być „rzeczywistością” w czasie kryzysu, George stwierdził, że nigdy nie można tego robić na podstawie kategorii takich, jak: wiek czy niepełnosprawność.

 

– Uważamy, że kluczowe jest uniknięcie wpadnięcia w pułapkę osądzania, czyje życie jest warte życia, a czyje nie lub wpadnięcie w pułapkę myślenia, że ​​życie niektórych ludzi jest z natury lepsze od innych – dodał.

 

George i dwaj inni uczeni, profesor teologii Fordham, Charles Camosy oraz profesor socjologii z Harvardu, Jacqueline Rivers poprosili o memorandum prawne w sprawie federalnej ochrony praw obywatelskich przed dyskryminacją ze względu na wiek i niepełnosprawność.

 

Powołali się na doniesienia, iż zakłady opieki zdrowotnej już planują scenariusze „kryzysowe” w obliczu pandemii COVID-19.

 

Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że system opieki zdrowotnej w USA może wkrótce zostać przytłoczony nowymi chorymi. W szpitalach zaś brakuje łóżek i niezbędnego sprzętu, takiego jak respiratory. W przypadku takich scenariuszy „kryzysowych” urzędnicy kierujący szpitalami i innymi specjalistycznymi placówkami medycznymi, lekarze oraz zespoły medyczne w kilku stanach opracowują plany, komu udzielać pomocy krytycznej, a komu jej odmówić w przypadku braku dostępnego personelu, łóżek i innego kluczowego sprzętu medycznego.

 

– Jako ktoś, kto studiował bioetykę i jest profesorem bioetyki, wiem, że zdecydowana większość z nich nie ma praktycznie żadnego szkolenia z etyki – ocenił Camosy w rozmowie z Catholic News Agency. – Ci, którzy mają szkolenie w zakresie etyki, wydają się być utylitarni w swoim podejściu – komentował.

 

Przedstawiciele służby zdrowia „racjonalizując” świadczenia medyczne opierają się przede wszystkim na wieku i niepełnosprawności pacjentów. Według „New York Times”, urzędnicy stanu Waszyngton i menedżerowie szpitali dyskutowali w zeszłym tygodniu nad dokumentacją dot. selekcji pacjentów w obliczu pandemii. Przewiduje ona ograniczenie dostępu do opieki krytycznej dla pacjentów w oparciu o ich wiek, zdrowie i prawdopodobieństwo przeżycia.

 

Obrońcy praw osób niepełnosprawnych w Waszyngtonie napisali list do Biura Praw Obywatelskich w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS), prosząc o „szybkie działanie” i wyjaśnienie istniejących zabezpieczeń praw obywatelskich, zanim Waszyngton sfinalizuje swój plan segregacji pacjentów.

 

W przeciwnym razie „nie będzie sposobu na cofnięcie śmiertelnego wyniku planów dyskryminacyjnych, które zostały sformułowane bez wskazówek OCR” – stwierdzili. Autorzy listu wskazywali, że w krytycznych przypadkach nie można dyskryminować pacjentów ze względu na niepełnosprawne, z ograniczoną znajomością języka angielskiego lub wyznanie. Przypomnieli, że prawo uznaje równą godność każdego życia ludzkiego i jej wyższość przed bezwzględnym utylitaryzmem.

 

Camosy obawia się, że w przypadku „racjonowania” opieki zdrowotnej w zależności od wieku lub niepełnosprawności, będzie można odmówić podłączenia do respiratorów pacjentów z COVID-19 powyżej pewnego wieku lub cierpiących na schorzenie takie, jak np. dystrofia mięśniowa.

 

– Staramy się podnieść alarm – zaznaczył George. Uczeni zwrócą się również do prokuratora generalnego Williama Barra o przypomnienie władzom stanowym, iż racjonowanie opieki zdrowotnej nie może naruszać federalnych przepisów dotyczących praw obywatelskich.

 

W odpowiedzi na prośbę naukowców prawnicy przygotowali memorandum prawne dla Fundacji Obrony Wolności Sumienia i Stowarzyszenia Thomasa More’a.

 

„Prawo federalne wymaga, aby decyzje dotyczące krytycznej opieki nad pacjentami podczas obecnego kryzysu nie dyskryminowały ze względu na niepełnosprawność lub wiek” – stwierdza memorandum, przywołując m.in. ustawę antydyskryminacyjną z 1975 r., która zabrania dyskryminacji ze względu na wiek w finansowanych z budżetu federalnego programach zdrowotnych oraz ustawę o niepełnosprawności z 1990 r., która zakazuje dyskryminacji osób niepełnosprawnych przez podmioty prywatne, stanowe i władze lokalne.

 

W miarę narastania pandemii pojawiają się krytyczne decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, szczególnie w ośrodkach takich jak Nowy Jork i Seattle.

 

W Nowym Jorku gubernator Andrew Cuomo ostrzegł w zeszłym tygodniu, że na początku maja może być 110 tys. osób wymagających hospitalizacji, a stan dysponuje zaledwie 53 tys. łóżek.

 

Źródło: catholicnews.agency.com

AS

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram