DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Strajk unijnych urzędników

Strajk unijnych urzędników
fot. Guillaume Carels/commons/creative
#EURO    #UE    #BIUROKRACJA    #FRIEDMAN    #PE    #KE

„Kto raz był królem, ten na zawsze zachowa majestat” – to powiedzenie pasuje jak ulał do kilku urzędniczych związków zawodowych z Rady i Komisji Europejskiej. Urzędnicy unijni chcą nie przystąpić do pracy w proteście przeciwko postulatom niektórych państw obniżenia wydatków na unijną biurokrację.

 

Wynegocjowany przez Komisję Europejską ze związkami zawodowymi w grudniu ubiegłego roku kompromis stanowił, że do 2020 r. zostaną dokonane cięcia w unijnej biurokracji o wysokości niemal miliarda euro. Spotkało się to ze sprzeciwem kilkunastu państw, które uznały, że to zdecydowanie za mało i wysunęły własne propozycje, wśród których pojawiły się oszczędności rzędu nawet 5 lub 15 mld euro.

 

Brak jednak jednolitego stanowiska, potrzebnego do podjęcia decyzji w tej sprawie. Jeżeli nie zostanie ono wypracowane do końca tego roku, odbędzie się to z korzyścią dla unijnych urzędników, których pensje wzrosną, ponieważ przestanie obowiązywać dodatkowy podatek, nałożony na ich dochody w 2004 r. przez Komisję Europejską.

 

Mało kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że Unia Europejska to instytucja niewydolna nie tylko przez to, że próbuje w sposób centralistyczny narzucać poszczególnym państwom członkowskim regulacje prawne dotyczące wielu dziedzin życia, ale także przez wysoki stopień zbiurokratyzowania swych organów, których istnienie jest w znacznej części przypadków zbyteczne. Zbyteczne dlatego, że nic nie wnoszą one swoją działalnością (np. Parlament Europejski), poza generowaniem kosztów lub wręcz szkodzą narzucanymi przez siebie regulacjami, głównie w sferze gospodarczej.

 

Jest to tym bardziej szkodliwe, im więcej pieniędzy pochłaniają takie instytucje. W przypadku unijnych organów administracyjnych nierzadko marnotrawstwo środków jest wręcz przysłowiowe. Dzieje się tak dlatego, że nie istnieje jeden, konkretny podmiot, który stwierdziłby konieczność istnienia takiego urzędu o raz zapewnił mu finansowy byt. W Unii wydawane są, by przywołać słowa Miltona Friedmana, cudze pieniądze na cudze potrzeby. Można wówczas zapomnieć o racjonalnym wydawaniu pieniędzy na rzeczywiście istotne potrzeby. Ponadto, państwowe organy administracyjne wcale nie są zainteresowane rozwiązaniem problemów lub zadań, do których zostały powołane, ponieważ brak problemu oznaczałby brak dalszej konieczności ich istnienia, a to jest rzecz, której urzędnicy obawiają się najbardziej. Tworzą więc wrażenie, często bardzo kosztowne, że wciąż są potrzebni i bohatersko rozwiązują problemy, których być może by nie było, gdyby nie oni sami.


 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.bankier.pl


DATA: 2012-11-09 10:09
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

hahaaaaaaaaaa wrozko marek,zarabiam ok 2 tys? co w Belgii nie jest luksusem, tu sa inne wydatki jak w PL. Moj dzien pracy to min 9-10h,nie mam czasu na wyjscie do toalety, bo moze ktos zadzwonic do szefa,a to ja musze odebrac telefon.Musze odpowiedziec na jego maile np w temacie zmian zwiazanych z liniami lotniczymi,aby to obywatelom bylo lepiej.Maile to +-200-350 na dzien. Zycze tobie takiego opieprzania sie.A jestem zwykla sekretarka nie menadzerem-administratorem.Ale ty i tobie podobni wiedza lepiej...
ponad 8 lat temu / ikki
 
Przynajmniej trzy czwarte "pracy" urzędników brukselskich to zwykłe bicie piany. Pokazuje to świetny przykład: Dziesięć Przykazań ma 279 słów. ? Deklaracja niepodległości? Stanów Zjednoczonych 300 słów a dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przewozu cukierków karmelkowych ma 25 911 słów. Za tak >ciężką< pracę, zapracowani urzędnicy brukselscy otrzymują horrendalne wynagrodzenia.
ponad 8 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.