DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Strajk kobiet w Kościele w Niemczech. Domagają się kapłaństwa dla płci pięknej

Strajk kobiet w Kościele w Niemczech. Domagają się kapłaństwa dla płci pięknej
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

„W instytucjach Kościoła katolickiego trwa od kilku dni strajk kobiet. Domagają się dostępu do wszystkich stanowisk w kościelnej hierarchii”, podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

 

Za strajk odpowiadają zwolenniczki ruchu Maria 2.0 – organizacji domagającej się wprowadzenia święceń kapłańskich dla kobiet oraz zniesienia obowiązkowego celibatu.

 

Ruch Maria 2.0 jest popierany m.in. przez Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) – organizację oficjalnie reprezentującą miliony świeckich członków Kościoła w Niemczech – oraz Katolicką Wspólnotę Kobiet (KFD), która od wielu lat walczy o „zrównanie praw kobiet i mężczyzn w Kościele katolickim”.

 

To właśnie z inicjatywy przedstawicieli ruchu Maria 2.0 ogłoszono strajk, w którym biorą udział kobiety wykonujące wiele posług w Kościele, m.in. naukę katechezy. Według danych takich kobiet są tysiące, a „swoje zadania wykonują one bezpłatnie”. Jak podkreśla dziennik „Rzeczpospolita” bez nich „cała machina kościelna nie może sprawnie działać”.

 

Rzecznik ZdK Theodor Bolzenius w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej" podkreślił, że niemieccy biskupi traktują sprawę bardzo poważnie. – Jesienią odbędzie się spotkanie ZdK z Episkopatem, na którym poruszone zostanie wiele naszych postulatów – powiedział. Jego zdaniem „o ile sprawa zniesienia obowiązkowego celibatu czy święceń kapłańskich kobiet leży w kompetencji Watykanu, to o wielu innych można dyskutować na poziomie kościoła narodowego, jak np. o większym udziale świeckich w decyzjach finansowych”.

 

Niemieccy hierarchowie nie zabrali jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Wiele jednak wskazuje na to, że pozytywnie rozpatrzą oni żądania strajkujących. – Mam wrażenie, że ruch kobiecy w Kościele ma wielki potencjał. Aby osiągnął sukces, musiałby stać się jednak ruchem międzynarodowym. Wtedy miałby szanse na poddanie swoich postulatów pod obrady następnego III Soboru Watykańskiego za pięć czy dziesięć lat – powiedział „Rzeczpospolitej" Ludwig Ring Eifel, naczelny niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA).

 

Niewykluczone więc, że to właśnie z Niemiec, kraju Marcina Lutra, wyjdzie kolejny impuls reformatorski.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2019-05-16 10:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CZy w całej sprawie chodzi o możliwość głoszenia Słowa Bożego? chyba nie, bo One to robią już teraz. Czyli chodzi o pieniądze! no i podział władzy czyli pieniądze. To jednak szatańska robota.
2 miesiące temu / TOMEK
 
Kobiety chcą teraz wszystkiego,ale pod warunkiem,że z korzyścią dla nich.Niech ida pracować do kopalni,ajako brukarz i do innych męskich zawodów jak tak bardzo chcą.Są bardzo zachłanne i chciwe.To są babochłopy,a nie prawdziwe kobiety.Gdzie te kobiety prawdziwe takie?Damy,szarmanckie,z urokiem,taktem,kulturalne,elokwentne,z czarem urodą powabem?No gdzie ?
2 miesiące temu / Lolek
 
przepraszam za porównanie ale tak kiedyś zroboionp z zawodem nauczyciela-sfeminizowano go ,i po latach są skutki -brak szacunku
3 miesiące temu / chichot
 
czy kosciol w Niemczech jest jeszcze do uratowania??? nie ma dnia bez genialnych pomyslow?, jak nie postepowi biskupi to znowu postepowe " kobiety"...
3 miesiące temu / kobieta
 
@dariusz Dobrze napisałeś. Tak Jan Paweł II dobrze pisał o kapłaństwie kobiet @aaa Kobiety były uczniami Jezusa Chrystusa ale nie były apostołami. Kapłaństwa Chrystus udzielił tylko mężczyznom, a Chrystus robił wiele rzeczy przeciw ówczesnej kulturze i wyprzedzał mentalnie.
3 miesiące temu / trooper
 
Benedykt XVI - " W Niemczech mamy do czynienia ze zorganizowanym i dobrze płatnym katolicyzmem. W wielu przypadkach są to zatrudnieni świeccy występujący wobec Kościoła z mentalnością pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych. Kościół jest dla nich tylko pracodawcą, na którego spogląda się krytycznym okiem. Nie kieruje nimi dynamika wiary, tylko zajmowana pozycja. Wielkie zagrożenie dla niemieckiego Kościoła może stanowić to, że dysponuje tak wieloma opłacanymi pracobiorcami, co stwarza nadwyżkę świeckiej biurokracji". Gdy przeczytałem, że archidiecezja Monachium ma ponad 800 pracowników, ale jedynie ok. 30 seminarzystów na 1,7 mln katolików, to widzę Kościół jako biurokratyczną machinę. Jak to się dzieje, że niemieccy biskupi nie rozumieją, iż kościelna biurokracja nie jest w stanie umacniać ludzi w wierze ani budzić powołań do kapłaństwa? "
3 miesiące temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.