DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Strajk klimatyczny w Warszawie. Ekolodzy przykuli się do metalowej konstrukcji

Strajk klimatyczny w Warszawie. Ekolodzy przykuli się do metalowej konstrukcji
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Adam Chełstowski/FORUM

Ulicami Warszawy przeszedł Wielki Strajk Klimatyczny. Lewicowi działacze domagali się m.in. ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystywania przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Na rondzie gen. de Gauelle’a grupa aktywistów przykuła się do metalowej konstrukcji przypominającej kulę ziemską.

 

Piątkowe popołudnie i wieczór minęły w Warszawie pod znakiem protestu lewicowych aktywistów, którzy walczą w ramach strajku klimatycznego. Działacze przemaszerowali z Placu Defilad w centrum miasta, aż przed budynek Sejmu przy ul. Wiejskiej. Organizatorzy manifestacji zapewniają, że wzięło w niej udział osiem tysięcy osób. Hasło przewodnie demonstracji to: „Zróbmy dobry klimat”. Uczestnicy podkreślali, że Wielki Strajk Klimatyczny jest formą nieposłuszeństwa obywatelskiego. Podkreślali, że chcą walczyć z zagrożeniami dla klimatu płynącymi m.in. z emisji dwutlenku węgla.

 

Lewicowi aktywiści maszerujący ulicami Warszawy domagali się również zawarcia umów, które będą pozwalały na kontrolowanie i rozliczanie międzynarodowych korporacji, odpowiadających za wytwarzanie gazów cieplarnianych. Strajkujący apelują również ograniczenia przemysłowego chowu zwierząt. „CO2 nam weszło, zdrowie odeszło”, „Ratujmy Ziemię, to jedyna planeta z kotkami” oraz „Zmiana systemu, nie klimatu” – to tylko kilka z transparentów, które nieśli manifestanci.

 

Już po oficjalnym rozwiązaniu manifestacji doszło do niecodziennego protestu na rondzie gen. de Gauelle’a w samym centrum miasta. Grupa około 20 aktywistów wtargnęła na ulicę i postanowiła przykuć się do metalowej konstrukcji, przypominającej kulę ziemską. Aktywiści wykrzykiwali proekologiczne hasła związane z ochroną środowiska. W tej sytuacji interweniować musiała policja, a także straż pożarna.

 

– Nasz protest musi być widoczny. Gdybyśmy protestowali na środku pola w weekend, to nikt by tego protestu nie zauważył, nikt by nie przyszedł. Musimy zwracać na siebie uwagę i to jest bardzo demokratyczny, przyjęty na świecie sposób wyrażania woli politycznej przez obywateli – mówiła organizatorka piątkowego marszu Aleksandra Czerniawska.

 

Manifestacja lewicowych aktywistów spotkała się z aprobatą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który był obecny na piątkowym proteście i wspierał postulaty ekologów. W związku ze strajkiem klimatycznym, zarządził również dzień darmowej komunikacji. Osoby korzystające w piątek z autobusów, tramwajów oraz warszawskiego metra, nie musiały płacić za przejazd.

 

 

Źródło: interia.pl, wp.pl, warszawa.tvn24.pl

WMa

 


DATA: 2019-09-28 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejny wygłup.
9 miesięcy temu / Zbigniew
 
Wszyscy położeni plecami "na glebie" są podejrzani...
9 miesięcy temu / kwiatek77
 
Rodzaj nowej religii... Bez nadziei wiecznej...
9 miesięcy temu / Krakusik
 
Polać wodą by nie wyszli
9 miesięcy temu / PiS
 
ta prezydent Trzaskowski naczelny ekolog warszawski z szambem w wiśle
9 miesięcy temu / marek
 
Przecież to opętańcy. "Zmiana systemu, nie klimatu" - na system Pol-Pota w Kampuczy.
9 miesięcy temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.