DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 70  >   HISTORIA

Stracona szansa


Jesienią 1919 roku zaistniała niepowtarzalna okazja obalenia rządów bolszewickich w Rosji. Reżim Lenina i Trockiego chwiał się pod ciosami „białych” armii Kołczaka, Denikina i Judenicza. Sukcesy rosyjskiej kontrrewolucji zbiegły się w czasie z triumfalnym pochodem Wojska Polskiego.

 

W roku 1919 żołnierz polski szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Już wiosną oswobodzono Słonim, Pińsk, Lidę, Baranowicze, Nowogródek i Wilno. W sierpniu wzięto Mińsk, Bobrujsk i Borysów. Front polsko-bolszewicki wiązał wtedy bojem około stu tysięcy bagnetów i szabel Armii Czerwonej, to jest czwartą część pierwszoliniowych, bojowych oddziałów bolszewickich. Władza sowiecka nie była w stanie powstrzymać naporu także rosyjskich antykomunistów. Zdawało się, że owa potworna narośl
wyhodowana wspólnym wysiłkiem międzynarodowych rewolucjonistów, niemieckich służb wywiadowczych oraz pewnych kół zachodniej finansjery zostanie wreszcie zlikwidowana.

 

Tymczasem wydarzyła się rzecz nieprzewidziana. Oto jesienią 1919 roku na rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego Wojsko Polskie ograniczyło swą aktywność do minimum. O przyczynach tego stanu rzeczy wiedziała wtedy nieliczna grupka wtajemniczonych w Warszawie i Moskwie.

 

Jeszcze w lipcu rozpoczęły się tajne rokowania między wysłannikami Piłsudskiego a bolszewikami.
Trzy miesiące później, podczas sekretnego spotkania w Mikaszewiczach, emisariusz z Warszawy, kapitan Ignacy Boerner mówił do internacjonalisty Juliana Marchlewskiego: – Zależy nam, żebyście pokonali Denikina. Weźcie swoje pułki i wyślijcie je przeciwko Denikinowi lub Judeniczowi. Nic wam nie zrobimy.

 

Czym kierowali się autorzy porozumienia, zwanego niekiedy Paktem Piłsudski–Lenin? Przecież „czerwoni” byli śmiertelnym wrogiem całego cywilizowanego świata! Do walki z nimi u boku Wojska Polskiego stanęły między innymi oddziały ochotników rosyjskich. Podobnie w szeregach „białych” biły się polskie formacje, na które teraz autorzy mikaszewickiej zmowy podpisali wyrok śmierci.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1709 – car Piotr I Wielki zadał pod Połtawą decydującą klęskę królowi Szwecji Karolowi XII i jego sojusznikowi hetmanowi Mazepie. Licząca 27 tys. żołnierzy armia szwedzka została całkowicie rozbita przez 40-tysięczną armię rosyjską. Wynik bitwy pod Połtawą zachwiał potęgą Szwecji. Rosja natomiast uzyskała status jednego z pierwszorzędnych mocarstw Europy.

 
 

Jak poinformował amerykański kongresmen z ramienia Partii Demokratycznej Bob Menendez, we wtorek rozpoczął się proces wychodzenia przez Stany Zjednoczone ze struktur Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zapowiadał to od paru miesięcy prezydent Donald Trump.

 

Południowoafrykański kardynał Wilfrid Fox Napier mocno skrytykował ruch Black Lives Matter za udział w „demontażu” cywilizacji i kultur.

 

Parlament Zjednoczonego Królestwa odrzucił w poniedziałek poprawki zmierzające do rozszerzenia swobody zabijania dzieci nienarodzonych. W ostatnich dniach podobna próba została udaremniona także w Belgii.

 

W przededniu II tury wyborów prezydenckich w Polsce niemieckie media i niemieccy politycy powszechnie krytykują prezydenta Andrzeja Dudę i rząd PiS. Powód? Duda publicznie powiedział, że Berlin faworyzuje Rafała Trzaskowskiego. Obecna nagonka jest żywym dowodem na to, że miał całkowitą słuszność.   

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.