DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 70  >   HISTORIA

Stracona szansa


Jesienią 1919 roku zaistniała niepowtarzalna okazja obalenia rządów bolszewickich w Rosji. Reżim Lenina i Trockiego chwiał się pod ciosami „białych” armii Kołczaka, Denikina i Judenicza. Sukcesy rosyjskiej kontrrewolucji zbiegły się w czasie z triumfalnym pochodem Wojska Polskiego.

 

W roku 1919 żołnierz polski szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Już wiosną oswobodzono Słonim, Pińsk, Lidę, Baranowicze, Nowogródek i Wilno. W sierpniu wzięto Mińsk, Bobrujsk i Borysów. Front polsko-bolszewicki wiązał wtedy bojem około stu tysięcy bagnetów i szabel Armii Czerwonej, to jest czwartą część pierwszoliniowych, bojowych oddziałów bolszewickich. Władza sowiecka nie była w stanie powstrzymać naporu także rosyjskich antykomunistów. Zdawało się, że owa potworna narośl
wyhodowana wspólnym wysiłkiem międzynarodowych rewolucjonistów, niemieckich służb wywiadowczych oraz pewnych kół zachodniej finansjery zostanie wreszcie zlikwidowana.

 

Tymczasem wydarzyła się rzecz nieprzewidziana. Oto jesienią 1919 roku na rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego Wojsko Polskie ograniczyło swą aktywność do minimum. O przyczynach tego stanu rzeczy wiedziała wtedy nieliczna grupka wtajemniczonych w Warszawie i Moskwie.

 

Jeszcze w lipcu rozpoczęły się tajne rokowania między wysłannikami Piłsudskiego a bolszewikami.
Trzy miesiące później, podczas sekretnego spotkania w Mikaszewiczach, emisariusz z Warszawy, kapitan Ignacy Boerner mówił do internacjonalisty Juliana Marchlewskiego: – Zależy nam, żebyście pokonali Denikina. Weźcie swoje pułki i wyślijcie je przeciwko Denikinowi lub Judeniczowi. Nic wam nie zrobimy.

 

Czym kierowali się autorzy porozumienia, zwanego niekiedy Paktem Piłsudski–Lenin? Przecież „czerwoni” byli śmiertelnym wrogiem całego cywilizowanego świata! Do walki z nimi u boku Wojska Polskiego stanęły między innymi oddziały ochotników rosyjskich. Podobnie w szeregach „białych” biły się polskie formacje, na które teraz autorzy mikaszewickiej zmowy podpisali wyrok śmierci.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1947 – przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Stanisław Mikołajczyk bojąc się aresztowania przez władze komunistyczne, uciekł potajemnie z kraju. Pomogli mu w tym pracownicy ambasady amerykańskiej. Resztę życia spędził w USA.

 
 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.