DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 70  >   HISTORIA

Stracona szansa


Jesienią 1919 roku zaistniała niepowtarzalna okazja obalenia rządów bolszewickich w Rosji. Reżim Lenina i Trockiego chwiał się pod ciosami „białych” armii Kołczaka, Denikina i Judenicza. Sukcesy rosyjskiej kontrrewolucji zbiegły się w czasie z triumfalnym pochodem Wojska Polskiego.

 

W roku 1919 żołnierz polski szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Już wiosną oswobodzono Słonim, Pińsk, Lidę, Baranowicze, Nowogródek i Wilno. W sierpniu wzięto Mińsk, Bobrujsk i Borysów. Front polsko-bolszewicki wiązał wtedy bojem około stu tysięcy bagnetów i szabel Armii Czerwonej, to jest czwartą część pierwszoliniowych, bojowych oddziałów bolszewickich. Władza sowiecka nie była w stanie powstrzymać naporu także rosyjskich antykomunistów. Zdawało się, że owa potworna narośl
wyhodowana wspólnym wysiłkiem międzynarodowych rewolucjonistów, niemieckich służb wywiadowczych oraz pewnych kół zachodniej finansjery zostanie wreszcie zlikwidowana.

 

Tymczasem wydarzyła się rzecz nieprzewidziana. Oto jesienią 1919 roku na rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego Wojsko Polskie ograniczyło swą aktywność do minimum. O przyczynach tego stanu rzeczy wiedziała wtedy nieliczna grupka wtajemniczonych w Warszawie i Moskwie.

 

Jeszcze w lipcu rozpoczęły się tajne rokowania między wysłannikami Piłsudskiego a bolszewikami.
Trzy miesiące później, podczas sekretnego spotkania w Mikaszewiczach, emisariusz z Warszawy, kapitan Ignacy Boerner mówił do internacjonalisty Juliana Marchlewskiego: – Zależy nam, żebyście pokonali Denikina. Weźcie swoje pułki i wyślijcie je przeciwko Denikinowi lub Judeniczowi. Nic wam nie zrobimy.

 

Czym kierowali się autorzy porozumienia, zwanego niekiedy Paktem Piłsudski–Lenin? Przecież „czerwoni” byli śmiertelnym wrogiem całego cywilizowanego świata! Do walki z nimi u boku Wojska Polskiego stanęły między innymi oddziały ochotników rosyjskich. Podobnie w szeregach „białych” biły się polskie formacje, na które teraz autorzy mikaszewickiej zmowy podpisali wyrok śmierci.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Zdaniem włoskiego watykanisty, Sandro Magistra można oczekiwać, że na ewentualnym przyszłym konklawe kardynałowie dokonają wyboru papieża spośród sześciu kandydatów. Wśród potencjalnych „papabile” ma być m.in. kard. Robert Sarah, ale także zwolennik tworzenia „duszpasterstw dla homoseksualistów” – kard. Matteo Maria Zuppi.

 
 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę europejski Zielony Ład, przyrzekając, że „nie pozostawi nikogo w tyle” w wyścigu o osiągnięcie gospodarki neutralnej dla klimatu do 2050 r. Na przeprowadzenie rewolucji w transporcie, której skutki najbardziej dotkną polskiego transportu, wyznaczyła czas do 2030 r.

 

W Stanach Zjednoczonych dochodzi do masowego zamykania klinik aborcyjnych. To zasługa praw ograniczających aborcję i wzrostu świadomości o nieetycznym charakterze tego procederu. Według raportu grupy Abortion Care Network od 2012 roku zamknięto niemal jedną trzecią niezależnych klinik aborcyjnych.

 

Z luterańskiej parafii św. Pawła w Malmö znika skandaliczne przedstawienie sceny grzechu pierworodnego w homoseksualnej odsłonie. Powodem nie jest jednak bluźnierczy charakter tego dzieła. Obraz musiał zostać zdjęty, bo ukazywał osobę transseksualną jako węża-kusiciela. Padły więc oskarżenia o transfobię. „Takie przedstawienie implikuje, że osoby transseksualne są złe (…) nie możemy się na to zgodzić” – tłumaczą władze diecezji.

 

Wokół Opcji Benedykta - pod takim tytułem 10 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyła się debata z udziałem Marka Jurka, Krystiana Kratiuka, Pawła Lisickiego, dr. Pawła Milcarka i ks. dr. hab. Roberta Skrzypczaka. Zapraszamy do wysłuchania wykładów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.