DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 70  >   HISTORIA

Stracona szansa


Jesienią 1919 roku zaistniała niepowtarzalna okazja obalenia rządów bolszewickich w Rosji. Reżim Lenina i Trockiego chwiał się pod ciosami „białych” armii Kołczaka, Denikina i Judenicza. Sukcesy rosyjskiej kontrrewolucji zbiegły się w czasie z triumfalnym pochodem Wojska Polskiego.

 

W roku 1919 żołnierz polski szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Już wiosną oswobodzono Słonim, Pińsk, Lidę, Baranowicze, Nowogródek i Wilno. W sierpniu wzięto Mińsk, Bobrujsk i Borysów. Front polsko-bolszewicki wiązał wtedy bojem około stu tysięcy bagnetów i szabel Armii Czerwonej, to jest czwartą część pierwszoliniowych, bojowych oddziałów bolszewickich. Władza sowiecka nie była w stanie powstrzymać naporu także rosyjskich antykomunistów. Zdawało się, że owa potworna narośl
wyhodowana wspólnym wysiłkiem międzynarodowych rewolucjonistów, niemieckich służb wywiadowczych oraz pewnych kół zachodniej finansjery zostanie wreszcie zlikwidowana.

 

Tymczasem wydarzyła się rzecz nieprzewidziana. Oto jesienią 1919 roku na rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego Wojsko Polskie ograniczyło swą aktywność do minimum. O przyczynach tego stanu rzeczy wiedziała wtedy nieliczna grupka wtajemniczonych w Warszawie i Moskwie.

 

Jeszcze w lipcu rozpoczęły się tajne rokowania między wysłannikami Piłsudskiego a bolszewikami.
Trzy miesiące później, podczas sekretnego spotkania w Mikaszewiczach, emisariusz z Warszawy, kapitan Ignacy Boerner mówił do internacjonalisty Juliana Marchlewskiego: – Zależy nam, żebyście pokonali Denikina. Weźcie swoje pułki i wyślijcie je przeciwko Denikinowi lub Judeniczowi. Nic wam nie zrobimy.

 

Czym kierowali się autorzy porozumienia, zwanego niekiedy Paktem Piłsudski–Lenin? Przecież „czerwoni” byli śmiertelnym wrogiem całego cywilizowanego świata! Do walki z nimi u boku Wojska Polskiego stanęły między innymi oddziały ochotników rosyjskich. Podobnie w szeregach „białych” biły się polskie formacje, na które teraz autorzy mikaszewickiej zmowy podpisali wyrok śmierci.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jest jeszcze inny rodzaj grzeszników, którzy trwają w nieprawościach tylko dlatego, że ufają w miłosierdzie Boże i w zasługi Jezusa Chrystusa. Trzeba i tym otworzyć oczy.

 
 

1891 - Ojciec Święty Leon XIII opublikował encyklikę Octobri Mense, uważaną za najważniejszą z jego dziewięciu encyklik poświęconych modlitwie różańcowej. Papież podkreślił w niej uprzywilejowaną rolę różańca jako modlitwy szczególnie drogiej Matce Bożej.

 

Wśród specjalnych gości Synodu dla Amazonii znaleźli się m.in. były sekretarz ONZ, Ban Ki-Moon a także znani z lewackich poglądów ekonomista Jeffrey Sachs oraz zajmujący się zmianami klimatycznymi Hans John Schellnbuller.

 

Pełna ochronę życia od poczęcia – ten postulat ogłosił Krzysztof Bosak podczas konwencji wyborczej Konfederacji. Obok Bosaka deklaracje programowe składali m.in. Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke czy Konrad Berkowicz.

 

Mimo fali krytyki jaka spadła na celebrytów biorących udział w akcji „Nie świruj, idź na wybory” do akcji dołączyli m.in. popularna aktora Krystyna Janda, kompozytor Jan Kanty Pawlusikiewicz oraz dziennikarz Wojciech Mann.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.