DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

„STOP Komunii Świętej na rękę”. Skandaliczna reakcja kilku duchownych i zaskakująca postawa o. Kramera

„STOP Komunii Świętej na rękę”. Skandaliczna reakcja kilku duchownych i zaskakująca postawa o. Kramera
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Geraldine Dukes)

Akcja „STOP Komunii Świętej na rękę” wywołała emocje także w internecie. Inicjatywa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi spotkała się zarówno z wieloma przychylnymi komentarzami, jak i z polemikami. Niestety, w sieci padły także słowa, które paść nie powinny, zwłaszcza że wyszły spod klawiatur kapłanów.

 

Wszelkie granice dobrego smaku przekroczył użytkownik Twittera ks. Marek Radomski, który napisał: „Kiedy pełzający schizmatycy z Stow. im. Piotra Skargi skończą wreszcie swoje fekalia na parafie katolickie w Polsce doręczać?”. Warto zauważyć, że choć oczywiście nikt nie ma obowiązku uwielbiać Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej, to materiały wysyłane przez SKCh zawsze mają charakter religijny – są to najczęściej zachęty to modlitwy (np. Nowenny Pompejańskiej) czy ofiarowania swojej rodziny Panu Jezusowi i Matce Najświętszej, a także teksty o wierze, życiu świętych i pięknych sanktuariach oraz wiele, wiele innych pobożnych treści. Tym razem w ramach wysyłki SKCh polscy kapłani katoliccy otrzymali materiały dotyczące czci dla Najświętszego Sakramentu – oczywiście z ilustracjami przedstawiającymi Chrystusa Eucharystycznego. To właśnie na taki materiał w sposób absolutnie niedopuszczalny zareagował ks. Marek Radomski.

 

 

„Napisz do księdza z prośbą ws. Komunii Świętej. Usłysz, że wysyłasz fekalia. Na okładce wysłanej broszury jest wizerunek monstrancji i Najświętszego Sakramentu. Mój kraj, taki piękny” – ironicznie napisał na Twitterze redaktor naczelny PCh24.pl Krystian Kratiuk.

 

„Dziwi pogardliwe schizmatycy wobec świeckich szczerze apelujących o radykalną cześć dla Najświętszego Sakramentu. Równie trudno zrozumieć, jak o tej książeczce można napisać fekalia. I jak mam prowadzić procesy za podobne wyzwiska wobec wierzących ze strony aktywistów LGBT?” – pytał na Twitterze prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

„„Pełzający schizmatycy”? Niebywałe. Nie spodziewałem się po Księdzu takich słów” – stwierdził prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

 

„Czy naprawdę uważa ksiądz, że nawoływanie do oddania czci należnej Najświętszemu Sakramentowi to wylewanie fekaliów? Czy przypadkiem księża nie powinni właśnie podsycać gorliwości ludu? Przecież komunię można podać w sposób higieniczny” – zauważył z kolei poseł Konfederacji Michał Urbaniak.

 

Niektórzy spierający się z ks. Markiem Radomskim zostali przez niego „zbanowani”. Część z nich zwracała m.in. uwagę na fakt, że duchowny na zdjęciu profilowym w serwisie Twitter występuje bez zaszczytnego stroju kapłańskiego – sutanny oraz koloratki.

 

Z kolei ks. Marek Lis pisał na Twitterze: „Czy są jakieś plebanie, na które jeszcze nie dotarł ten pseudoteologiczny bełkot, wysłany przez Stowarzyszenie Kultury Antychrześcijańskiej?”. W następnym wpisie próbował wyjaśniać, dlaczego otrzymany list uznaje za „pseudoteologiczny”. Nie wiadomo natomiast dlaczego nazwał instytucję tworzoną przez katolickich wiernych świeckich, swoich braci w wierze, mianem „antychrześcijańskiej”.

 

 

„Zastanawiam się. Może to raczej wyczekiwane wstawanie z kanapy? W czasach niewiary – szczere i radykalne wezwanie do nadzwyczajnego szacunku dla Najświętszego Sakramentu. Ta akcja jest łagodniejsza od słów kard. Sarah, a te raczej nie były bełkotliwe, co najwyżej dyskusyjne” – odpisał mu mecenas Kwaśniewski.

 

Głos w sprawie zabrał także redaktor Witold Gadowski: „niech się ksiądz poważnie zastanowi nad swoim językiem i argumentami”. Na odpowiedź księdza Lisa, że z pewnością nie będzie brał przykładu z wpisów red. Gadowskiego na temat prezes Polskiego Radia czy ambasador USA w Polsce, pisarz odpowiedział: „niech ksiądz bierze przykład z Jezusa, nie ze mnie”.

 

Zaskakujący wpis opublikował natomiast jezuita ojciec Grzegorz Kramer. Kapłan, znany raczej z postępowych przekonań, powrócił do internetowej aktywności po kilku miesiącach zakazu wypowiedzi. Odnosząc się do akcji „STOP Komunii Świętej na rękę” napisał: „Przy okazji słynnego baneru. W Kościele jestem 44 lata i uważam, zresztą za biskupami i papieżem, że każdy powinien mieć możliwość przyjęcia Pana Jezusa w Komunii, w sposób jaki uważa za słuszny. Na kolanach, do ust, na rękę, w procesji lub przy balaskach. Każdy z nas jest inny i inaczej przeżywa swoją relację z Bogiem, a co za tym idzie inaczej przeżywa ją również swoim ciałem. Jasne jest, że liturgia jest pełna znaków, jednym z nich jest jedność postaw, ale wiemy, że życie pisze swoje scenariusze i kiedy podczas modlitwy eucharystycznej stoimy, niektórzy klęczą, bo to oddaje ich stan ducha lepiej. W liturgii nie chodzi przecież o idealnie zrealizowany teatr, ale spotkanie z Bogiem, by Go uwielbić. Liturgia jest ostatnim miejscem do przepychanek i kłótni między nami.  Sam, będąc proboszczem, bardzo nalegałem (w czasie pandemii), by osoby przyjmujące na rękę podchodziły pierwsze, a później te, które przyjmowały do ust. Nie, by pokazać wyższość czy lepszość jednych nad drugimi, ale by to miało sens, pod względem higieny. I wydaje mi się, że udało się nam jakoś ze sobą żyć. Kiedy patrzę na to, co wypisują ludzie Kościoła o akcji z banerami, jak prześcigają się w nazywaniu autorów tejże akcji od sekciarzy, nawiedzonych itp. to nie widzę w tym czci do Najświętszego Sakramentu i szukania jedności w Kościele. Nie jestem zwolennikiem takich banerów, z tej prostej przyczyny, że ona są dużym uproszczeniem i źle się dzieje jeśli z naszymi liturgicznymi sporami wychodzimy na ulice. Jednak nie ma we mnie zgody, by komuś zabraniać czy zamykać mu usta. Sam wróciłem z zamknięcia ust i wiem, że to jest najgorszy sposób na dialog w Kościele, którego bardzo potrzebujemy”.

 

Przy okazji słynnego baneru.
W Kościele jestem 44 lata i uważam, zresztą za biskupami i papieżem, że każdy powinien mieć...

Opublikowany przez Grzegorza Kramera Wtorek, 6 października 2020

 

Warto przy okazji przypomnieć także wpis Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Wyklęci”: „Reakcje części duchowieństwa w sprawie akcji Stop Komunii na rękę pokazują w istocie jedno. Całe bajanie o zaangażowaniu świeckich katolików w życie Kościoła (postulowane przecież przez Sobór Watykański II) jest niewiele warte” – stwierdził pisarz i publicysta. „Bo gdy zorganizowani świeccy katolicy zabierają głos (przecież nie w sprawie dogmatycznej i nie w celu rozluźnienia dyscypliny), są szybko pacyfikowani oświadczeniami i pohukiwaniami w mediach społecznościowych” – napisał Kajetan Rajski. „A zatem, świecki katoliku, jesteś wartościowy dopóty, dopóki kierujesz się angielską zasadą pray, pay and obey” – dodał.

 

Reakcje części duchowieństwa w sprawie akcji "Stop Komunii na rękę" pokazują w istocie jedno. Całe bajanie o...

Opublikowany przez Kajetana Rajskiego Wtorek, 6 października 2020

 

 

Źródło: Twitter / Facebook

MWł

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-08 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
47
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a nie można podawać komunii szczypczykamipensetą tak jak podobno robią kapłani w Niemczech...?
11 dni temu / starszaodJarka
 
Synowie tego świata będą bronić tak zwanej "Komunii na rękę". Synowie tego świata nie klękają przed Bogiem.
12 dni temu / Józef z Tallin
 
Zobaczcie co się dzieje w świątyni przy ulicy Hynka w Warszawie. Indoktrynacja proboszcza i księży o braniu Komunii na rękę jest już tak daleko posunięta że nawet osobom starszym i schorowanym jest odmawiana. Moja Mama kilkukrotnie była wypędzana na koniec kolejki i chciano na niej wymusić przyjęcie Pana Jezusa na rękę, a raz ksiądz pytał się przed ołtarzem co ma zrobić, pomimo tego że lewą stronę ma sparaliżowaną po wylewie, ma 83 lata i ledwo aię porusza o lasce! Za to są pouczenia o miłości bliźniego szczególnie zboczeńców, a co dziwne odbywało się to na spotkaniu przed pierwszą Komunią dziecka! Trzeba też wspomnieć że cały czas Komunia jest udzielana przez szafarzy jakby była wojna i niedostatek kapłanów, szczególnie na mszach dziecięcych gdzie jest jeden kapłan i dwóch szafarzy! Idźcie sami zobaczyć bo jest to nie do uwierzenia.
12 dni temu / czerro
 
Ciekawe ilu tajnych współpracowników w środowisku duchownych mają obecne służby specjalne RP ? Przypomnijmy że po 1990 roku część najważniejszych agentów rozwiązanej SB przejął nowo utworzony UOP i nigdy nie zostali oni ujawnieni przez żadną formę lustracji.
13 dni temu / 740
 
Wspaniałe świadectwo o Eucharystii dał kapłan który prowadził Mszę o uzdrowienie - salezjanin. Po rozdawaniu Komunii Świętej tak dokładnie wycierał i mył naczynia liturgiczne, aby nawet najmniejsza drobinka Ciała Jezusa nie upadła na ziemię. Tyle w tym geście było wiary i miłości do Jezusa.... Prawdziwe Świadectwo. Chwała Panu
13 dni temu / Lidka
 
Taka księżowska Doda????
13 dni temu / Maja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.