DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Stefan Węgierski. Święta Korona dla świętego władcy

Stefan Węgierski. Święta Korona dla świętego władcy
Król Węgier Stefan I Święty przekazuje Świętemu Emerykowi Relikwie Krzyża Świętego, fresk Macieja Reichana z 1782 roku w Kaplicy Oleśnickich By image taken by Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/lice

Wśród licznych dworskich zwyczajów, w dzisiejszym dniu jeden zasługuje na szczególną uwagę. To węgierski rytuał koronacji króla. Nie mógł się on odbyć bez Świętej Korony. Ktoś powie: symbolika! Jednak przykład życia świętego Stefana Węgierskiego dowodzi, że jeśli budować, to tylko z Bożym błogosławieństwem.

 

Jednym z warunków koniecznych, jakie znajdziemy w dawnym rytuale węgierskiej koronacji, było użycie w ceremonii Świętej Korony. Nikt nie mógł bowiem zostać prawowitym królem, jeśli podczas uroczystości użyta zostałaby inna korona. Potem Święta Korona wracała do skarbca i czekała na kolejną ceremonię.

 

Tą wyjątkową koronę Stefanowi Węgierskiemu podarował papież Sylwester II jako wyraz uznania jego zasług w procesie chrystianizacji kraju, którym władał. Niektóre przekazy mówią, że korna ta miała pierwotnie trafić do Polski, do Bolesława Chrobrego, ale otrzymali ją Węgrzy korzystając z lepszych kontaktów z Rzymem.

 

Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że patron Węgier, św. Stefan z wielkim zapałem kontynuował dzieło rozpoczęte przez swojego ojca – Gejzę, rozszerzając chrześcijaństwo na całe królestwo. Sam przyjął chrzest w 955 roku, a ponoć w ceremonii uczestniczył św. Wojciech. Z pewnością zaś ten święty znalazł się w gronie misjonarzy, którzy mieli znaczący wkład w wychowanie młodego Stefana. W tym czasie otrzymał on wszystko, czego potrzebował do pełnienia prawdziwie chrześcijańskich rządów.

 

W 997 roku Stefan objął władzę po zmarłym ojcu, a rozmach jaki towarzyszył jego władaniu – objawiający się m.in. dynamicznym rozwojem chrześcijaństwa – sprawił, że zaledwie po czterech latach otrzymał wspomnianą koronę królewską. Jako Bogobojny władca Stefan organizował państwo tworząc jego mocne struktury administracyjne i polityczne. Skutecznie wzmacniał władzę odbierając zamki i ziemię możnym rodom i obsadzał je swoimi ludźmi. Tak zyskiwał lojalność urzędników i rycerzy. Dusił też w zalążku wszelkie próby oderwania od korony, podejmowane przez książęta czy przywódców plemiennych.

 

Misja ewangelizacyjna, jakiej się podjął, nie okazałaby się skuteczna, gdyby nie rozpowszechnienie budownictwa sakralnego. Tak święty Stefan zasłynął jako fundator licznych kościołów, klasztorów – między innymi opactwa świętego Marcina na Górze Panońskiej - a także jako założyciel arcybiskupstwa w Esztergomie.

 

Niewątpliwą zasługą tego władcy było zjednoczenie i umocnienie państwa. Przez 41 lat swych rządów stworzył silną organizację kościelną i gorliwie służył Bogu. W swych poczynaniach kierował się wiarą, co owocowało mądrym i sprawiedliwym prawodawstwem. Świętobliwy król zapewniał ludowi ład i dobrobyt. Św. Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Zwykł nazywać ją „Wielką Panią Węgrów”.

 

Święty Stefan Węgierski zmarł w Ostrzyhomiu 15 sierpnia 1038 roku, a jego relikwie spoczęły w katedrze w Szekesfehervar, którą wcześniej sam ufundował. Miejsce jego spoczynku nie było przypadkowe. Wcześniej pochowany tam został jego syn – Emeryk, późniejszy święty. Święty potomek, to kolejny dowód prawowitości patrona Węgier.

 

Z postacią Emeryka wiąże się legenda, której tropy wiodą do Polski i sanktuarium Świętego Krzyża na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Znajdująca się tam relikwia, będąca cząstką Krzyża Świętego, miała być własnością świętego Stefana, który podarował ją swemu synowi. Podczas pobytu w Polsce na dworze Bolesława Chrobrego, Emerykowi ukazał się jeleń z krzyżem widniejącym w porożu. Książę podążył za zwierzęciem i tak znalazł się na szczycie Łysej Góry. Tam objawił mu się anioł, który nakazał mu pozostawić relikwię w ufundowanym niedawno benedyktyńskim opactwie. Tak też się stało.

 

Także święty Stefan przed śmiercią miał widzenie, w którym ofiarował swą koronę Dzieciątku Jezus spoczywającemu na rękach Najświętszej Panienki. Król zasnął w Panu w dzień Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Jego kanonizację ogłosił papież święty Grzegorz VII, zaś relikwie świętego Patrona Węgier trafiły do licznych kościołów Europy.

 

Kanonizowany w 1083 roku święty Stefan jest uznawany za patrona Węgier. Kościół wspomina świętego Stefana Węgierskiego 16 sierpnia.MA
 


DATA: 2017-08-08 13:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.