DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Statystyki Kościoła: na świecie wzrasta liczba katolików

Statystyki Kościoła: na świecie wzrasta liczba katolików
Kodeń. źródło: twitter.com / Pavel

Na obchodzony dziś Światowy Dzień Misyjny agencja prasowa Fides, związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, przypomniała aktualne statystyki Kościoła na świecie. Pochodzą one z najnowszego wydania Rocznika Statystycznego Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae), zawierającego szczegółowe opracowanie danych do 31 grudnia 2015 r.

 

Na świecie liczba katolików stale wzrasta. Jest ich obecnie prawie 1 mld 300 mln, co stanowi 17,7 proc. ludności naszej planety. Na zakończenie 2015 r. było o 12,5 mln ochrzczonych więcej, niż rok wcześniej.

 

Wzrost dotyczy prawie wszystkich kontynentów, z wyjątkiem Europy. Na Starym Lądzie już kolejny rok z rzędu liczba naszych współwyznawców zmniejsza się. W okresie uwzględnionym w opublikowanej statystyce zmalała ona o 1 mln 344 tys. Natomiast w tym samym czasie zwiększyła się w Afryce o 7 mln 411 tys., w Ameryce o 4 mln 756 tys., w Azji o 1 mln 583 tys., a w Oceanii o 123 tys.

Stale odnotowuje się wzrost ludności na wszystkich kontynentach, w tym także w Europie, gdzie mieszka dziś 716 mln osób. Na większości z nich również procentowo liczba katolików wzrosła (w Afryce o 0,12 proc., a w Oceanii nawet o 0,24 proc.) czy przynajmniej utrzymała się na tym samym poziomie (w Azji); zmalała tylko na naszym kontynencie (o 0,21 proc.) i w mniejszym stopniu w Ameryce (0,08) proc. Tym niemniej wciąż jeszcze ponad cztery piąte ludzkości pozostaje poza Kościołem katolickim.

 

 

KAI

TK

 

 

 


DATA: 2017-10-23 09:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Patrząc dwa tysiące lat wstecz, gdy Kościół tworzyło dwanaścioro ludzi, jest duża różnica. Kościół rośnie jak jak ziarnko gorczycy, jest już dużym drzewem.
8 miesięcy temu / irena
 
To dzięki szczepieniom mniej dzieci umiera więc jest coraz więcej ludzi na świecie w tym katolików
8 miesięcy temu / ala wilk
 
Ciekawe. U nas w parafii też nas po wakacjach policzono. Należy zatem domniemywać że polscy katolicy są ujmowani w spisie ogólnym. Uważam jednak, że zainteresowanie liczebnością akurat katolików- jako grupy najmniej liczebnej (wymierającej) jest nieprzypadkowy i na pewno wiąże się z prowadzoną polityką Kościoła i wprowadzaną z oporami reformą. Jeśli Biskup Rzymu ogłasza, że >nie ma Boga Katolickiego< a obecny Kościół obejmuje lud Boży-tzn. wszystkich chrześcijan i niechrześcijan w tym Żydów to skąd wiadomo,że policzono tylko katolików ?A jeśli tak to dlaczego ? Nadto , jeżeli w wyniku reform ewoluowała doktryna ,dogmaty> których praktycznie nie ma< ,ewoluowała nauka o sakramentach-i jak twierdzi wielu księży zerwana została ciągłość w nauczaniu to jak można mówić o Kościele jako katolickim. Ostatni współcześni papieże używali słowa Kościół unikając doprecyzowania katolicki co wynikało z ekumenii i dążenia do interkomunii. Czy te statystyki podobają się Bogu ?
8 miesięcy temu / Iskierka
 
Ważna jest jakość a nie ilość
8 miesięcy temu / Viola
 
Właśnie. Liczba katolików wzrasta, bo liczba ludności wzrasta - proste. Procentowy wzrost jest naprawdę znikomy i nie mamy się niestety z czego cieszyć.
8 miesięcy temu / zxx
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.