DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Starzeją się społeczeństwa Azji, priorytetem pozostaje jednak kontrola urodzin

Starzeją się społeczeństwa Azji, priorytetem pozostaje jednak kontrola urodzin
Rozpoczęcie konferencji, fot. asianpa.org

W Bangkoku odbyła się doroczna konferencja Asian Population Association. Choć demografowie alarmują przed starzeniem się azjatyckich społeczeństw, największym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyła się tematyka… kontroli urodzeń i upowszechniania zdrowia reprodukcyjnego.


Jak wskazują Susan Yoshihara i Lisa Correnti, to w Azji znajduje się kraj o najwyższej średniej wieku życia mieszkańców. Również w krajach azjatyckich rozpowszechnia się plaga selektywnych aborcji, prowadząca do sytuacji, w której już dzisiaj „brakuje” blisko 100 milionów kobiet, skutkując największym na świecie zaburzeniem struktury płci poszczególnych społeczeństw. Tymczasem w trakcie konferencyjnej dyskusji jednym z najbardziej interesujących prelegentów pytań było to, jak jeszcze obniżyć można dzietność Azjatów, także w kontekście kształtowania się regionalnego rynku pracy.

 

Problematyce zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego poświęcono blisko 22 wystąpienia – prawie jedną czwartą. Prelegenci zastanawiali się nad czynnikami determinującymi wybór metody antykoncepcji, skalą i przyczynami ryzykownych zachowań seksualnych oraz narzędziami wzmocnienia reprodukcyjnych praw kobiet. Jak pokazują badania, w krajach realizujących programy promocji antykoncepcji, rośnie również liczba aborcji. Jak pokazały badania Abdura Razzaque i jego współpracowników, Bangladesz osiągnął „niezwykły sukces” w zakresie polityki ludnościowej. choć faktyczny poziom dzietności (2,5 dziecka na kobietę) jest jeszcze wyższy od docelowego. 68 proc. kobiet korzysta z antykoncepcji. Równocześnie, w jednym z przebadanych regionów ilość przeprowadzanych aborcji wzrosła z 38 proc. do 76,6 proc. W innym w latach między 1989 a 2008 od 31,6 do 78,6 procent.

 

Shveta Kalyanwala i Rajib Acharya z Population Council argumentowali za szerszym zastosowaniem aborcji farmakologicznej. W tym przeprowadzanej przez niewykwalifikowany medycznie personel, co pozwoliłoby obejść niechęć lekarzy do takich praktyk. Deepti Singh, Srinivas Goli oraz Sulabha Parasuraman z International Institute for Population Sciences z Bombaju przedstawili wyniki badań, według których aborcja selektywna jest w Indiach popularna wśród kobiet o wyższym statusie społecznym i ekonomicznym. Wielokrotne selektywne aborcje są częstsze wśród młodych matek zajmujących wyższe pozycje w indyjskiej strukturze społecznej. Częstość dokonywania wielokrotnych aborcji było trzykrotnie większa w przypadku kobiet wykształconych.


Babatunde Osotimehin, dyrektor wykonawczy Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych stwierdził w trakcie konferencji, że aktualnie ludność biedniejszych rolniczych regionów, należąca często do mniejszości etnicznych, jest w szczególnie trudnej sytuacji jeśli chodzi o dostęp do usług i środków zdrowia reprodukcyjnego. Ich „znaczne potrzeby antykoncepcyjne” pozostają niezaspokojone.

 

 

Źródło: c-fam.org / ipsr.mahidol.ac.th/APA2012/

mat


DATA: 2012-08-31 13:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ktoś kiedyś za to odpowie...
ponad 8 lat temu / Mike
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.