DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Starzeją się społeczeństwa Azji, priorytetem pozostaje jednak kontrola urodzin

Starzeją się społeczeństwa Azji, priorytetem pozostaje jednak kontrola urodzin
Rozpoczęcie konferencji, fot. asianpa.org

W Bangkoku odbyła się doroczna konferencja Asian Population Association. Choć demografowie alarmują przed starzeniem się azjatyckich społeczeństw, największym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyła się tematyka… kontroli urodzeń i upowszechniania zdrowia reprodukcyjnego.


Jak wskazują Susan Yoshihara i Lisa Correnti, to w Azji znajduje się kraj o najwyższej średniej wieku życia mieszkańców. Również w krajach azjatyckich rozpowszechnia się plaga selektywnych aborcji, prowadząca do sytuacji, w której już dzisiaj „brakuje” blisko 100 milionów kobiet, skutkując największym na świecie zaburzeniem struktury płci poszczególnych społeczeństw. Tymczasem w trakcie konferencyjnej dyskusji jednym z najbardziej interesujących prelegentów pytań było to, jak jeszcze obniżyć można dzietność Azjatów, także w kontekście kształtowania się regionalnego rynku pracy.

 

Problematyce zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego poświęcono blisko 22 wystąpienia – prawie jedną czwartą. Prelegenci zastanawiali się nad czynnikami determinującymi wybór metody antykoncepcji, skalą i przyczynami ryzykownych zachowań seksualnych oraz narzędziami wzmocnienia reprodukcyjnych praw kobiet. Jak pokazują badania, w krajach realizujących programy promocji antykoncepcji, rośnie również liczba aborcji. Jak pokazały badania Abdura Razzaque i jego współpracowników, Bangladesz osiągnął „niezwykły sukces” w zakresie polityki ludnościowej. choć faktyczny poziom dzietności (2,5 dziecka na kobietę) jest jeszcze wyższy od docelowego. 68 proc. kobiet korzysta z antykoncepcji. Równocześnie, w jednym z przebadanych regionów ilość przeprowadzanych aborcji wzrosła z 38 proc. do 76,6 proc. W innym w latach między 1989 a 2008 od 31,6 do 78,6 procent.

 

Shveta Kalyanwala i Rajib Acharya z Population Council argumentowali za szerszym zastosowaniem aborcji farmakologicznej. W tym przeprowadzanej przez niewykwalifikowany medycznie personel, co pozwoliłoby obejść niechęć lekarzy do takich praktyk. Deepti Singh, Srinivas Goli oraz Sulabha Parasuraman z International Institute for Population Sciences z Bombaju przedstawili wyniki badań, według których aborcja selektywna jest w Indiach popularna wśród kobiet o wyższym statusie społecznym i ekonomicznym. Wielokrotne selektywne aborcje są częstsze wśród młodych matek zajmujących wyższe pozycje w indyjskiej strukturze społecznej. Częstość dokonywania wielokrotnych aborcji było trzykrotnie większa w przypadku kobiet wykształconych.


Babatunde Osotimehin, dyrektor wykonawczy Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych stwierdził w trakcie konferencji, że aktualnie ludność biedniejszych rolniczych regionów, należąca często do mniejszości etnicznych, jest w szczególnie trudnej sytuacji jeśli chodzi o dostęp do usług i środków zdrowia reprodukcyjnego. Ich „znaczne potrzeby antykoncepcyjne” pozostają niezaspokojone.

 

 

Źródło: c-fam.org / ipsr.mahidol.ac.th/APA2012/

mat


DATA: 2012-08-31 13:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ktoś kiedyś za to odpowie...
ponad 7 lat temu / Mike
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.