DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2018 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

„Stary Testament-reanimacja” tylko dla dorosłych. Skandal w reklamie czy także na scenie?

„Stary Testament-reanimacja” tylko dla dorosłych. Skandal w reklamie czy także na scenie?
Źródło: pixabay.com

Parodia „Stworzenia Adama” Michała Anioła - właśnie taki skandaliczny obraz reklamuje nową sceniczną propozycję Teatru im. Juliusza Słowackiego, skierowaną do widza pełnoletniego. Ponownie dla zyskania rozgłosu uderzono w tradycję chrześcijańską.

 

Aktorzy odtwarzający w „gaciach” (słowo to dobrze licuje z poziomem „artystycznej inscenizacji”) scenę „Stworzenie Adama”, znaną z Kaplicy Sykstyńskiej. Ich ciała są pokolorowane i tworzą skojarzenia z tęczą… Taki właśnie obraz stanowi reklamę nowej oferty Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl „Stary Testament-reanimacja” jest przeznaczony  dla widzów dorosłych.

 

Za spektakl odpowiada Agata Duda-Gracz, która napisała scenariusz inspirowany Starym Testamentem. „Wychodząc od ksiąg biblijnych (niekoniecznie tych najbardziej znanych, jak Księga Rodzaju czy Księgi Mojżeszowe), od tamtejszych bohaterów, próbuje przyjrzeć się naszym czasom. Zakłada, że dzieło stworzenia odbywa się dzisiaj. Wychodząc od pramaterii dla innych opowieści, od archetypicznych bohaterów, obserwuje ich postępujące skarlenie, niszczenie” – czytamy na slowacki.krakow.pl. Sztuka ma stawiać pytania o „Boga, miłość, motyw przebaczenia, o ateizm, o wolność i o zniewolenie”.

 

Czy po raz kolejny teatr chce stanąć po stronie przeciwników cywilizacji jaka wyrosła na fundamencie chrześcijańskim? Czy ludzie „sztuki” chcą na nowo pisać historię stworzenia, „reanimować” ją? Już sama reklama spektaklu nie pozostawia złudzeń, że nie jest to sztuka pisana z perspektywy chrześcijańskiej. Pozostaje pytanie, czy reklama jest „tylko” bezczelną prowokacją, mającą przynieść twórcom medialny rozgłos, czy też należy się na scenie spodziewać bluźnierczego paszkwilu w stylu „Klątwy”?

 

Bez względu na intencje twórców, katolicy nie mogą pozostać bezczynni wobec kolejnej już próby obrazy Pana Boga. Każdorazowo muszą oni przeciwstawiać się złu i jasno dawać do zrozumienia, że zgody na profanację nie ma i nie będzie. Tego typu akcje są bowiem obliczane na „przyzwyczajenie”, „oswojenie” z tym, że katolików obrażać można. Bezkarnie. I za każdym razem, gdy milczymy, granica ta jest przesuwana dalej.

 

MA


DATA: 2018-04-23 23:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie rozumiem, co może być skandalicznego w parodii jakiegokolwiek obrazu? Przecież to tylko dzieło sztuki, chyba nie świętość?
1 miesiąc temu / Włodek
 
Może należałoby się zająć protestami pod Domami Publicznymi , klubami " Go,go " , internetowymi stronami pornograficznymi , pedofilią i handlem nieletnich . Jeśli się komuś nie podoba spektakl , film ,książka , wystawa obrazów ,koncert, to ma prawo wyboru : Nie musi oglądać , zwiedzać , chodzić, słuchać . Ja osobiście nie lubię pornuchów . Więc nie oglądam .
3 miesiące temu / Fryderyk Chopin
 
Chciałam tylko nieśmiało zauważyć, że plakat spektaklu jest "improwizacją" na temat wizji Michała Anioła, a więc obrazu mimo wszystko stricte świeckiego!!! Nie jest to ikona, w sensie takim jak to rozumieją prawosławni (czyli nie zawiera pierwiastka transcendentalnego), czy np. katolicka częstochowska Czarna Madonna czy inne cudowne maryjne obrazy. Freski Michała Anioła same w sobie nie są przedmiotem kultu (to byłoby bałwochwalstwo). To nie jest obraz sakralny, tylko wizja artystyczna świeckiego artysty. No i plakat do niej nawiązuje. Owszem, zgadzam się, że to może wyglądać dość kontrowersyjnie, ale wstrzymajcie się ludzie z zawiadamianiem prokuratury do czasu premiery spektaklu...
3 miesiące temu / fantazy
 
Nie mozemy milczeć. ..milczenie to zgoda na obrazanie Boga naszego
3 miesiące temu / Teresa
 
Powinno sie zawiadamiac prokurature
3 miesiące temu / Jjjj
 
Można podpisać petycję lub jest organizowana jakaś akcja w związku z ww. "wydarzeniem"?
3 miesiące temu / rr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.