DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

„Stary” skład sędziowski będzie orzekać w sprawie TK. Kontrowersyjne zarządzenie prof. Rzeplińskiego

„Stary” skład sędziowski będzie orzekać w sprawie TK. Kontrowersyjne zarządzenie prof. Rzeplińskiego
fot. Lukas Plewnia / Wikimedia Commons

Prezes TK Andrzej Rzepliński wyznaczył do rozpoznania skargi posłów PO i pierwszej prezes Sądu Najwyższego pełny, 10-osobowy skład złożony ze „starych” sędziów – wbrew nowej ustawie PiS.  Kiedy Trybunał rozpatrzy skargi złożone na nowelizację ustawy o TK na razie nie wiadomo.


Sprawozdawcą będzie wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat, a w skład sędziów orzekających wejdą: Mirosław Granat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Marek Zubik. Do składu sędziowskiego nie włączono wybranych ostatnio przez Sejm 5 nowych sędziów.

 

Zarządzenie prezesa TK opublikowana na stronie na oficjalnej stronie budzi szereg wątpliwości. Zdaniem posła Arkadiusza Mularczyka wyroki wydawane w takim składzie będą nieważne „z mocy prawa”.

 

Eurodeputowany Janusz Wojciechowski zauważa, że „jeśli prezes Rzepliński 12 stycznia przemocą nie dopuści do składu nowych sędziów Trybunału, będzie to gorący uczynek przestępstwa z art. 224 par. 2 kodeksu karnego”.

 

„Nie pozostanie wtedy nic innego, jak wezwanie policji, a ta musiałaby niestety zatrzymać prezesa Rzeplińskiego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa (zgodnie z art. 196 Konstytucji za gorącym uczynku sędzia TK może być zatrzymany). Zgodnie też z Konstytucją o zatrzymaniu sędziego Rzeplińskiego trzeba będzie niezwłocznie zawiadomić prezesa Rzeplińskiego a prezes Rzepliński będzie mógł zarządzić niezwłoczne zwolnienie sędziego Rzeplińskiego” – uważa poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości Janusz Wojciechowski.

 

 

 

Źródło: Niezalezna.pl/wpolityce.pl

luk

 

 

 


DATA: 2015-12-31 08:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

gela Chyba jesteś Katolikiem ale jakim??? Pch24pl jest portalem chrześcijańskim a nie politycznym.Nie tubą propagandową żadnej partii politycznej w przeciwieństwie do pewnych mediów katolickich.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Polonia Christiana głosi takie skrajne poglądy polityków? Jestem wierzacym katolikiem i takie wieści napawają mnie grozą.
ponad 4 lata temu / gela
 
Jakub Majewski Należy rozwiązać Trybunał Konstytucyjny w trybie natychmiastowym zmienić obowiązującą Konstytucje .Trybunał Konstytucyjny jest zbędny.Gdzie był Trybunał jak uchwalano ustawę o bratniej pomocy 1066 TJ pomocy obcych sił wojskowo-policyjnych w zaprowadzaniu porządku jak okradano obywateli z środków zgromadzonych w OFE jak podwyższano wiek emerytalny do 67 jak podnoszono VAT m in na książki i ubranka dla dzieci zawieszono pobór do wojaka obniżając zdolność obronną państwa,itd.Sędziowie spali.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
i powinni w końcu zrobić to co mówi prawo - czyli aresztować tego lewaka na gorącym uczynku, a potem sąd i "wczasy" paroletnie; pamiętacie Państwo jak mogli coś podobnego zrobić z tym pijakiem Kwaśniewskim, który przed komisją powiedział, że on to może, ale zatańczyć i zaśpiewać; a wystarczyło go wtedy aresztować; założę się, że tańczyć to by może i nie tańczył, ale śpiewać to by śpiewał; i to jak żałosnym głosem - niczym Danusia z Krzyżaków; a w ogóle to trzeba jak najszybciej rozwiązać cały ten lewacki trybunał; toż to farsa z nim będzie trwała i trwała w nieskończoność; aż w końcu "zoperują" nas bez znieczulenia (choroby nie znamy, ale możemy się domyślać) - przed czym ostrzega nas cały czas pan Stanisław Michalkiewicz w swoich felietonach i wystąpieniach;
ponad 4 lata temu / JARO
 
Sprawa nie jest tak oczywista jak się z pozoru wydaje. Nowa ustawa diametralnie zmienia sposób funkcjonowania Trybunału. W tej sytuacji, jest wręcz oczywiste że sprawa musi być zbadana przez skład sędziowski wybrany według uprzedniego sposobu. Aby zrozumieć dlaczego tak jest, musimy sobie wyobrazić alternatywną sytuację, gdzie rząd Platformy, zamiast w pełni obsadzać Trybunał swoimi sędziami, wprowadza przepisy pozwalające na to aby w dowolnej sprawie orzekał skład sędziowski w którym będzie co najmniej... jeden sędzia, a do tego, że co najmniej jeden sędzia do składu jest typowany przez rząd. Po czym skargę w tej sprawie, zgodnie z nowymi przepisami, grzecznie rozpatruje pan Rzepliński. Tak więc, paradoksalnie, pan Rzepliński, pomimo że oczywiście jego działania są umotywowane obroną interesów Platformy, jednakże postępuje zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i logiką prawa, a pomysł aresztowania go wydaje się co najmniej osobliwy.
ponad 4 lata temu / Jakub Majewski
 
Rzepliński jawnie łamie prawo i czuje się całkowicie bezkarny. Ciekawe dlaczego i ciekawe kto mu tą bezkarność gwarantuje.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.