19 grudnia 2019

Stany Zjednoczone wycofają się z ważnego międzynarodowego traktatu? Rosja już zapowiada odwet

(zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com)

Istnieją poważne obawy dotyczące możliwości wycofania się Waszyngtonu z traktatu o otwartych przestworzach. Jego sygnatariusze zezwalają sobie nawzajem na loty szpiegowskie, co służy wzajemnej kontroli. Europejczycy obawiają się, że kolejne przełomowe porozumienie w sprawie kontroli zbrojeń czeka los traktatu całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF). 

 

Podpisany 24 marca 1992 roku w Helsinkach Traktat o otwartych przestworzach służył zwiększeniu – poprzez obserwację z powietrza – otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez jego sygnatariuszy. Plany określają ilość lotów, jakie każde państwo może wykonać nad terytorium innych krajów lub obowiązek przyjęcia ich nad własnym obszarem. Służy też obserwacji regionów zagrożonych katastrofami ekologicznymi i sprzyja realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Umowa weszła w życie 10 lat po podpisaniu, a więc w 2002 roku. Jej sygnatariuszami są 34 kraje, głównie europejskie (wśród nich Polska), a także USA i Rosja.

 

Ostatni pozostały duży traktat o kontroli broni nuklearnej między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, New START, wygasa w lutym 2021 roku i brakuje czasu na negocjacje nowej umowy.

Eksperci obawiają się skutków ewentualnego wystąpienia USA z porozumienia o otwartych przestworzach. Obawy wyraził między innymi Kingston Reif, dyrektor ds. rozbrojenia i polityki ograniczania zagrożenia ze Stowarzyszenia Kontroli Zbrojeń. Jego zdaniem anulowanie porozumienia pozbawiłoby Amerykanów możliwości lotów nad Rosją, a jednocześnie Rosja wciąż mogłaby zbierać informacje o amerykańskich siłach na kontynencie.

 

Według DefenceNews podczas listopadowej wizyty w Brukseli urzędnicy amerykańskiej administracji prezydenckiej po raz pierwszy przedstawili swe liczne obawy związanych z traktatem i wyjaśnili, że poważnie zastanawiają się nad jego opuszczeniem. Według pokazanego przez nich tajnego raportu wywiadowczego Rosjanie wykorzystują traktat do atakowania kluczowej infrastruktury USA.

 

W odpowiedzi na pogłoski o ewentualnej rezygnacji Amerykanów, przedstawiciele wysokiego szczebla rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapowiedzieli środki odwetowe na wypadek opuszczenia przez Amerykanów traktatu o otwartych przestworzach. Zapowiedział, że zostaną one przedstawione w odpowiednim czasie.

 

Przeciwko wystąpieniu USA opowiadają się państwa europejskie, w tym neutralna militarnie Szwecja. Rzeczniczka UE określiła traktat o otwartych przestworzach mianem środka budowy zaufania i bezpieczeństwa w OBWE.

 

W obszarze OBWE szczególnie zainteresowani utrzymaniem porozumienia są Ukraińcy. Od 2014 roku sygnatariusze traktatu z Europy Zachodniej wykonali szereg tak zwanych „nadzwyczajnych misji obserwacyjnych” nad terytorium Ukrainy. Umożliwiło to właśnie wspomniane porozumienie.

 

Jeden z takich lotów nastąpił w grudniu 2018 r., gdy Stany Zjednoczone wraz z obserwatorami z Kanady, Wielkiej Brytanii Francji, Niemiec, Rumunii i Ukrainy rozpoznali teren nad wschodnim terytorium Ukrainy. Stało się to po rosyjskim ataku na ukraińskie okręty na Morzu Czarnym.

Wówczas przedstawiciele Departamentu Obrony USA napisali, że „czas tego lotu miał na celu potwierdzenie zobowiązania USA wobec Ukrainy i innych krajów partnerskich”. Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło „zainteresowanie utrzymaniem i wdrażaniem traktatu ”.

 

Podczas posiedzenia Komisji Konsultacyjnej Otwartych Przestworzy w siedzibie głównej OBWE w październiku podjęto decyzję o podziale liczby lotów obserwacyjnych w 2020 r. Co istotne, decyzję podjęło jednogłośnie – a więc przyjęli ją również Amerykanie. Oznacza to, że nie zgłosili oni jeszcze ostatecznie woli wycofania się z porozumienia.

 

Źródło: euractiv.com.,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram