DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Stany Zjednoczone wpisują dwie proirańskie bojówki na listę terrorystów

Stany Zjednoczone wpisują dwie proirańskie bojówki na listę terrorystów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Departament Skarbu USA wpisał dwie wspierane przez Iran grupy bojowników na swą oficjalną listę terrorystów. Pierwsza to złożona z Afgańczyków Dywizja Fatemiyoun, zaś druga to  Brygada Zaynabiyoun. W jej skład wchodzą Pakistańczycy wspierający prezydenta Syrii Baszara Al-Asada przeciw opozycji złożonej z wyznawców sunnickiego odłamu islamu. 

 

Członkowie obydwu grup – głównie uchodźcy i imigranci przebywający w Iranie – zostali (według Amerykanów) zwerbowani przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF).

 

Wpisanie na listę terrorystów nastąpiło we czwartek. Sekretarz Skarbu USA, Steven Mnuchin oskarżył irański reżim o złe traktowanie przebywających w tym kraju uchodźców, w tym wykorzystywanie ich w charakterze żywych tarcz.

 

Polityk dodał, że obłożenie sankcjami bojówek, wspieranych przez Iran (i nie tylko) wpisuje się w walkę z nielegalnymi organizacjami, jakie Iran wykorzystuje do szerzenia chaosu na świecie. 

 

Dywizja Fatemiyoun liczy od 10-20 tysięcy bojowników. Grupa dołączyła później do wojny po stronie prezydenta Syrii na wielu frontach w Aleppo i Deir el-Zour oraz Daraa. Irańscy urzędnicy w 2018 roku stwierdzili, że 2 000 jej bojowników mogło zginąć w ostatniej wojnie. Dokładne liczby nie są jednak znane.

 

Nieznana jest natomiast liczba członków brygady Zaynabiyoun, również uczestniczącej w syryjskiej wojnie. Według lokalnych źródeł w jej skład wchodzą setki afgańskich szyitów, którzy udali się do Iranu z Pakistanu, a także liczni pakistańscy szyici pochodzący z Iranu.

 

Amerykanie podają, że wielu uchodźców z Pakistanu i Afganistanu dobrowolnie dołącza do wojny w Syrii po stronie Iranu. Wierzą, że pozwoli to na zalegalizowanie pobytu ich rodzin w Iranie. Według organizacji praw człowieka „Human Rights Watch” część z nich to dzieci w wieku zaledwie 14 lat.   

 

Z kolei zdaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Narodów Zjednoczonych (IOM) w Iranie zarejestrowanych jest milion afgańskich uchodźców. Kolejne 1,5 a może nawet 2 miliony to azylanci nieposiadający uregulowanego statusu.

 

Rząd Stanów Zjednoczonych zaostrzył politykę wobec Iranu w maju 2018 roku, gdy wycofał się z porozumienia nuklearnego z 2015 roku. W czwartek nałożył także sankcje na 2 irańskie firmy z branży lotniczej. Oskarżył je o pośrednie powiązania z islamistami. 

 

„Od początku wojny domowej w Syrii Iran rutynowo polegał na irańskich liniach lotniczych, takich jak Mahan Air, aby transportować bojowników i towary do Syrii w celu wsparcia reżimu Asada” - czytamy w czwartkowym komunikacie władz amerykańskich.

 

Międzynarodowa Organizacja Migracji twierdzi natomiast, że nałożone przez Amerykanów sankcje doprowadziły do problemów ekonomicznych, takich jak wzrost inflacji. W efekcie liczni Afgańczycy (nawet 800 tysięcy) powrócili do swej ojczyzny.   

 

Źródło: voanews.com.

AS


DATA: 2019-01-26 09:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jakieś nieporozumienie po co rządy w innych bantustanach skoro decydują chłopcy z Waszyngtonu, lepiej i taniej otworzyć filię Białego Domu.
ponad 1 rok temu / wiem
 
ja wpisuję na listę Yankesów. A zatem warszawski rząd wprowadza od dzisiaj do naszego państwa terrorystów.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Czy mi się tylko wydaje, czy jest prawdziwą informacja iż w irańskim parlamencie zasiadają bez przeszkód także chrześcijanie i żydzi? A więc może ci podobno "prześladowani przez Iran" żydzi podejmują działania destrukcyjne dla państwa Iran? Może ich czyny zagrażają bezpieczeństwu społeczeństwa irańskiego i pokojowi na Bliskim Wschodzie i w całym świecie?
ponad 1 rok temu / do @Sec
 
Jest kilka artykułów na temat Islamu. Iran działa według prawa Szariatu i nie zmienimy tego. Sunnici z Szyitami się nienawidzą, ale obecnie Erdogan występuje jako ten, który chce ich pogodzić. Sam do tego dąży i wielu widzi w nim Mahdiego, ostatniego Kalifa. Kto jeszcze 2 lata temu powiedziałby, że Moskwa sprzeda Turkom S300. A po zestrzeleniu samolotu wydawałoby się to niemożliwe. Cała koalicja jest już gotowa.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Na pierwszym miejscu terrorystów powinny się wpisać same USA z ich podżegaczami z państwa okopującego Palestynę. Doprowadzili do rewolt w krajach arabskich, by je osłabić i tym samym dać bezpieczeństwo militarne Izraelowi
ponad 1 rok temu / irtur
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.