DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Stany Zjednoczone wpisują dwie proirańskie bojówki na listę terrorystów

Stany Zjednoczone wpisują dwie proirańskie bojówki na listę terrorystów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Departament Skarbu USA wpisał dwie wspierane przez Iran grupy bojowników na swą oficjalną listę terrorystów. Pierwsza to złożona z Afgańczyków Dywizja Fatemiyoun, zaś druga to  Brygada Zaynabiyoun. W jej skład wchodzą Pakistańczycy wspierający prezydenta Syrii Baszara Al-Asada przeciw opozycji złożonej z wyznawców sunnickiego odłamu islamu. 

 

Członkowie obydwu grup – głównie uchodźcy i imigranci przebywający w Iranie – zostali (według Amerykanów) zwerbowani przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF).

 

Wpisanie na listę terrorystów nastąpiło we czwartek. Sekretarz Skarbu USA, Steven Mnuchin oskarżył irański reżim o złe traktowanie przebywających w tym kraju uchodźców, w tym wykorzystywanie ich w charakterze żywych tarcz.

 

Polityk dodał, że obłożenie sankcjami bojówek, wspieranych przez Iran (i nie tylko) wpisuje się w walkę z nielegalnymi organizacjami, jakie Iran wykorzystuje do szerzenia chaosu na świecie. 

 

Dywizja Fatemiyoun liczy od 10-20 tysięcy bojowników. Grupa dołączyła później do wojny po stronie prezydenta Syrii na wielu frontach w Aleppo i Deir el-Zour oraz Daraa. Irańscy urzędnicy w 2018 roku stwierdzili, że 2 000 jej bojowników mogło zginąć w ostatniej wojnie. Dokładne liczby nie są jednak znane.

 

Nieznana jest natomiast liczba członków brygady Zaynabiyoun, również uczestniczącej w syryjskiej wojnie. Według lokalnych źródeł w jej skład wchodzą setki afgańskich szyitów, którzy udali się do Iranu z Pakistanu, a także liczni pakistańscy szyici pochodzący z Iranu.

 

Amerykanie podają, że wielu uchodźców z Pakistanu i Afganistanu dobrowolnie dołącza do wojny w Syrii po stronie Iranu. Wierzą, że pozwoli to na zalegalizowanie pobytu ich rodzin w Iranie. Według organizacji praw człowieka „Human Rights Watch” część z nich to dzieci w wieku zaledwie 14 lat.   

 

Z kolei zdaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Narodów Zjednoczonych (IOM) w Iranie zarejestrowanych jest milion afgańskich uchodźców. Kolejne 1,5 a może nawet 2 miliony to azylanci nieposiadający uregulowanego statusu.

 

Rząd Stanów Zjednoczonych zaostrzył politykę wobec Iranu w maju 2018 roku, gdy wycofał się z porozumienia nuklearnego z 2015 roku. W czwartek nałożył także sankcje na 2 irańskie firmy z branży lotniczej. Oskarżył je o pośrednie powiązania z islamistami. 

 

„Od początku wojny domowej w Syrii Iran rutynowo polegał na irańskich liniach lotniczych, takich jak Mahan Air, aby transportować bojowników i towary do Syrii w celu wsparcia reżimu Asada” - czytamy w czwartkowym komunikacie władz amerykańskich.

 

Międzynarodowa Organizacja Migracji twierdzi natomiast, że nałożone przez Amerykanów sankcje doprowadziły do problemów ekonomicznych, takich jak wzrost inflacji. W efekcie liczni Afgańczycy (nawet 800 tysięcy) powrócili do swej ojczyzny.   

 

Źródło: voanews.com.

AS


DATA: 2019-01-26 09:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jakieś nieporozumienie po co rządy w innych bantustanach skoro decydują chłopcy z Waszyngtonu, lepiej i taniej otworzyć filię Białego Domu.
8 miesięcy temu / wiem
 
ja wpisuję na listę Yankesów. A zatem warszawski rząd wprowadza od dzisiaj do naszego państwa terrorystów.
8 miesięcy temu / Nick
 
Czy mi się tylko wydaje, czy jest prawdziwą informacja iż w irańskim parlamencie zasiadają bez przeszkód także chrześcijanie i żydzi? A więc może ci podobno "prześladowani przez Iran" żydzi podejmują działania destrukcyjne dla państwa Iran? Może ich czyny zagrażają bezpieczeństwu społeczeństwa irańskiego i pokojowi na Bliskim Wschodzie i w całym świecie?
8 miesięcy temu / do @Sec
 
Jest kilka artykułów na temat Islamu. Iran działa według prawa Szariatu i nie zmienimy tego. Sunnici z Szyitami się nienawidzą, ale obecnie Erdogan występuje jako ten, który chce ich pogodzić. Sam do tego dąży i wielu widzi w nim Mahdiego, ostatniego Kalifa. Kto jeszcze 2 lata temu powiedziałby, że Moskwa sprzeda Turkom S300. A po zestrzeleniu samolotu wydawałoby się to niemożliwe. Cała koalicja jest już gotowa.
8 miesięcy temu / Sec
 
Na pierwszym miejscu terrorystów powinny się wpisać same USA z ich podżegaczami z państwa okopującego Palestynę. Doprowadzili do rewolt w krajach arabskich, by je osłabić i tym samym dać bezpieczeństwo militarne Izraelowi
8 miesięcy temu / irtur
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.