DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2019 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje dla Iranu. Ceny ropy pójdą w górę?

Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje dla Iranu. Ceny ropy pójdą w górę?
fot. NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w czwartek powołanie nowego zespołu  wysokiego szczebla – Iran Action Group, który skupi wysiłki amerykańskie i międzynarodowe na zwiększeniu presji dyplomatycznej i ekonomicznej na Iran.

 

Iran Action Group poprzez swoje działania ma zmusić Teheran, aby ten powrócił do stołu negocjacyjnego w celu znalezienia bardziej wszechstronnego rozwiązania niż zawarte w 2015 roku porozumienie JCPOA, które jest nieustannie krytykowany przez prezydenta Donalda Trumpa. Zdaniem amerykańskiego przywódcy umowa ta nie obejmuje wielu kluczowych elementów, które ograniczyłyby agresywną politykę Iranu na Bliskim Wschodzie.

 

– Mamy nadzieję, że wkrótce osiągniemy nowe porozumienie z Iranem, ale musimy zauważyć poważne zmiany w zachowaniu reżimu, zarówno w jego granicach, jak i poza nimi – powiedział w czwartek Mike Pompeo w krótkim oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu. – Naród irański i świat domagają się, aby Iran ostatecznie zachowywał się jak normalne państwo – dodał.

 

Na czele nowego zespołu stanie Brian Hook, który nadzorował nieudane starania administracji z europejskimi przywódcami. Hook zostawi swoje stanowisko dyrektora Departamentu Stanu ds. Planowania Polityki, które piastował jeszcze, gdy szefem dyplomacji amerykańskiej był Rex Tillerson.

 

Hook i inni urzędnicy administracji odwiedzili ostatnio ponad 20 krajów, usiłując zmusić je do zaprzestania prowadzenia interesów z Iranem i rezygnacji z zakupu ropy, zanim sankcje karne w handlu energią, przemyśle stoczniowym i innych sektorach zaczną obowiązywać.

 

Wyzwaniem dla USA będzie uzyskanie wystarczającej zgodności z innymi krajami, aby zapewnić, że sankcje będą zmniejszały źródła dochodów irańskich przedstawicieli władzy. Kraje europejskie, które również były stronami porozumienia z Iranem – wraz z Chinami i Rosją – potwierdziły, że chcą pozostać w porozumieniu.

 

W majowym przemówieniu Pompeo sformułował 12 żądań, które Teheran musi spełnić, by stać się „normalnym” krajem. Obejmują one m.in.: zapewnienie swobodnego dostępu inspektorom jądrowym do wszelkich urządzeń w kraju, zaprzestanie wspierania rebeliantów w Jemenie i członków Hezbollahu oraz Hamasu, a także prezydenta Syrii Baszara al-Asada.

 

Musimy wyczerpać te źródła dochodów – powiedział dziennikarzom Hook w czwartek. Zapewnił, że USA są w pełni przygotowane na nakładanie wtórnych sankcji na inne kraje, które utrzymają handel z Iranem.

 

W odpowiedzi na posunięcie Waszyngtonu, irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif odrzucił możliwość spotkania z przedstawicielami administracji Trumpa podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu, mówiąc, że: „Amerykanie nie są uczciwi”.

 

W ostatnich tygodniach Trump wielokrotnie sygnalizował publicznie, że jest skłonny negocjować z Iranem „bez warunków wstępnych”. Jednak Pompeo wyraźnie oznajmił, że nie podejmie rozmów z Teheranem, dopóki Iran nie zaprzestanie „całkowicie złej działalności”.

 

– Przez prawie 40 lat reżim w Teheranie był odpowiedzialny za falę przemocy i destabilizację zachowań przeciwko Stanom Zjednoczonym, naszym sojusznikom, naszym partnerom, a nawet samym irańskim obywatelom – powiedział Pompeo. – Mamy nadzieję, że wkrótce osiągniemy nowe porozumienie z Iranem, ale musimy zauważyć poważne zmiany w zachowaniu reżimu zarówno w jego granicach, jak i poza nimi – dodał.

 

Hook z kolei dodał, że celem nowego zespołu będzie zmuszenie wszystkich krajów na świecie do całkowitej rezygnacji z importu irańskiej ropy jeszcze przed 4 listopada. – Jesteśmy gotowi nałożyć wtórne sankcje na inne rządy, które kontynuują tego rodzaju handel z Iranem – ostrzegł.

 

Źródło: al.-monitor.com, Bloomberg.com

AS


DATA: 2018-08-17 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Należy się spodziewać wojny na Przesmyku Suwalskim, prowokacji żydowskich i banderowskich. Wcześniej Rosja i USA będą odgrywać fałszywe spory dla uwiarygodnienia wersji jakoby sojuszu między nimi nie było. Zaraz PiS ogłosi "walkę z antysemityzmem" a Niemcy upomną się o ziemię odzyskane.
10 miesięcy temu / ted
 
A więc Rosja oddała Iran na pożarcie Ameryce w zamian za Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. Wraca sowiecko-żydowska okupacja pod rządami PiS. Dla tych co uważają że nad muzułmańskimi krajami jak Iran, Turcja nie wolno się litować ani zawierać sojuszy dodam, że wspierając USA wspierają np. Arabię Saudyjską i likwidują Polskę katolicką rękami jednoczesnie USA i Rosji, w pełnej zgodzie. Ten sojusz jest już faktem.
10 miesięcy temu / gallus
 
Amerykanie to Durnie. Cyniczni Durnie na Żydowskiej smyczy. A tak, tak...jestem "ruskim trollem", tak wyprzedzając oburzenie różnych "Yntelygencików".
10 miesięcy temu / agricola
 
proszę obejrzeć wystąpienie Ambasador USA przy ONZ p. Nikki Haley na konferencji AiPac. Jak ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia co do polityki USA , to po obejrzeniu tego horroru już ich miał nie będzie.
10 miesięcy temu / Pejot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.