DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Stanowcza odpowiedź krakowskiej kurii na list prezydenta Krakowa – chodzi o liczbę godzin religii

Stanowcza odpowiedź krakowskiej kurii na list prezydenta Krakowa – chodzi o liczbę godzin religii
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Jacek Majchrowski w liście do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zaproponował zmniejszenie liczby godzin religii w krakowskich szkołach. Krakowska kuria w odpowiedzi skrytykowała ten pomysł. Podkreśla, że władze samorządowe zapewniały, że nie będą występować do instytucji Kościoła w sprawie ograniczenia edukacji religijnej.

 

Jak zauważa krakowska kuria, do tej pory władze samorządowe zapowiadały, że są przygotowane na zwiększoną rekrutację do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Ponadto, jak twierdzi archidiecezja, od początku roku lokalne władze zapewniały, że są dobrze przygotowane na zbliżającą się zwiększoną rekrutację do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. 

 

„Nie było także do tej pory żadnych sygnałów dotyczących ograniczenia ilości godzin religii. Władze miasta zgodnie zapewniały od początku bieżącego roku, że nie będą występować do Kurii w tej sprawie”.

 

Jako rozwiązanie przejściowe archidiecezja proponuje udostępnienie lokali należących do Kościoła.

 

„Jeśli zatem, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie udało się tego dokonać organom samorządowym na czas zmian systemowych w oświacie, parafie i zakony są w stanie wyjść naprzeciw zaistniałym potrzebom i w najlepszym możliwe wymiarze zapewnić właściwe warunki edukacji.

 

Zdajemy sobie sprawę, że jest to rozwiązanie przejściowe, jednak sprawdzone na poziomie szkół podstawowych. Odległości pomiędzy budynkami szkolnymi i parafialnymi czy zakonnymi w wielu miejscach Krakowa pozwalały i pozwalają na przyjęcie takiego rozwiązania” – czytamy w liście podpisanym przez księdza dra Andrzeja Kieliana, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

 

Autor listu zapewnia, że archidiecezja współpracuje z dyrektorami placówek edukacyjnych w Małopolsce i w szczególnych przypadkach wyraża zgodę na ograniczenie zmniejszenie wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo.

 

„Takie sytuacje nie będą jednak przekształcane w powszechnie obowiązującą praktykę” – podkreśla dyrektor Wydziału Katechetycznego.

 

Warto zauważyć, że propozycje ograniczenia liczby godzin religii świadczą o zapominaniu o konieczności etycznego formowania młodych ludzi, w zgodzie z przekonaniami rodziców. Wychowanie to także formowania ducha i sumienia, a także odpowiednich postaw wobec innych ludzi. Tego zaś uczy religia katolicka (miłość bliźniego), związana nierozerwalnie z polską tradycją.

 

Źródło: diecezja.pl / komentarz pch24.pl

mjend

 

 


DATA: 2019-05-16 13:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż, ja bym zasugerował dyrektorom, żeby religia była na pierwszych tak od 6tej rano lub na ostatnich tak po 19tej lekcjach jak zresztą powinno być i chętni sami się wykruszą.
3 miesiące temu / Janusz
 
@Małgorzata Nie zgodzę się z Tobą. Szkoła powinna nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Problemem jest to, że dla uczniów, którzy nie chodzą na religię, nie ma
3 miesiące temu / Homeomorfismus
 
Rodzice ksztaltuja swoje dzieci od urodzenia , przede wszystkim dając wlasny przyklad . Szkoła ma uczyć , rozumieć świat , współpracować z innymi ludźmi . Religia powinna być trochę sakrum i ,moim skromnym zdaniem , zle się stało , ze jest w szkole . Kosciol tylko traci .
3 miesiące temu / Malgorzata
 
Ten prezydent to kolega trzaskowskiego i Rabieja?
3 miesiące temu / kolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.