DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   HISTORIA

Rozmowa z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem

Stalinowski paradygmat wciąż panuje


Jakie były rzeczywiste przyczyny wybuchu wojny domowej w Hiszpanii?

– Przede wszystkim był to konflikt między tradycją a nowoczesnością – spór o to, w jaki sposób wkroczyć w nowoczesność. Jedna skrajność zakładała wcale nie wkraczać, druga zaś – lecieć jak na skrzydłach, wyrzuciwszy cały bagaż pokoleń. Problem w tym, że pierwsza skrajność prawie nie istniała, druga natomiast charakteryzowała się ogromną siłą. Stanęły przeciw niej różne opcje modernizacji ewolucyjnej, które chciały do różnego stopnia zachować tradycyjne instytucje Hiszpanii, zgadzając się jednak na pewne ich zmiany, w niektórych przypadkach nawet bardzo głębokie. A tradycja w Hiszpanii to religia katolicka, monarchia oraz – podobnie jak gdzie indziej – własność prywatna, rodzina, patriotyzm i wolność jednostki. Antytradycjonaliści chcieli to wszystko eksterminować.

 
Jakie cele chciały osiągnąć obie strony?

– Obie strony chciały spełnienia własnej wizji kraju. A do tego potrzebna jest władza. Strona antytradycjonalistyczna in extremis chciała zniszczyć wszystko za pomocą krwawej rewolucji. W ramach programu minimum antytradycjonaliści chcieli zredukować stare instytucje hiszpańskie do impotentnych symboli – co udało im się dzisiaj w ramach Unii Europejskiej. Oscylowali więc między rewolucją a ewolucyjnym socjalliberalizmem, „dyktaturą przyjemności”. Skoro nie dało się rozbić tradycyjnego społeczeństwa socjalliberalizmem, zwrócono się do rewolucji i właśnie rewolucję w latach trzydziestych nakręcono do maksimum. Natomiast strona tradycjonalistyczna opierała się na odruchu samoobronnym przed rewolucją. I tutaj istniał pluralizm opcji: od reakcji do ewolucji. Ale cel był podobny: wchodzenie w przyszłość, jednak przy twardym oparciu się na wypróbowanych wzorach z przeszłości, które koryguje i wzmacnia doświadczenie teraźniejszości.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 
 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.

 

Polsce grozi – nie ma co ukrywać – demograficzna katastrofa. I chociaż wiadomo o tym nie od dziś, to kolejne rządy po roku 1989 robiły niewiele, by zmienić fatalną sytuację. Sytuacji ludnościowej Rzeczypospolitej niestety nie poprawia także w stopniu zadowalającym program „Rodzina 500 plus”, a ciągle nad Wisłą obowiązują przepisy umożliwiające mordowanie dzieci. Czy więc nasz naród czeka niechybna śmierć?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.