DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   HISTORIA

Rozmowa z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem

Stalinowski paradygmat wciąż panuje


Jakie były rzeczywiste przyczyny wybuchu wojny domowej w Hiszpanii?

– Przede wszystkim był to konflikt między tradycją a nowoczesnością – spór o to, w jaki sposób wkroczyć w nowoczesność. Jedna skrajność zakładała wcale nie wkraczać, druga zaś – lecieć jak na skrzydłach, wyrzuciwszy cały bagaż pokoleń. Problem w tym, że pierwsza skrajność prawie nie istniała, druga natomiast charakteryzowała się ogromną siłą. Stanęły przeciw niej różne opcje modernizacji ewolucyjnej, które chciały do różnego stopnia zachować tradycyjne instytucje Hiszpanii, zgadzając się jednak na pewne ich zmiany, w niektórych przypadkach nawet bardzo głębokie. A tradycja w Hiszpanii to religia katolicka, monarchia oraz – podobnie jak gdzie indziej – własność prywatna, rodzina, patriotyzm i wolność jednostki. Antytradycjonaliści chcieli to wszystko eksterminować.

 
Jakie cele chciały osiągnąć obie strony?

– Obie strony chciały spełnienia własnej wizji kraju. A do tego potrzebna jest władza. Strona antytradycjonalistyczna in extremis chciała zniszczyć wszystko za pomocą krwawej rewolucji. W ramach programu minimum antytradycjonaliści chcieli zredukować stare instytucje hiszpańskie do impotentnych symboli – co udało im się dzisiaj w ramach Unii Europejskiej. Oscylowali więc między rewolucją a ewolucyjnym socjalliberalizmem, „dyktaturą przyjemności”. Skoro nie dało się rozbić tradycyjnego społeczeństwa socjalliberalizmem, zwrócono się do rewolucji i właśnie rewolucję w latach trzydziestych nakręcono do maksimum. Natomiast strona tradycjonalistyczna opierała się na odruchu samoobronnym przed rewolucją. I tutaj istniał pluralizm opcji: od reakcji do ewolucji. Ale cel był podobny: wchodzenie w przyszłość, jednak przy twardym oparciu się na wypróbowanych wzorach z przeszłości, które koryguje i wzmacnia doświadczenie teraźniejszości.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie  jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji.

 
 

Po decyzji prezydenta Lublina, który nakazał organizatorom Marszu Równości LGBT zmianę miejsca rozpoczęcia demonstracji, mają oni z tym duży problem. Liczne kontrmanifestacje zajęły już praktycznie wszystkie place, na których mogliby się zgromadzić propagatorzy normalizowania dewiacji. Chcą więc oni zlekceważyć decyzję prezydenta i rozpocząć paradę na placu, na którym trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego.

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec bez granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.