27 maja 2013

Gazeta „The Washington Post” opublikowała mapę prezentującą gdzie żyje najwięcej ateistów na świecie. Choć równocześnie redakcja zauważa, że jest „zaskakująco mało danych na ten temat”. Pewnej wiedzy dostarcza jednak międzynarodowa ankieta przeprowadzona w 2012 r. przez WIN i Gallup International. Ośrodki te zadały pytania dot. religijności ponad 50 tys. osobom w 40 krajach.


Pytanie brzmiało: „Czy uważasz się za osobę religijną, niereligijną czy też jesteś ateistą?” Około 13 procent respondentów na świecie zadeklarowało ateizm. Najwięcej ateistów spotkać można w Chinach – 47 procent. Trzeba jednak pamiętać, że przyznawanie się do wiary w tym kraju wiąże się z prześladowaniami, komunistyczne państwo jest wrogie wobec każdej religii. Gardzi ono zarówno „nowymi” zachodnimi religiami, jak i wyznaniami tradycyjnie chińskimi. Tysiące rodzimych świątyń zniszczono w czasie rewolucji kulturalnej w latach 1967-1977.

Wesprzyj nas już teraz!

Równie duży odsetek ateistów można spotkać w Japonii – 31 procent. Waszyngtońska lewicowa gazeta zauważyła, że powierzchowna obserwacja wskazuje, iż wielu Japończyków jest przywiązanych do szintoizmu (wciąż chętnie decydują się na śluby w tym obrządku), ale ma to wymiar czysto zewnętrzny i symboliczny. Gazeta wskazuje także na ateistów w Arabii Saudyjskiej, których jest około 5 procent. To dużo, zważywszy na fakt, że ateizm jest w tym kraju zakazany.

Do ateizmu przyznało też 30 proc. Czechów, 29 proc. Francuzów, 15 proc. Niemców, 14 proc. Holendrów i po 10 proc. Irlandczyków, Islandczyków i Austriaków. Największy spadek religijności obserwuje się w Irlandii. Od 2005 r. liczba osób wierzących zmniejszyła się o 9 proc, a liczba ateistów wzrosła o 3 proc. Państwa o największym spadku religijności od 2005 roku to: Wietnam, Irlandia Szwajcaria, Francja, RPA, Islandia, Ekwador, USA, Kanada i Austria.

Spośród ponad 50 tys. ankietowanych 59 proc. przyznało, że są osobami religijnymi. 23 proc. uznało, że nie są osobami religijnymi, a 13 proc. uważa się za ateistów. Niepokojące trendy dot. spadku religijności obserwuje się w wielu krajach europejskich tradycyjnie przywiązanych do wiary, w tym we Włoszech i Irlandii. W Polsce ateizm deklaruje 5 proc. obywateli a 81 proc. przyznaje, że jest religijna. Od 2005 r. do 2012 zaobserwowano spadek religijności wśród Polaków o 4 proc. Najwięcej osób religijnych można spotkać w Ghanie, Nigerii, Armenii, na Fidżi, w Macedonii, Rumunii, Iraku, Kenii, Brazylii i w Peru – od 96 do 85 proc.

Źródło: The Washington Post, Win/Gallup International, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram