DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Stacja X – Kościół z szat obnażony czyli koronawirus i epidemia strachu

Stacja X – Kościół z szat obnażony czyli koronawirus i epidemia strachu

W swoich rozważaniach o Rewolucji i Kontrrewolucji obrońca Kościoła Plinio Corrêa de Oliveira zestawiał nieraz obecny kryzys Kościoła z męką naszego Zbawiciela. Widział w tym upokorzeniu, poniżeniu i męce Kościoła - powodowanej często przez jego dzieci – bezpośrednie odniesienie do drogi krzyżowej i samego ukrzyżowania naszego Pana.

 

Czyż w tych dniach bardziej niż kiedykolwiek nie odczuwamy tego upokorzenia naszej Matki – Świętego Kościoła Katolickiego? Oto dziś wszystko co materialne i doczesne, na czele ze zdrowiem ubóstwionym ponad miarę, ważniejsze jest niż sam Zbawiciel. W czas męki naszego Mistrza i Pana wypędzono nas z miejsc, w których słuchaliśmy Go, oddawaliśmy Jemu cześć i dostawaliśmy od Niego Chleb Święty Życia Wiecznego. Zamknięto nasze kościoły i popędzono nas do domów! Nasi pasterze milcząco, niektórzy ze strachem lub - co gorsze jeszcze – z aprobatą i pochwałą, przyjęli nakaz wyższych urzędników, aby nie dać dostępu wiernym do tego, który w swoich sakramentach jest prawdziwie obecny i jest jedyną Drogą, Prawdą i Życiem.

 

Wystraszyli pasterzy i rozproszyły się owce… Czy nie doświadczamy dzisiaj X stacji Drogi Krzyżowej Kościoła Chrystusowego - prawdziwego obnażenia? Czy w ten Wielki Piątek, inny od wszystkich i bardziej tragiczny, w cierpiącym Kościele nie obnażona została trwoga i brak wiary jego uczniów? Gdzież wszyscy dzisiaj jesteśmy? W naszych domach, zamiast tam pod Krzyżem naszego Pana, gdzie trwa największe misterium naszej wiary. Nasz Dobry Jezu, cierpiący po raz kolejny w swoim upokorzonym i odartym z szat Kościele, czy wszyscy Cię opuścili, zaparli się lub zdradzili?

 

Wybacz nam Panie naszą małą wiarę! Powiedzieli nam, że tak będzie lepiej, żebyśmy nie stali pod Twoim Krzyżem, nie liczyli na Ciebie, bo ważniejsze są procedury i ludzkie zabiegi. Że będzie lepiej, jak Ci potowarzyszymy z domów przez TV lub internet. Inni do nas krzyczą, że Ty i tak nie zejdziesz z Krzyża i nam nie pomożesz. Są tacy, którzy jak wówczas, tak i dziś w ten sam sposób Ci urągają: „Ty, który burzysz świątynię i w trzech dniach ją odbudowujesz. Zejdź z krzyża. Wybaw siebie i nas.”

Odarli Twój Kościół z szat, obnażyli Twe ubiczowane Ciało, w ten sposób ukazały się naszym oczom liczne rany na Twoim Mistycznym Ciele – zdrada Judasza, zparcie się Piotra, strach, ucieczka i rozproszenie niemal wszystkich apostołów i uczniów.

 

A co nas przeraziło? Nie siepacze arcykapłanów, nie zbrojne oddziały Piłata, nie możliwość naszego ukrzyżowania z Tobą, ale… groźba zarażenia wirusem, groźba…

 

Panie nasz! Płaczą dzisiaj nasze katolickie serca, żeśmy dali się ponieść strachowi i zostawili Ciebie w Twoim cierpiącym Kościele.

 

Dobrze choć, że jak wówczas pod Krzyżem nie wszyscy Cię opuściliśmy. Obok Twojej Najświętszej Matki w osobie apostoła Jana zostali twoi najwierniejsi słudzy i uczniowie.

 

Wejrzyj na nas w swojej łaskawości i przyjdź nam z pomocą. Spójrz na nas zalęknionych i zlituj się, jak wówczas, gdy z miłością spojrzałeś na osamotniony tłum: „Gdy Jezus wysiadł [z łodzi], ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza.” Mk 6.34

 

 

 

Sławomir Skiba

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-11 19:39
AUTOR: SŁAWOMIR SKIBA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"A co nas przeraziło? Nie siepacze arcykapłanów, nie zbrojne oddziały Piłata, nie możliwość naszego ukrzyżowania z Tobą, ale? groźba zarażenia wirusem, groźba?" Przede wszystkim zakazy wydany przez władze państwowe i kościelne.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Upokorzenia zawsze pomagają chrześcijanom i Kościołowi. Nie inaczej. Obecna sytuacja pokazuje, ze katolicyzm w Polsce ugrzązł w obrzędowości. Gdy świątynie są zamknięte nie widzimy już Boga i nie potrafimy się modlić, a w wielu katolickich domach ma miejsce dramat nienawiści i przemocy spotęgowany przebywaniem ze sobą 24h na dobę. Oto prawda o nas.... Niech będzie blohoslawiony Bóg w Jezusie Chrystusie, który nie odrzucił krzyża i umarł poza miastem i świątynią. Tam też wzięło początek Jego zmartwychwstanie!
1 miesiąc temu / Samp
 
Przejmujący obraz Kościoła. Cierpiący Chrystus opuszczony niemal przez wszystkich. W jednym z tekstów na Pch24 jeden z kapłanów napisał-Golgota dopiero nas czeka.
1 miesiąc temu / raf
 
Skrajni tradycjonaliści dążą do rozłamu w Kościele, to jest prawdziwe oblicze tropionego przez nich wszędzie "protestantyzmu". Papieża, biskupów nie uznają. Buntują lud przeciw pasterzom dodatkowo narażając go na niebezpieczeństwo. Może stworzą kolejny kościół i wybiorą sobie swojego papieża- kardynała Roberta Syrachaktórego osobiście bardzo szanuję,którego uważają za najwyższy autorytet w Kościele. Spełni się wtedy przepowiednia z czarnym papieżem.; Niech przestaną w końcu szemrać na Boga i Kościół. Z 1 czytania 31 marca:?Czemu wyprowadziliście nas z Egiptu, byśmy tu na pustyni pomarli? Nie ma chleba ani wody, a uprzykrzył się nam już ten pokarm mizerny?. Jesteśmy na pustyni. Nie ma Ciała i Krwi Chrystusa a uprzykrzyła się już nam Ewangelia. Z tego co zaobserwowałem, osoby z tego kręgu zamiast głosić Ewangelię potępiają i krytykują wszystkich dookoła. Szczycą się swoją wielką wiarą, tradycją, wypełnianiem prawa i rytuałów a zapominają o Ewangelii. Bardziej przyp
1 miesiąc temu / MIchał
 
Może autor tego artykułu pomoże lekarzom przy chorych- we Włoszech kilkudziesięciu księży zmarło niosąc posługę umierajacym " na to co nie przeraża autora"
1 miesiąc temu / Dex
 
Nazwa sekciarze rzeczywiście nie na miejscu. Ludziom, którzy zginęli w katastrofie należy się szacunek i pamięć. Jednak, jak wspomniał Hazet, każdy chciałby pójść na cmentarz, by nawiedzić groby ludzi dla siebie ważnych, śmiem twierdzić, że ważniejszych niżeli ofiary katastrofy, i mają z tym problem, a co jeszcze ważniejsze, a powtórzę to za Hazetem, byś sobie wbił w głowę: "przedkłada się oddawanie czci człowiekowi nad oddawanie czci Panu Bogu" . Jezus umarł za nas wszystkich, będąc bez żadnej winy. Za Ciebie i polityków, i Episkopat też, więc nie oburzaj się na totalitarizmusa+, ponieważ zapewne kieruje nim rozgoryczenie, zawód i poczucie wielkiej niesprawiedliwości. A podobnie czuje teraz, zwłaszcza w czasie Triduum Paschalnego, ogromna część polskich katolików, z których zapewne większość głosowała na PiS.
1 miesiąc temu / @Mat
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.