10 sierpnia 2012

Srebro inwestycją dziesięciolecia?

(fot. Kuebi = Armin Kübelbeck / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Coraz częściej pojawiają się głosy, że inwestowanie w metale szlachetne, szczególnie w dobie kryzysu pieniądza fiducjarnego, jest jedyną bezpieczną przystanią. Część znawców rynku metali szlachetnych zapowiada, że o ile na rynku złota, które osiągnęło już bardzo wysokie ceny za uncję, będzie ciężko zarobić ogromne pieniądze, o tyle bardziej perspektywiczne w zyskach zdaje się być srebro.

 

Potwierdzeniem tych słów może być działanie amerykańskiego miliardera Erica Sprotta, który od kilku miesięcy przekonywał dziennikarzy, że właśnie srebro jest najlepszą inwestycją w najbliższej przyszłości.

Wesprzyj nas już teraz!

Poprzez rodzaj funduszu nazwany Sprott Physical Silver Trust miliarder ulokował w srebrze blisko 200 milionów dolarów. Oznacza to zakup ponad 7 milionów uncji fizycznego srebra. Inwestor jest przekonany, że zakup pomoże rynkowi tego kruszcu, a on sam liczy na gigantyczne zyski z inwestycji.

 

Fundusz dokonał zakupu po cenie zbliżonej do 28 dolarów za uncję, czyli o ponad 7 dolarów niższej tegorocznego rekordu notowań srebra. Obecna sytuacja srebra, które gorzej od złota reaguje na doniesienia z największych gospodarek, nie zraża jednak Sprotta. Miliarder jest przekonany, że srebro będzie jedna z najlepszych inwestycji dekady.

 

Czy rzeczywiście srebro jest jeszcze lepszą inwestycją niż złoto? Zwolennicy srebra powtarzają często, że historycznie srebro zawsze stanowiło ok. 1/10 wartości złota. Dziś złoto oscyluje w granicach 1500-1600 dolarów amerykańskich za uncję, a srebro waha się w widełkach między 27-30 dolarów. Gdyby mieli rację ci, którzy przywołują argumenty historyczne, wówczas cena srebra powinna wzrosnąć do ok. 150-160 dolarów za uncję.

 

Gdyby to było prawdą, amerykański miliarder na swojej inwestycji zyskałby 500 proc. zwrotu z tej inwestycji. Czy tak się stanie w rzeczywistości? Pokażą najbliższe lata. Warto jednak pamiętać, że ze względu na zdecydowanie większe wykorzystanie srebra aniżeli złota w przemyśle, ten pierwszy metal jest zdecydowanie bardziej podatny na koniunkturę gospodarczą, aniżeli złoto. Niezależnie od tego, wszyscy inwestujący w metale szlachetne powinni pomyśleć o dołączeniu do swojego portfela inwestycyjnego srebra.

 

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram