DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Jacek Bartyzel

Sprzysiężenie Równych?

Sprzysiężenie Równych?

Papież rezydujący na Lateranie – i (samo)zdegradowany do roli lokalnego biskupa, mającego co najwyżej prymat honorowy. Czyż nie stawałby się niejako „obywatelem” Republiki, której władze, w sytuacji krytycznej, mogłyby go potraktować tak samo, jak władze Republiki Francuskiej, która właśnie nakazała swoim siłom porządkowym spałować i skopać proboszcza tradycjonalistycznej parafii Saint-Nicolas de Chardonnet.


Z kręgów tzw. watykanistów wyszła informacja jakoby jednym z zamierzeń papieża Franciszka – względnie propozycją powołanej przezeń „grupy doradców” – było przeniesienie siedziby biskupa Rzymu z Watykanu na Lateran. Pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony znanego publicysty katolickiego Vittoria Messoriego, który uznał, że byłby to wyraz realizmu liczącego się z istniejącą podobno potrzebą zmiany koncepcji sposobu funkcjonowania – a mówiąc wprost: „zmiany skali” na minimalistyczną – papiestwa i kurii rzymskiej w błyskawicznie zmieniającym się świecie. Inni zwolennicy „opcji laterańskiej” idą jeszcze dalej, albowiem twierdzą, że opuszczenie Watykanu oznaczałoby odrzucenie monarchicznej koncepcji papiestwa na rzecz uwypuklenia duszpasterskiej posługi biskupa Rzymu – biskupa właśnie, więc jednego z wielu, a nie, czy przynajmniej nie tyle, papieża. Pomysł, o którym mowa zrelacjonował znany polski publicysta Grzegorz Górny w artykule pt. Czy papież Franciszek zmieni swą siedzibę i porzuci Watykan? na portalu wpolityce.pl.

Zastrzec naprzód pragnę, że nie jestem w stanie oszacować wiarygodności tych informacji, toteż moje uwagi będą odnosiły się raczej do spekulacji oraz oczekiwań komentatorów, aniżeli do tego, co zamierza – bądź nie – papież. Pierwszą i podstawową zarazem kwestią jest zupełnie nieprzekonująca, à mon avis, interpretacja, jakoby Lateran – ów kompleks pałacowo‑kościelny z bazyliką św. Jana w jego sercu – symbolizował sam przez się „demonarchizację” papiestwa. Przeczy temu w zupełności historia. Lateran był przecież – o czym komentatorzy, łącznie z red. Górnym, przypominają, ale jakby zupełnie nie rozumieli, o czym piszą – siedzibą papieży od czasów Konstantyna Wielkiego i papieża Milcjadesa aż do przeprowadzki Klemensa V do Awinionu, a zatem w epoce, w której monarchizacja papiestwa, i faktyczna, gdy idzie o formę polityczną katolicyzmu rzymskiego, i widzialno‑estetyczna, w ogóle się rozpoczęła i systematycznie wzrastała aż do osiągnięcia swojego apogeum...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

znałem majstra, który zwykł mawiać : "nie pchać palców do rozrządu, jak coś chodzi, niech chodzi"
ponad 6 lat temu / przechodzień
 
Można się czegoś więcej dowiedzieć na temat proboszcza z Saint-Nicolas de Chardonnet?
ponad 6 lat temu / Kamil
 
"monarchicznej koncepcji papiestwa" Skład Apostolski milczy na ten temat
ponad 6 lat temu / JAQ
 
@Mateusz: za dużo się naczytałeś brukowców lewackich - pedofilii i homoseksualizmu szukaj tam gdzie one są - np. na Uniwersytecie Warszawskim ostatnio promują te zboczenia. Ciekawe, że jeszcze niedawno, gdy lewizna nie ośmielała się promować homoseksualizmu, oskarżano o niego księży, teraz ponieważ to zboczenie jest lansowane i chronione, to już oskarżenia są o pedofilię. O co będą oskarżać po zalegalizowaniu pedofilii? Chyba oskarżenia o zoofilię, a potem ....
ponad 6 lat temu / Paweł
 
Tekst o niczym. Papież nie opuści Watykanu z jednej, ale to bardzo prostej przyczyny. Poza Watykanem urzędnicy Kurii Rzymskiej mogliby być zaaresztowani przez Policję włoską i np. ekstradowani do USA na proces w sprawie pedofilii w Kościele. A Watykan jako niezależne państwo ich przed tym broni.
ponad 6 lat temu / Mateusz
 
 

„Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa” – stwierdziła na Twitterze europoseł Wiosny Sylwia Spurek, cytując autora książki „Jak stworzyć wegański świat”.

 
 

„Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2019 r. wyniosło ok. 973,3 mld zł, co oznacza spadek o 1,8 mld zł wobec czerwca br. i wzrost o 19 mld zł wobec końca 2018 roku” – poinformował we wtorek resort finansów.

 

„Wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa o ostatecznym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) ta dżihadystyczna organizacja znów rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by miała przestać stanowić zagrożenie”, informuje „New York Times”.

 

Wznowienie dialogu w kwestiach historycznych nie jest możliwe, dopóki w Polsce zaprzecza się wyzwoleniu jej przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Izwiestija” ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

 

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wprowadza wyraźnej klauzuli sumienia. Zawiera jednak przepisy podkreślające samodzielność farmaceuty i wskazujące, że ma on obowiązek działać według zasad etyki zawodowej, które z kolei nakazują postępowanie zgodnie z sumieniem. W konsekwencji aptekarze chcący odmówić wydania produktu ze względu na sprzeciw sumienia nadal będą musieli powoływać się przede wszystkim na Konstytucję, zapewniającą każdemu wolność sumienia, której integralnym elementem jest prawo do sprzeciwu sumienia. W przesłanym do Ministerstwa Zdrowia stanowisku Instytut Ordo Iuris postuluje, by projekt uzupełnić o klauzulę sumienia, która, jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, stoi na straży wolności sumienia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.