DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Jacek Bartyzel

Sprzysiężenie Równych?

Sprzysiężenie Równych?

Papież rezydujący na Lateranie – i (samo)zdegradowany do roli lokalnego biskupa, mającego co najwyżej prymat honorowy. Czyż nie stawałby się niejako „obywatelem” Republiki, której władze, w sytuacji krytycznej, mogłyby go potraktować tak samo, jak władze Republiki Francuskiej, która właśnie nakazała swoim siłom porządkowym spałować i skopać proboszcza tradycjonalistycznej parafii Saint-Nicolas de Chardonnet.


Z kręgów tzw. watykanistów wyszła informacja jakoby jednym z zamierzeń papieża Franciszka – względnie propozycją powołanej przezeń „grupy doradców” – było przeniesienie siedziby biskupa Rzymu z Watykanu na Lateran. Pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony znanego publicysty katolickiego Vittoria Messoriego, który uznał, że byłby to wyraz realizmu liczącego się z istniejącą podobno potrzebą zmiany koncepcji sposobu funkcjonowania – a mówiąc wprost: „zmiany skali” na minimalistyczną – papiestwa i kurii rzymskiej w błyskawicznie zmieniającym się świecie. Inni zwolennicy „opcji laterańskiej” idą jeszcze dalej, albowiem twierdzą, że opuszczenie Watykanu oznaczałoby odrzucenie monarchicznej koncepcji papiestwa na rzecz uwypuklenia duszpasterskiej posługi biskupa Rzymu – biskupa właśnie, więc jednego z wielu, a nie, czy przynajmniej nie tyle, papieża. Pomysł, o którym mowa zrelacjonował znany polski publicysta Grzegorz Górny w artykule pt. Czy papież Franciszek zmieni swą siedzibę i porzuci Watykan? na portalu wpolityce.pl.

Zastrzec naprzód pragnę, że nie jestem w stanie oszacować wiarygodności tych informacji, toteż moje uwagi będą odnosiły się raczej do spekulacji oraz oczekiwań komentatorów, aniżeli do tego, co zamierza – bądź nie – papież. Pierwszą i podstawową zarazem kwestią jest zupełnie nieprzekonująca, à mon avis, interpretacja, jakoby Lateran – ów kompleks pałacowo‑kościelny z bazyliką św. Jana w jego sercu – symbolizował sam przez się „demonarchizację” papiestwa. Przeczy temu w zupełności historia. Lateran był przecież – o czym komentatorzy, łącznie z red. Górnym, przypominają, ale jakby zupełnie nie rozumieli, o czym piszą – siedzibą papieży od czasów Konstantyna Wielkiego i papieża Milcjadesa aż do przeprowadzki Klemensa V do Awinionu, a zatem w epoce, w której monarchizacja papiestwa, i faktyczna, gdy idzie o formę polityczną katolicyzmu rzymskiego, i widzialno‑estetyczna, w ogóle się rozpoczęła i systematycznie wzrastała aż do osiągnięcia swojego apogeum...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

znałem majstra, który zwykł mawiać : "nie pchać palców do rozrządu, jak coś chodzi, niech chodzi"
ponad 7 lat temu / przechodzień
 
Można się czegoś więcej dowiedzieć na temat proboszcza z Saint-Nicolas de Chardonnet?
ponad 7 lat temu / Kamil
 
"monarchicznej koncepcji papiestwa" Skład Apostolski milczy na ten temat
ponad 7 lat temu / JAQ
 
@Mateusz: za dużo się naczytałeś brukowców lewackich - pedofilii i homoseksualizmu szukaj tam gdzie one są - np. na Uniwersytecie Warszawskim ostatnio promują te zboczenia. Ciekawe, że jeszcze niedawno, gdy lewizna nie ośmielała się promować homoseksualizmu, oskarżano o niego księży, teraz ponieważ to zboczenie jest lansowane i chronione, to już oskarżenia są o pedofilię. O co będą oskarżać po zalegalizowaniu pedofilii? Chyba oskarżenia o zoofilię, a potem ....
ponad 7 lat temu / Paweł
 
Tekst o niczym. Papież nie opuści Watykanu z jednej, ale to bardzo prostej przyczyny. Poza Watykanem urzędnicy Kurii Rzymskiej mogliby być zaaresztowani przez Policję włoską i np. ekstradowani do USA na proces w sprawie pedofilii w Kościele. A Watykan jako niezależne państwo ich przed tym broni.
ponad 7 lat temu / Mateusz
 
 

Emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput nie ma wątpliwości, że prezydent elekt Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii świętej. Amerykański hierarcha w grudniowym wydaniu pisma „First Things” odniósł się do proaborcyjnych i prohomoseksualnych poglądów Demokraty.

 
 

Mateusz Ochman mówi o Instagramowej akcji promującej apostazję "#teżodchodzę". Wzięło w niej udział wiele osób, które jeszcze do niedawna nazywało się "katolickimi" blogerami czy publicystami. Zobacz program "Raport o stanie wwwiary. ASAP".

 

Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.

 

W ostatnich tygodniach ma miejsce batalia o życie naszego rodaka, pana Sławomira. Decyzją brytyjskiego sądu, mężczyzna został pozbawiony pożywienia i nawodnienia, a zatem skazany na śmierć głodową – alarmuje instytut Ordo iuris i zachęca do podpisywania petycji w obronie chorego.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.