DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Sprzeciw wobec akcji „Konkubinat to grzech” proporcjonalny do problemu

Sprzeciw wobec akcji „Konkubinat to grzech” proporcjonalny do problemu

W kilku miastach w Polsce pojawiły się plakaty o treści „Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż”, wywołując ogromną burzą wśród Polaków. „Autorzy plakatu nie nawołują w nim do zła. Przypominają o istotnym prawie moralnym, którego zachowanie nikomu nie przyniosło i nie przyniesie szkody” – mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej.

 

Pojawienie się w kilku miastach Polski plakatów „Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż!” wywołało burzliwą dyskusję wśród Polaków. - Sprzeciw wobec akcji być może jest wprost proporcjonalny do rangi problemu. Katolicy mają prawo korzystać z przestrzeni publicznej (przecież zapłacono za miejsca na bilbordach) i przypominać swoim współwyznawcom o Dekalogu. A że inni też to czytają, to dobrze. Przecież autorzy plakatu nie nawołują w nim do zła – podkreśla ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej.

 

- Osoby, które zamieszkały razem bez ślubu zaciągają na siebie grzech ciężki. Konkubinat jest grzechem ciężkim. To kwestia jasna i klarowna jeśli chodzi o naukę Kościoła – podkreśla ks. dr hab. Grzegorz Wojciechowski. Dodaje też, iż życie w grzechu ciężkim niesie ze sobą poważne konsekwencje takie jak niemożność przystępowania do Komunii świętej i sakramentu pojednania, a także zgorszenie. – Akcja wpisuje się doskonale w ducha Wielkiego Postu, a zainteresowanie jakie wzbudza, tylko uwypukla jej znaczenie – dodaje.

 

Co zaskakujące, na temat plakatów negatywnie wypowiadają się też osoby, które deklarują się jako katolicy. Ks. Wojciechowski zauważa, iż jest to negatywny znak naszych czasów. - Rozmywa się to, co jest dobrem a co złem. Katolicy, którzy deklarują, że nie ma problemu zamieszkania z kimś odzwierciedlają ducha czasów w których zaczynamy żyć - podkreśla. Młodzi ludzie często wychodzą z założenia spróbujemy „czy nam wyjdzie”. W razie problemów, decydują się często na rozstanie. – W przyszłości coraz ciężej będzie stworzyć związek małżeński – dodaje ks. Wojciechowski.

 

Największy sprzeciw podnieśli wojujący ateiści. - Jeśli ktoś jest niewierzący lub wierzy inaczej niech nie bierze hasła z plakatu do siebie. Jednak refleksja nikomu nie zaszkodzi – podkreśla ks. Podstawka. Dodaje też, iż żyjemy w państwie wolnym i państwie prawa: wierzący jako równoprawni obywatele mają prawo do wyrażania swoich opinii. Ks. Grzegorz Wojciechowski zaznacza, iż plakat należy traktować analogicznie do listu Konferencji Episkopatu Polski. - Adresatami są osoby, które są katolikami, uczęszczają na niedzielne Msze święte lub w ciągu tygodnia. Mamy tu konkretne ukierunkowanie.

 

- Nie rozumiem negatywnego zainteresowania niektórych mediów tą akcją plakatową. Są to czasem wręcz próby ośmieszenia akcji i jej organizatorów. Wolałbym aby różne środowiska opiniotwórcze zjednoczyły siły wokół tych działań, które będą wzmacniały rodzinę i przeciwdziałały jej rozpadowi. Wtedy takie akcje nie będą potrzebne – podkreśla ks. Podstawka. Troska o bezpieczeństwo rodziny powinna być przecież wspólnym obowiązkiem społecznym. Świata mediów również.

 

KAI

mat

 

 


DATA: 2015-03-05 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Popieram. Przecież nikt nie każe organizować hucznego ślubu i wesela. Wystarczy sama przysięga przed Bogiem w obecności świadków i najbliższej rodziny (akurat obecność rodziny nie jest wymagana, ale będzie piękniej)
ponad 3 lata temu / Aniaa
 
Ja też popieram akcję. Pierwsi powinni dać przykład księża żyjący w konkubinacie. :)
ponad 5 lat temu / BÓG
 
Popieram akcję. Gdzie można wpłacać pieniądze na kolejne plakaty. Jestem za propagowaniem całego dekalogu w taki sposób.
ponad 5 lat temu / gp:)
 
Mam nadzieję, że spełniam wymogi Regulaminu pkt.1 jeśli stwierdzę, że interesującą byłaby sytuacja gdyby: wyznawcy Mahometa oplakatowali miasta obrazami szynki na talerzu z komentarzem: jedzenie wieprzowiny to grzech, a nasi starsi bracia w wierze Żydzi dołączyli ze swoimi, na których informowali, że: nie czczenie sabatu to grzech i w końcu bracia protestanci z uwagami na bilbordach, że cześć oddawana Marii to grzech. Wyobraźmy sobie to przerzucanie się grzechami, a szybko doświadczymy jak cienka granica dzieli nas od prawdy o nas samych.
ponad 5 lat temu / Nie Rozsądny?
 
Z zamieszczonego tekstu i wypowiedzi pod tekstem wynika, że nikt już nie wie co to jest cudzołóstwo, a więc i małżeństwo, nie wspominając o skutkach cudzołóstwa. Szóste Przykazanie Boże jest już dla katolików pustym sloganem. Za nic chyba katolicy mają obietnicę Chrystusa:"Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Grzech cudzołóstwa leży u podstaw wszelkiego zła na świecie, ponieważ Szóste Przykazanie Boże stoi na straży poczynania ludzi w miłości i wszelkiej miłości międzyludzkiej. To dlatego, że ludzie odrzucili to Przykazanie, na świecie ludzie się zabijają, okradają, są egoistami, giną z głodu i wiele innych złych rzeczy się dzieje. Czy ci co tak popierają cudzołóstwo i wszelką rozwiązłość zdają sobie z tego sprawę? Czy duchowni, którzy zobowiązali się dobrowolnie prowadzić ludzi do Boga zdają sobie sprawę z tego, do czego przykładają rękę, przez robienie z tego Przykazania tematu tabu?
ponad 5 lat temu / zgred
 
Popieram akcję
ponad 5 lat temu / Antyadolf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.