DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Sprzeciw sumienia farmaceutki kontra media

Sprzeciw sumienia farmaceutki kontra media
fot. imagebroker.net / FORUM

Farmaceutka w Świdnicy odmówiła sprzedaży środków antykoncepcyjnych kobiecie, która o to zabiegała. Liberalne media zrobiły z wolności sumienia ciężkie przestępstwo. Głównym zarzutem wobec kobiety jest fakt, iż spełniła swój obowiązek „w aptece pełnej ludzi”.


Aptekarka odmówiła sprzedaży środków antykoncepcyjnych uzasadniając, iż byłoby to niezgodne z jej sumieniem. Poinformowała także, co należy do obowiązków aptekarza, o szkodliwości stosowania takich środków. Te niebezpieczne dla zdrowia a czasem i dla życia kobiet efekty uboczne, często są przemilczane przez promujące antykoncepcję koncerny farmaceutyczne. Dla nich jest to przede wszystkim biznes, który przesłania aspekt moralny i zdrowotny stosowania antykoncepcji. Sumienie, rodzina, zdrowie: jakie to może mieć znaczenie dla tych, których bogiem jest mamona?

 

W polskim prawie odmowa wykonania świadczeń zdrowotnych przysługuje lekarzom i pielęgniarkom ale tylko w ściśle określonych przypadkach.  Zgodnie z przepisem art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego”. Lekarze z klauzuli sumienia korzystają najczęściej w przypadku aborcji, antykoncepcji, medycznie wspomaganego rozrodu czy macierzyństwa zastępczego. Lekarz ma obowiązek wskazania innej możliwości uzyskania pomocy medycznej. Zgodnie z art. 23 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, mogą one powstrzymać się, po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, od wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z jej sumieniem. Jednakże z wyjątkiem przypadków niebezpieczeństwa utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu pacjenta.

 

Stowarzyszenia farmaceutyczne, mówiąc o stosowaniu klauzuli sumienia przez aptekarzy, powołują się na Radę Europy, która 7 października 2010 przyjęła rezolucję pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Wskazują również na zapisy Kodeksu Etycznego Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także na par. 4. tego dokumentu mówiący, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem. W polskim prawodawstwie nie ma jednak ustawy, która dawałaby prawną podstawę do takiej odmowy, mimo iż projekt wprowadzenia prawa przychylnego dla farmaceutów-katolików już powstał. Cała "afera" nadmuchana przez liberalne media może mieć więc mieć jeden cel - storpedowanie projektu tej ustawy.

 

Egzemplifikacją oddania czci mamonie i zyskowi są złowróżbne dla aptekarki i innych pracowników tej sieci, którzy nie chcą zostawiać sumienia w szatni i są katolikami 24 h na dobę, słowa wyższego przełożonego dzielnej kobiety. -  Farmaceuta zatrudniony w naszych aptekach nie może odmawiać  sprzedania leku przepisanego na receptę – mówi Piotr Chudy, dyrektor regionalny Euro-Apteki. – Firma nie zezwala, by farmaceuta mógł podejmować decyzje za lekarza. Na pewno sprawę zbadamy i jeśli informacje się potwierdzą, wobec pracownika zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe. To ostatnie sformułowanie, może zapowiadać poważne problemy zawodowe aptekarki. Może nawet swoją odwagę przypłacić utratą pracy. Nie ma miejsca na sumienie tam, gdzie liczy się kasa.


Zapamiętajmy nazwę tej sieci - Euro-Apteka - i odświeżmy swą pamięć, gdy będziemy zmuszeni dokonywać zakupów medykamentów. Zadajmy sobie pytanie, czy chcemy wspierać tego typu placówki? Wielu Internautów już odpowiedziało na to pytanie i zorganizowało akcję mailową.

 

 

Źródlo: swidnica.24

luk
DATA: 2012-05-17 12:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jesli ktos kupuje tabletki by poprawic stan cery?
7 miesięcy temu / esopada
 
Doskonale. A czy lekarz, będący świadkiem Jehowy, może odmówić dokonania transfuzji krwi? Wolność to miecz obosieczny. A farmaceuta kwestionujący decyzję lekarza to już w ogóle interesujący przypadek. Było sobie raz jajko mądrzejsze od kury...
ponad 8 lat temu / Sumienna
 
To oczywiste, że klauzula sumienia powinna obejmowac także farmaceutów. Co więcej, uważam iz obwarowanie klauzuli sumienia zobowiązaniem do poinformowania pacjenta gdzie i u kogo może skorzystać ze "świadczeń zdrowotnych" np. legalnej aborcji, czyli zabicia dziecka poczętego, jest niemoralne. Będąc w takiej sytuacji na pewno bym nie udzieliła takiej informacji, bo samo wskazanie drogi, w jaki sposób ktoś może dokonać czynu moralnie niedopuszczalnego, jest już cięzkim grzechem i obciąża sumienie współodpowiedzialnością za jego dokonanie.
ponad 8 lat temu / jannama
 
NIE MOŻNA NIE POPIERAĆ tej Sz. Pani farmaceutki!!! Do głoszenia i szerzenia DOBRA powinien poczuwać się i ma obowiązek każdy NORMALNY CZŁOWIEK. MYŚLĘ, ŻE TO JEST JASNE!!! SERDECZNIE POZDRAWIAM. JÓZEF KAFEL
ponad 8 lat temu / Euro-Apteka
 
A ja jednak nie pojmuję postępowania farmaceutki. Jeśli klientka chciała kupić środki antykoncepcyjne i miała na nie receptę-jej prawo,nie decydujmy za innych! Każdy niech się we własnym sumieniu rozlicza,a pani z apteki wystarczyłoby gdyby wyraziła opinie i wskazała na skutki uboczne. Tak jak ktoś pisał-srodki antykoncepcyjne często przepisywane sa na różne problemy hormonalne
ponad 8 lat temu / hmm
 
@Agaba. Nie tylko dlaczego chciała kupic takie leki. Bo rzeczywiście mogą one być przepisywane w celach leczniczych. Ale kim była klientka, że zrobiła od razu taką aferę. Dała cynk radiu TOKfm. Normalna osoba może by sie wkurzyła, ale afery by nie robiła. Proponuję wysyłać maile do tej sieci aptek. Ja juz wysłałem i zapowiedziałem, że nie będę u nich kupował. Tzn. nie będę kupował, jeżeli ukarzą aptekarkę. A mam stałe choroby: nadciśnienie, cholesterol i ckurzycę. Kupuję więc leki regularnie i sporo na nie wydaję.
ponad 8 lat temu / Skanderbeg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.