DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Sprzeciw Polski i 8 innych krajów nie wystarczył. Uzgodniono „wspólne” stanowisko UE w sprawie CO2

Sprzeciw Polski i 8 innych krajów nie wystarczył. Uzgodniono „wspólne” stanowisko UE w sprawie CO2
fot. Pibwl/commons/creative

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za środowisko przyjęli we wtorek „wspólne” stanowisko w sprawie „reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. – To podejście niszczy polskie bezpieczeństwo energetyczne – zaalarmował Jan Szyszko, szef resortu środowiska.

 

Polska wraz z Bułgarią, Rumunią, Cyprem, Chorwacją, Węgrami, Włochami, Litwą i Łotwą stanowiła grupę państw sprzeciwiających się proponowanym rozwiązaniom. Mimo, że zgodnie z obowiązującym jeszcze przez miesiąc nicejskim systemem głosowania, zgodnie z którym stworzona grupa wystarczała do utworzenia tzw. „mniejszości blokującej”, to „wspólne” stanowisko zostało zaakceptowane.

 

– Sprawy proceduralne budziły wielkie wątpliwości nie tylko u nas, ale i wśród innych państw – zaznaczył minister Szyszko.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, od roku 2021 liczba uprawień do emisji będzie spadała rocznie o 2,2 proc., mimo że wielu polityków Parlamentu Europejskiego chciało bardziej „ambitnego” podejścia do sprawy.

 

Jest to bardzo istotny aspekt dla Polski i Polaków, ponieważ szybsze tempo redukcji liczby uprawień do emisji spowodowałoby wyższe koszty dla polskiego przemysłu i opartej na węglu energetyki, a co za tym idzie znacznie podniosłoby ceny energii elektrycznej w naszym kraju.

 

Inne przyjęte „wspólnie” rozwiązania to m.in. zmniejszenie całkowitej puli uprawnień do emisji CO2 dostępnych na aukcjach, co znacząco wpłynie na wzrost ich cen, a także nowe zapisy dotyczące zarządzania funduszami modernizacyjnymi, które zakładają przekazanie dochodów pochodzących ze sprzedaży 10 proc. uprawnień na przekształcanie systemów energetycznych państw UE.

 

Unijny system pozwoleń na emisję CO2 to jedno z głównych narzędzi, które mają pomóc UE ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie celem redukcji o 40 proc. w roku 2030.

 

15 lutego prace na ostatecznym kształtem nowych przepisów rozpocznie Parlament Europejski.

 


Źródło: tvp.info

TK
 


DATA: 2017-03-01 09:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Stommer podaj przykłady trującej emisji CO 2 .To CO będący składnikiem spalin wydobywających się z pojazdów mechanicznych powoduje choroby układu oddechowego .CO 2 występuje w przyrodzie jest niezbędny w procesie asymilacji roślin."Globalne ocieplenie" to kłamstwo lewicy w celu m in zniszczenia Polski której surowcem niezbędnym do ogrzewania jest węgiel kamienny ma to ma celu przejęcie Polskich kopalń przez Niemcy.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Eeee tam, wierne kopiuj-wklej własnych wypocin nie jest efektowne. Tak, wiem, starasz się. Ale wierzę że w błaznowaniu stać cię na więcej :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: ignorancie? To podaj przykłady gdzie w Polsce są emitenci takiej "czystej" emisji CO2 bez dodatkowych zanieczyszczeń :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Gratuluję samokrytyki, słusznie potwierdzasz brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Emitenci CO2 nie są trucicielami, gdyż nie dopuszczają do stężenia CO2 w atmosferze, przy którym to stężeniu gaz ten miałby szkodliwy wpływ na organizmy. Tak, wiem, dalej nie zrozumiesz. Ale to dobrze, dzięki temu pobłaznujesz jeszcze efektowniej :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: jak zwykle brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Gdzie jest sprzeczność z prostym zdaniem: "Precz z trucicielami"? :-D :-D :-D Logika to coś, czego nie ogarniasz :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Przeczytałbyś choć raz w życiu ZE ZROZUMIENIEM artykuł który komentujesz. Przecież jest w nim mowa o "systemie pozwoleń na emisję CO2", którego urojonym celem jest "ograniczyć emisję gazów cieplarnianych", a nie chodzi w nim o "dodatkowe zanieczyszczenia". Nie kapujesz? Nawet gdybyś emitował CO2 bez emitowania jakichkolwiek zanieczyszczeń, to i tak podlegałbyś pod ten system pozwoleń. Dalej nie kapujesz? Trudno, musisz się z tym stanem pogodzić :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.