DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Sprostowanie: Kuria Archidiecezji Warszawskiej o Mszy Świętej w intencji prezydenta Bronisława Komorowskiego

Sprostowanie: Kuria Archidiecezji Warszawskiej o Mszy Świętej w intencji prezydenta Bronisława Komorowskiego

W trybie sprostowania publikujemy oświadczenie Kurii Archidiecezji Warszawskiej w związku z artykułem „Warszawski Kościół podziękuje za pięć lat Komorowskiego. Za in vitro i konwencję przemocową też?”.

 

1. Archidiecezja Warszawska nie jest inicjatorem Mszy św. w intencji ustępującego prezydenta Komorowskiego. Msza została zamówiona w jednym z warszawskich kościołów przez grupę wiernych. Nieprawdą jest informacja, że będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W obliczu tych wyjaśnień, nadużyciem jest sugerowanie, że poprzez tę Mszę św. "Warszawski Kościół podziękuje za 5 lat Komorowskiego".

 

2. Mszę św., którą 6 sierpnia współorganizuje Archidiecezja Warszawska, razem z nowo powstającą Kancelarią Prezydenta, jest Msza inaugurująca prezydenturę prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

 

3. Każdy wierny może zamówić Mszę św. w ważnej dla siebie intencji. Każdy ksiądz ma obowiązek zamawianą intencję przyjąć. Istotne jest, by ksiądz przyjmujący intencję i odprawiający Mszę św., odpowiednio i poprawnie pod względem teologicznym ją sformułował. 

 

4. Kościół, poprzez oświadczenia Prezydium Episkopatu Polski, jasno wyraził swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnych - z punktu widzenia doktryny Kościoła - decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego. To stanowisko podzielają wszyscy polscy biskupi, łącznie z Arcybiskupem Warszawskim.


 ks. Przemysław Śliwiński

Rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji WarszawskiejW artykule pojawiła się także nieprawdziwa informacja o udziale księzy z Archidiecezji Warszawskiej w pogrzebie Wojciecha Jaruzelskiego.Komentarz PCh24.pl:


Pojawiające się w różnych mediach doniesienia jakoby portal PCh24.pl podał informację, iż to ksiądz kardynał Nycz miał odprawić Mszę Św. w intencji prezydenta są nieprawdziwe. Taka sytuacja nie miała miejsca.

 

Oto co dokładnie napisaliśmy w prostowanym przez Kurię materiale, cytując Katolicką Agencję Informacyjną:


 

Msza w intencji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, wieńcząca jego posługę jako Głowy Państwa zostanie odprawiona w ostatnim dniu urzędowania, 6 sierpnia o godz. 18.00 w stołecznym kościele wizytek na Krakowskim Przedmieściu – głosi oficjalny komunikat zamieszczony na stronach diecezjalnych Katolickiej Agencji Informacyjnej.

 

Ks. Aleksander Seniuk rektor kościoła i delegat kard. Kazimierza Nycza ds. Kultury wyjaśnia, że z prośbą o Mszę wystąpiło wielu wiernych. Dodaje, że będzie to uroczysta koncelebra w intencji Bronisława Komorowskiego i jego Małżonki, sprawowana w podziękowaniu za jego służbę narodowi i o Boże Błogosławieństwo na przyszłość dla całej prezydenckiej rodziny – czytamy dalej.

 

Nie sposób nie przecierać oczu ze zdumienia. Oto prezydent, do którego karcące listy pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zamiast potwierdzenia zaciągnięcia ekskomuniki lub komunikatu o niemożliwości przystępowania do Komunii Świętej, doczekał się prezentu od warszawskiej archidiecezji – Mszy Świętej dziękczynnej.

 

Na stronach internetowych Archidiecezji Warszawskiej wciąż widnieje komunikat KEP ogłoszony zaraz po podpisaniu przez Komorowskiego haniebnej (nazywanej nawet przez niektórych biskupów „zbrodniczą”!) ustawy o sztucznym zapłodnieniu. Hierarchowie przypominają w niej nauczanie Kościoła w sprawie in vitro, wyrażając głęboki ból z powodu uchwalenia eugenicznego prawa. To jednak nie przeszkadza warszawskim pasterzom dziękować Panu Bogu za prezydenturę Komorowskiego i ofiarować w tej intencji Mszy Świętej.

 

Bronisław Komorowski w dość specyficzny sposób pojmuje katolicyzm. Twierdzi, że „nie jest prezydentem sumień Polaków” i dlatego zgodził się na zamrażanie najmniejszych spośród nich w ramach procedury in-vitro. Wcześniej podpisał między innymi lewacką konwencję przemocową, w której cała wina za przemoc wobec kobiet zrzucana jest na Kościół! Do rangi bohatera podniósł także Wojciecha Jaruzelskiego, przemawiając na jego pogrzebie i dziękując mu za służbę w imieniu Rzeczypospolitej. Wtedy także towarzyszyli mu kapłani archidiecezji warszawskiej.

 

Czy w intencji Bronisława Komorowskiego nie lepiej byłoby odprawić Mszę przebłagalną, ewentualnie Mszę Świętą o jego nawrócenie? 
 


DATA: 2015-07-27 21:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.