DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Sprawiedliwość na stulecie niepodległości. Były UB-ek trafi za kraty

Sprawiedliwość na stulecie niepodległości. Były UB-ek trafi za kraty

Sąd Najwyższy odrzucił kasację w sprawie Sylwestra R., byłego komendanta białostockiego MO, który został skazany na 1,5 roku bezwzględnego więzienia za bezprawne internowanie 55 działaczy Solidarności w grudniu 1981 roku. Sylwester  R. po wojnie był funkcjonariuszem warszawskich struktur UB. Wsadzał do więzienia za walkę o wolność, teraz zza krat będzie oglądał świętowanie 100 rocznicy odzyskania  przez Polskę wolności.

 

W sierpniu 2015 roku  Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku, jako oskarżyciel publiczny, skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Sylwestrowi R. - byłemu wojewódzkiemu komendantowi MO. Prokuratura IPN zarzucił mu dokonanie 55 zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości.

 

Akt oskarżenia dotyczy decyzji podjętych przez Sylwestra R. w okresie stanu wojennego. Według śledczych, od 13 do 16 grudnia 1981 r. w Białymstoku Sylwester R. jako „funkcjonariusz państwa komunistycznego”, przekroczył swoje uprawnienia, bezprawnie pozbawiając wolności 55 osób. Śledztwo to wszczęto na skutek zawiadomienia złożonego przez członków Klubu Więzionych i Represjonowanych w Białymstoku.

 

Sąd Rejonowy w Białymstoku przeprowadził proces karny przeciwko Sylwestrowi R. W grudniu roku 2015 usłyszał on wyrok 2 lat więzienia. Odwołał się od niego. Sąd wyższej instancji w maju 2016 roku zmniejszył wymiar kary do 1,5 roku. Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który właśnie podtrzymał ten wyrok.  

 

Sylwester R. ma obecnie 86 lat, mieszka w Białymstoku. Według informacji IPN od 1952 do 1956 r. był on funkcjonariuszem warszawskich struktur UB. Od 1957 r. pełnił istotne funkcje w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Warszawie. „Według charakterystyki z 11.04.1960 w tym czasie był starszym oficerem operacyjnym Grupy I (rozpracowywanie wrogich elementów rekrutujących się z b. ugrupowań sanacyjnych i endeckich) Wydziału III KWMO w Warszawie” – czytamy w materiałach IPN.

 

Natomiast w randze pułkownika MO funkcję komendanta wojewódzkiego milicji w Białymstoku pełnił w latach 1975-1990, po czym przeszedł na niemałą emeryturę, którą jeszcze niedawno pobierał. W czasie stanu wojennego w województwie białostockim internowano około 58 osób. Pod wszystkimi decyzjami widnieje podpis Sylwestra R. 

 

Świętej pamięci Krzysztof Wasilewski, opozycjonista, a później przez wiele lat szef białostockiego Klubu Więzionych i Represjonowanych, tak wspominał okoliczności internowania opozycjonistów: „To z rozkazu Sylwestra R. zamykali ludzi na Boże Narodzenie. Niektórzy byli zatrzymywani na oczach zrozpaczonych dzieci. Wieźli ich do aresztu boso”.

 

Internowane osoby trafiły początkowo do aresztu śledczego przy ul. Kopernika, który otrzymał wówczas oficjalny status ośrodka odosobnienia. Przypomnijmy, że po wojnie było to więzienie karno-śledcze UB, na terenie którego IPN przeprowadza obecnie ekshumacje m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Adam Białous


DATA: 2018-11-09 08:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze mu tak. Tylko co z pozostałymi? W każdej komendzie wojewódzkiej (a było ich 49) był taki komendant, który internował i aresztował.
7 miesięcy temu / TZ.
 
A co z katami-Żydami, którzy w strukturach KBW i UB mordowali Polaków? Stefan Michnik to tylko jeden z nich
7 miesięcy temu / irtur
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64053"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.