DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Sprawiedliwość czy politpoprawność? UE wzywa do zadośćuczynienia za kolonializm

Sprawiedliwość czy politpoprawność? UE wzywa do zadośćuczynienia za kolonializm
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą do zadośćuczynienia za czyny uznane za zbrodnie popełnione w Afryce w dobie kolonializmu. Postulują także walkę z rasizmem i szerszy dostęp osób czarnoskórych do programów socjalnych.

 

Europosłowie przestrzegają także przed tak zwanym strukturalnym rasizmem. Wezwali instytucje unijne i władze krajów należących do UE do rozwoju polityki antyrasistowskiej i powstrzymania dyskryminacji w obszarach takich jak: mieszkalnictwo, edukacje, zdrowie, sprawiedliwość karna, a także migracja i uczestnictwo w życiu politycznym.

 

Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie UE „do wzięcia pod uwagę rasistowskiego, dyskryminacyjnego i ksenofobicznego cierpienia Afro-Europejczyków i zapewnienia właściwej ochrony przeciwko tym nierównościom, by upewnić się, że przestępstwa z nienawiści są właściwie badane, ścigane i karane”.

 

Autorzy rezolucji nalegają, by Afrykańczycy mieszkający w Europie byli bardziej brani pod uwagę przy rozdzielaniu środków z nowego budżetu unijnego oraz obecnych programach.

 

Europosłowie wzywają również do zakończenia profilowania rasowego i etnicznego przez służby w tym antyterrorystów. Co więcej, nakłaniają do zadośćuczynienia za zbrodnie popełniane w dobie kolonializmu. Proponują między innymi zwrot skradzionych przedmiotów (zapewne chodzi o pochodzące z Afryki artefakty znajdujące się w muzeach Europy) oraz przeprosiny. Postulują także zwrócenie uwagi na kolonializm w programach edukacyjnych. 

 

Autorzy rezolucji krytykują także negatywne stereotypy na temat czarnoskrórych. Zwracają również uwagę, że statystycznie pochodzące z Afryki dzieci mają niższe oceny w szkołach i częściej przedterminowo je opuszczają.

 

Rezolucję przegłosowano pod koniec marca.

 

 

Źródło: voiceofeurope.com

mjend

 

 


DATA: 2019-04-04 14:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To zachodnie kraje starej unii przez wieki łupiły kolonie, wyzyskiwały, gwałciły, mordowały tubylczą ludność, a Polska ma teraz partycypować w zadośćuczynieniu ?! - wolne żarty ! - a kto zadośćuczyni Polakom za potop szwedzki, za trzy zabory, za niemiecką okupację, za radziecką okupację. Jesteśmy dokładnie w takiej samej sytuacji jak i te wszystkie kolonie, więcej, jesteśmy kolonią wewnątrz samej unii. Tym, co we współczesnym nam świecie snują jakieś wizje wielkiej Polski, nowej światowej potęgi gospodarczej, odpowiem - Polska wzrośnie w siłę tylko wtedy, kiedy nasi wrogowie wykrwawią się nawzajem i bezpowrotnie upadną, a jeśli już do tego dojdzie, choć rozlewu krwi nikomu rzecz jasna nie życzę, najlepiej aby uczyniły to ponad naszymi głowami.
9 miesięcy temu / tak tylko
 
A biale murzyny z Europy b?d? tyraç 24h na dobe, zeby to wszystko sfinansowaç.
9 miesięcy temu / Marcin28
 
Juz niedlugo bialych europejczykow zamkmna w rezerwatach. To wszystko w imie budowy marksistowskiego raju na ziemi.
9 miesięcy temu / Marcin28
 
Czyli obce narody, które mieszkały w Polsce i korzystały z Polskiej Gościnności powinny zapłacić odszkodowania, za rozbiory też? Chwała im za to!
9 miesięcy temu / Roman
 
Nie nauka lecz kolor skóry doprowadzi cię do matury. Nie studia i wysiłek głowy, tylko tytuł naukowy gotowy... Dzieci z Afryki mają słabsze oceny, jak to ci wredni biali nauczyciele stereotypowo oceniają...
9 miesięcy temu / Antymodernista
 
To nie do nas. Kolonie nie były naszym udziałem.
9 miesięcy temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.