DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Sprawiedliwość Boża karze występek

Sprawiedliwość Boża karze występek
#KOŚCIÓŁ    #GRZECH    #BÓG    #KARA    #KATECHIZM    #SPRAWIEDLIWOŚĆ

Pierwszy skutek sprawiedliwości Bożej wyrażony w Księgach Świętych to potępienie Aniołów. Początkiem dróg Bożych – by użyć słów z Hioba (Hi 40, 14) – był ten potwór straszliwy i krwiożerczy, godło króla piekieł.

 

Wszystkie drogi Boże są sprawiedliwe i miłosierne. Aż do pierwszej zbrodni objawione było samo miłosierdzie. Sprawiedliwość pozostawała zawarta w łonie Bożym jak miecz w swojej pochwie. Takie właśnie jej wyobrażenie ukazane zostało Prorokowi Ezechielowi (Ez 21, 3-5). Przestraszył się on widząc ją wydobytą, gotową napoić się krwią i zemstą. Zbrodnia, o jakiej tu mowa, była najpierwszą, dla której sprawiedliwość Boża została wyjęta z pochwy. Jak straszne było to pierwsze uderzenie! Cóż to za gwiazda jaśniejąca na wysokości niebios, która spada z szybkością błyskawicy?

To najwspanialsza ozdoba domu Boga, najświetniejszy obraz Jego Boskich przymiotów. Strącony na dno otchłani za jedną pyszną myśl, z księcia aniołów staje się księciem czartów. Arcydzieło rąk Bożych, był on najpiękniejszą, najchwalebniejszą ze wszystkich po Nim istotą; był przedmiotem upodobania i miłości Boga. Grzech w jednej chwili przemienił go w najbardziej obrzydliwą, najpodlejszą poczwarę, w przedmiot wiecznej zemsty i obrzydzenia swojego Stwórcy! Duchy błogosławione, oświecone tak bogatym światłem, jakież musiało być wasze zdumienie na widok tak niespodziewanego, tak okropnego upadku! Z jakim przerażeniem musiałyście zawołać: Jakżeś spadł z nieba, Lucyferze, któryś rano wschodził? (Iz 14, 12).


Spuść teraz oczy na raj ziemski. Ujrzysz upadek, który byłby nie mniej straszliwy, nie mniej opłakany, gdyby nie został naprawiony. Wszyscy strąceni aniołowie zamachu, który wywołał ich zgubę, byli winni. Ale jaka może być wina dziecka w łonie matki, żeby ta sama chwila, która obdarza je życiem, wydawała je zarazem na gniew i karanie? Samo przez się niewinne, jest ono dzieckiem występnego ojca, który grzechem skaził naturę ludzką w jej źródle, nosi więc na sobie złowrogie piętno zmazy swego nieszczęśliwego pochodzenia. Taka jest wielkość chwały Bożej! Taki ogrom zniewagi popełnionej przeciw Jego nieskończonemu Majestatowi! Pierwszy człowiek grzeszy i natychmiast zostaje wygnany na zawsze z miejsca rozkoszy, gdzie był osadzony. Idzie za popędem zmysłowości i odtąd rodzaj ludzki jęczy pod nawałem klęsk i niedoli, i po tylu wciąż pokoleniach dziecko, na samym wstępie życia, czuje się dotknięte ciosem, który dotknął jego ojca. Tyle wieków nie mogło zatrzeć winy rozłożonej na tak wielkiej liczbie ludzi, ukaranej tyloma plagami. Wszystkie klęski, jakie dotąd nawiedzały świat, wszystkie choroby, wszystkie śmierci, które go dotąd wypełniły, wszystkie grzechy, jakie wtrąciły i jeszcze wtrącają dusze w wieczne płomienie – to jakby iskry tryskające z tego nieszczęsnego ogniska, jakby pomniki głoszące sprawiedliwość Bożą.


Św. Ludwik z Grenady, Przewodnik Grzeszników, VIATOR, Warszawa 2002, s. 340-341.

 


DATA: 2019-06-11 05:53
AUTOR: ŚW. LUDWIK Z GRENADY
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.