DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   POLSKA

Jakub Majewski

Sprawiedliwość bez Boga?


Pragnąc żyć w prawdziwym porządku i cieszyć się dobrobytem oraz poszanowaniem prawa musimy wreszcie oprzeć nasze prawodawstwo – jego literę i egzekucję – na jedynym prawdziwym i trwałym fundamencie, jakim jest Bóg, po czym wedle Dekalogu i Ewangelii kształtować prawdziwe postawy obywatelskie. Inaczej utoniemy w błocie demokratycznych iluzji, a w dalszej pespektywie jako naród niechybnie znikniemy z powierzchni ziemi.

I nikt po nas nie zapłacze.

 

 

Jeśli istnieje w Polsce temat postrzegany wyłącznie w kategoriach bieżącej polityki, to jest nim chyba spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wystarczy pobieżna lektura prasy, aby zobaczyć, jak wielu uległo pokusie postrzegania tego sporu w kategoriach „nasi” kontra „oni”. A skoro trudno znaleźć jakiekolwiek pozytywy po stronie Platformy et consortes, kusi przyjęcie narracji rządu o zbuntowanym Trybunale, który bezczelnie wkroczył w politykę, opowiadając się po stronie opozycji i odmawiając uznania prawa stanowionego przez Sejm.


Dużo w tym słuszności, ale błędem byłoby zatrzymać się w tym miejscu. Spór ma bowiem głębsze korzenie: zapomniano wszak o Tym, od którego pochodzą wszystkie prawa. W naszej konstytucji nie ma miejsca dla Boga.


Zacznijmy jednak od pytania pomocniczego: gdyby cały konflikt pozostawał bez zmian, ale strony konfliktu były odwrotne – czy identyczna narracja rządu PO byłaby równie przekonywająca? Wielu z nas, jak sądzę, w takiej sytuacji dostrzegłoby, iż jednak po stronie Trybunału są pewne racje. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że Trybunał przekroczył swoje uprawnienia i faktycznie zbuntował się przeciwko rządowi, ogłaszając kolejne wyroki w sprawie rządowych ustaw z naruszeniem zasady domniemania konstytucyjności tychże ustaw. Nie ulega też wątpliwości, dlaczego tak się stało, jeśli chodzi o polityczne motywacje sędziów.


Ale… czy zasada domniemania konstytucyjności powinna faktycznie obowiązywać w każdym przypadku? Ustawy rządowe, narzucając kolejność rozpatrywania spraw, faktycznie paraliżują Trybunał w sytuacji prawdziwego kryzysu konstytucyjnego. Idąc ad absurdum, ustawa o Trybunale mogłaby nawet narzucić Trybunałowi warunki niemożliwe, na przykład wyznaczając jako miejsce urzędowania Trybunału biegun północny. Taka ustawa oznaczałaby permanentną eliminację Trybunału. Rzecz jasna, nikt tak nie zrobi. Jednak czy nie jest absurdem, iż nawet taka ustawa obowiązywałaby – z racji domniemania konstytucyjności?

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

„Katolicyzm mnie prowadzi” - wyznała słynna amerykańska aktorka Nicole Kidman w rozmowie z czasopismem „Vanity Fair”. Zdobywczyni Oscara podkreśla, że nawróciła się i często korzysta z sakramentu pokuty.

 
 

Pakistańska chrześcijanka, skazana w 2010 roku na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo, nadal przebywa w Pakistanie. Pomimo tego, że w zeszłym roku została w pełni uniewinniona i wypuszczona na wolność, nadal nie może opuścić kraju, w którym grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Rząd obiecuje jednak, że Bibi będzie mogła wyjechać w najbliższych tygodniach.

 

Dyrekcje szkół na Słowacji akceptują kampanie służące promowaniu ideologii gender. W bratysławskim gimnazjum im. Jura Hronca kierownictwo szkoły zaapelowało do uczniów, aby w ramach „Gender Swap Day” przebrali się za osoby przeciwnej płci. Do skandalicznej akcji nie doszło po fali krytyki ze strony rodziców i opinii publicznej.

 

Liberalny dziennik „Publico” wydawany w Portugalii zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś przede wszystkim w wyznawców Jezusa Chrystusa.

 

We Francji trwa debata publiczna na temat odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu, którą przeszło tydzień temu strawił pożar. Pojawiają się głosy o możliwości przebudowy katedry i jej „unowocześnieniu”. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się historycy sztuki, którzy podkreślają, że katedra powinna pozostać transcendentna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.