DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Sprawca śmiertelnego ataku na komendzie w Paryżu nie ukrywał swoich islamistycznych przekonań

Sprawca śmiertelnego ataku na komendzie w Paryżu nie ukrywał swoich islamistycznych przekonań
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Temu dramatowi można było zapobiec – uważa Éric Diard, deputowany Republikanów z Bouches-du-Rhone, autor niepokojącego raportu na temat islamizmu w służbach publicznych. Polityk odniósł się do sprawy zamachu dokonanego przez islamistę pracującego jako… policjant.

 

W przeciwieństwie do innych sytuacji, w których pracownicy ukrywali swoją radykalizację,  Mickaël Harpon działał otwarcie. W 2015 roku, już jako konwertyta na islam, atak na redakcję „Charlie Hebdo”, w którym zginęło 12 osób, skomentował okrzykiem „zrobione”. W pracy odmawiał podania ręki kobietom i chodził do meczetu w tradycyjnym islamskim stroju. Był ściśle związany z jego imamem, znanym policji z fanatycznych przekonań. 30 sierpnia tego samego roku Harpon opublikował na Facebooku artykuł twierdzący, że „Francja jest na szczycie najbardziej islamofobicznych krajów w Europie”.

45-letni Mickaël Harpon był pracownikiem administracyjnym prefektury od 2003 roku. Zgodnie z pierwszymi elementami dochodzenia i pomimo kilku ostrzeżeń o możliwej radykalizacji po jego przejściu na islam w 2008 roku (a nie w 2018 – jak początkowo informowano), potencjalnego dżihadystę zatrudniono w jednym z wiodących wydziałów francuskich służb wywiadowczych stojącym na czele… walki z radykalnym islamem.

Mickaël Harpon odpowiedzialny był za sprawne funkcjonowanie komputerów tysiąca oficerów wywiadu w Paryżu. Miał dostęp do niezwykle ważnych informacji, w tym związanych z radykalnym islamem. Posiadał zezwolenie na dostęp do tajemnic obrony, którego uzyskanie poprzedzane jest dochodzeniem administracyjnym. Harpon miał też dostęp do adresów wszystkich urzędników i funkcjonariuszy prefektury. Według „Daily Mail” Mickael Harpon był w telefonicznym kontakcie z organizacjami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie.

 

W dniu zamachu jedna z ofiar odrzuciła zaproszenie kolegów dotyczące wspólnego wyjścia na obiad i pozostała w biurze. To major, członek dyrekcji wywiadu (DRPP), który staje sie pierwszą ofiarą mordercy. Pozostałe ofiary giną ugodzone nożem w klatkę piersiową. Dochodzenie ujawnia, że Harpon miał ceramiczny – a więc niewykrywalny przez bramki bezpieczeństwa – nóż z 33-cm ostrzem. Kupił go tego samego dnia w pobliżu prefektury. Krótko przed podjęciem działania wysłał do swojej żony SMS-a z informacją o tym zakupie. Żona, która została natychmiast zatrzymana, wyznała, że powiedziała mu: „Tylko Allah cię osądzi. Allah akbar”.

 

Po zamachu krajowa prokuratura antyterrorystyczna podjęła śledztwo w sprawie śmiertelnego ataku na komendzie policji. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner, którego dymisji domaga się opozycja, twierdzi, że zabójstwa na komendzie nie są żadnym „skandalem państwowym”. Polityk obiecuje „zagęścić sito”, by wszystkie oznaki radykalizacji wśród funkcjonariuszy były automatycznie sygnalizowane.

 

– Sygnały ostrzegawcze powinny wystarczyć do przeprowadzenia dochodzenia. Chciałbym, aby każdy alert był przedmiotem automatycznego raportu – powiedział minister w radiu France Inter. W sprawie morderstw w prefekturze minister Christophe Castaner zostanie przesłuchany przez komisję parlamentarną.

 

 

Franciszek L. Ćwik

 

 


DATA: 2019-10-08 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Islamisci mówią to otwarcie, że zaatakuja od środka. Inwigiluja służby wojsko, uczacsie od nas bo sami nic nie potrafią. W tutyngii zgwałcili polkę policjanci imigranci. Tak to jest jak się konia trojanskiego wpuszcza do siebie.
8 miesięcy temu / Stułbia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.