DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Sprawa znieważenia nagrobku Bolesława Bieruta warunkowo umorzona przez sąd

Sprawa znieważenia nagrobku Bolesława Bieruta warunkowo umorzona przez sąd
By Cezary Piwowarski (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
#POWĄZKI    #PROKURATURA    #POMNIK    #SĄD    #KAT    #BIERUT    #KARA    #PATRIOTYCZNY OBOWIĄZEK

Sprawa Moniki S. i Janusza W. oskarżonych o znieważenie nagrobku Bolesława Bieruta oraz innych działaczy komunistycznych na Powązkach Wojskowych w Warszawie została warunkowo umorzona. Sprawcy otrzymali kary pieniężne.

                    

Mężczyzna i kobieta mają wpłacić 500 i 300 zł nawiązki na rzecz Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Z wnioskiem o umorzenie sprawy wystąpiła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz. Stanowisko to podzieliła obrona.

 

Monika S. i Janusz W. w ubiegłym roku namalowali na nagrobku Bieruta czerwoną gwiazdę i napisali „Kat, morderca, bandyta”. Z kolei na grobach Jakuba Bermana, Józefa Cyrankiewicza i Julii Brystygierowej umieścili naklejki: „Zbrodniarz komunistyczny”.

 

Sprawcy byli pociągnięci do odpowiedzialności z paragrafu kodeksu karnego, który mówi, że „kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

 

W sądzie prok. Maciej Nowicki podkreślał, że ochronie prawnej podlegają wszystkie groby, niezależenie od tego, kto w nich spoczywa. I nawet „prawdziwe twierdzenia” nie mogą być umieszczane na grobach, bo cmentarz to przede wszystkim miejsce pamięci. - Rozumiejąc intencje oskarżonych, nie można zapomnieć, że doszło do przestępstwa – podkreślił.

 

Prokurator uzasadniał też, że pozostawienie występku bez kary stworzy „niebezpieczny precedens”, że można atakować groby. Z taką argumentacją zgodził się obrońca oskarżonych mec. Krzysztof Sobieski. Jak mówił, oskarżeni - jako sympatycy Fundacji „Łączka”, która opiekuje się grobami ofiar komunizmu - nie mogli się pogodzić z pozostawaniem na tym cmentarzu upamiętnień „osób niegodnych” obok bohaterów narodowych.

 

Źródło: rmf24.pl

MA

DATA: 2017-04-28 14:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Wolnościowiec A co powiesz o zwłokach Szwedów, żołnierzy Armii Czerwonej i Wehrmachtu?
ponad 3 lata temu / trooper
 
@Hanna: Takie zwłoki nie zasługują na pobyt na świętej polskiej narodowej ziemi i koniec. A ci "przestępcy" powinni dostać 500 zł, ale nie kary, a nagrody za czyn patriotyczny. Dobrze mimo wszystko, że sprawę umorzono. Po demokratyzacji sądów planowanej przez pana ministra oby nie było takich spraw, bo po co - to nie grób bohatera.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Powiem tak : nie zgadzam się i nigdy się nie zgadzałam ze stwierdzeniem , które brzmi : "o umarłych albo dobrze , albo nic" , bo niby dlaczego ? Wszak całe życie pracowali na swoją pamięć . Będzie się ich zatem tak wspominać , jak na to zasłużyli . Ale...jest pewna zasada : miejsce pochówku jest nietykalne . To należy przynajmniej do pewnego poziomu kultury . Jeśli zmarły /w tym wypadku Bolesław Bierut , Józef Cyrankiewicz , Jakub Berman etc ./ nie zasłużył na spoczynek w miejscu , które zwyczajowo honoruje wybitnych Polaków , to należy doczesne szczątki takich osób przenieść w inne miejsce . Ale znieważanie samego grobu ? To świadczy o nas , o Polakach .
ponad 3 lata temu / Hanna
 
Cz. 2/ Podkreślam, że B. Bierut, podobnie jak "Jaruzelski" był jedną z zamaskowanych MATRIOSZEK Stalina, nie mającą NIC WSPÓLNEGO z etnicznym/-mi Polakiem/-ami!!! Są NIEZBITE DOWODY na to, że "Jaruzelski" to nieudana podróbka zamordowanego Wojtka, wierzącego młodego chłopaka, wraz ze swym ojcem Władysławem, ziemianinem, legionistą, walczącym przeciw dziczy bolszewickiej w 1920r. Wojtek, po bardzo dokładnym wypytaniu go na wszelkie możliwe tematy dotyczące życia tak jego, jak i jego rodziny, został po zagarnięciu jego polskich dokumentów, zamordowany strzałem katyńskim, a rozpoczął w tym momencie życie jego SOBOWTÓR o nazwisku MARGULIS. Takich matrioszek przysłał do Polski Josif Dżugaszwili vel Józef Stalin, ponoć nawet setki i to one, a potem ich dziecka i wnuki obsiadły polską grzędę i pracują zaciekle jako tak zwani Polacy,a po 1989r. usadowili się jako chazaro-komuna, kolejno w UD-UW-PO, obok chamo-komuny w SLD.
ponad 3 lata temu / powstaniec
 
Przede wszystkim zbrodniarz bierut powinien byc natychmiast usunity z cmentarza, jego miejsce to szambo pełne fekali. Jest nie do wiary, że w Polsce jest jeszcze zbyt dużo komunistów.
ponad 3 lata temu / A.S.L.
 
>Sprawcy byli pociągnięci do odpowiedzialności z paragrafu kodeksu karnego, który mówi, że ?kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch?< Chcę tu zdecydowanie podkreślić, że to nie były prochy ludzkie, tylko ZWIERZĘCE, jako że pies Stalina Bierut, ateista, tak jak i jego ludobójczy pan z Gruzji, nie wierzyli w Boga, w nieśmiertelną duszę, a z tego wynika niezbicie prostym wniosek, iż dla nich nie istniało pojęcie nie zwierzęcia HOMO SAPIENS, ale byt zwierzęcy ANIMAL SAPIENS (lub raczej LEDWO SAPIENS). ANIMAL SAPIENS BYŁ najwyższym stopniem EWOLUCJI zwierząt na planecie Ziemia, ale tylko ZWIERZĄT!!! Władza sowiecka NIE UKARAŁA kogokolwiek za zabicie milionów zwierząt, tzw. wrogów LUDU, A LUDEM BYLI MYŚLIWI Z NKWD.Jako dowód mej absolutnej racji podaję ilość zamordowanych, zgodnie ze stalinowską definicją, ok. 50 mln animal sapiens w ZSRS w latach 1917-1956.
ponad 3 lata temu / powstaniec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.