DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Sprawa Maltańczyków: Kardynał Burke realizował zalecenia papieża. Czy zostanie za to ukarany?

Sprawa Maltańczyków: Kardynał Burke realizował zalecenia papieża. Czy zostanie za to ukarany?
ALESSANDRO BiANCHI /FORUM

Kolejne fakty związane z zamieszaniem wokół Zakonu Maltańskiego wychodzą na światło dzienne. Włoski historyk Roberto de Mattei ujawnił treść listu Franciszka do kardynała Burke’a. Jeszcze w 2016 roku papież wzywał hierarchę do walki ze sprzecznymi z nauką Kościoła zjawiskami w zakonie. Tymczasem to on, podobnie jak i były wielki mistrz zostali odsunięci na boczny tor. Mnoży to kolejne pytania. 


W ujawnionym przez Roberto de Mattei liście do kardynała Burke’a – Patrona Zakonu Maltańskiego – papież Franciszek wzywa go do odwagi w walce o prymat spraw duchowych w Zakonie Maltańskim. Papież prosi kardynała o pomoc w stłumieniu „manifestacji światowego ducha”.

 

Ojciec Święty odnosi się także do problemu dystrybucji środków antykoncepcyjnych w ubogich krajach przez członków zakonu. Wzywa do szczególnej troski o to, by „metody i środki sprzeczne z prawem moralnym nie były wdrażane i dystrybuowane przy przedsięwzięciach charytatywnych (...)”. „Byłbym szczerze zniechęcony, jeśli pewni starsi Oficjele - jak mi powiedziałeś - wiedząc o tych praktykach, zwłaszcza dotyczących dystrybucji środków antykoncepcyjnych jakiegokolwiek rodzaju nie zainterweniowali aż do dziś, by położyć temu kres”. Wiele wskazuje na to, że jednym z tych oficjeli to wielki kanclerz Albrecht von Boeselager – usunięty i obecnie przywrócony na stanowisko Wielkiego Kanclerza Zakonu. 

 

Papież porusza także problem członkostwa niektórych Maltańczyków w grupach sprzeciwiających się wierze katolickiej. Chodzi prawdopodobnie o masonerię. Ojciec Święty podkreśla, że takie osoby muszą zostać poproszone o opuszczenie tego typu organizacji. Papież wyraża nadzieję, że problemy te da się rozwiązać w duchu prawdy i dialogu. 

 

List został zdaniem dziennikarzy wysłany po spotkaniu kardynała Burke’a z papieżem z 10 listopada. Wynika z niego wsparcie papieża dla katolickich działań kardynała Burke’a. Dlatego też zdumiewające i trudne do wyjaśnienia w świetle dotychczasowej wiedzy jest to, że zarówno Raymond Burke jak i Mathhew Festing zostali de facto ukarani za swoje dążenie do rekatolicyzacji zakonu.

 

Jak pisze dziennikarz Maike Hickson „(...) można się tylko dziwić, że końcowym rezultatem jest fakt, że osoba obiektywnie odpowiedzialna za projekty potępione przez papieża (chodzi o Boesalgera) została przywrócona na stanowisko i okazała się zwycięska, podczas gdy ludzie dążący do realizacji nakazów papieża zostali usunięci ze swoich pozycji, upokorzeni i poddani atakom medialnym”.

 

Po rozpoczętym pod koniec 2016 roku zamieszaniu w Zakonie wielki mistrz Matthew Festing usunął ze stanowiska wielkiego kanclerza Albrechta von Boeselagera. Następnie jednak po interwencji Watykanu, wielki kanclerz wrócił na swoje stanowisko. Swoją pozycję stracił natomiast sam Festing, zastąpiony tymczasowo przez prawnika z Austrii, Ludwiga Hoffmanna von Rumersteina.  

 

Zdaniem rzecznika zakonu Eugenio Ajroldi di Robbiate, to wielki kanclerz odpowiada za dystrybucję środków antykoncepcyjnych. Sam Boeselager zdementował jednak oskarżenia. Istnieją także podejrzenia, że przywrócony na stanowisko wielki kanclerz był zamieszany w przyjęcie tajemniczej darowizny w wysokości 120 milionów franków szwajcarskich. Matthew Festing ustanowił komisję śledzą w celu wyjaśnienia tej sprawy. Jednak unieważniono wszystkie decyzje Wielkiego Mistrza i Suwerennej Rady po 6 grudnia. Tym samym nieważne stało się zarówno odwołanie  Albrechta von Boeselagera jak i powołanie komisji śledczej.

 

Z kolei większość dotychczasowych obowiązków kardynała Burke’a przejął specjalny delegat papieski, arcybiskup Giovanni Angelo Becciu. Zajmie się on między innymi religijnymi aspektami działalności Zakonu, wchodzącymi do tej pory w zakres obowiązków amerykańskiego hierarchy.   

 

Nie wiadomo czy kardynał Burke zostanie usunięty ze stanowiska Patrona Zakonu Maltańskiego. Część komentatorów uważa, że oznaczałoby to uczynienie go męczennikiem. Amerykański hierarcha to nieformalny przywódca grupy kardynałów sprzeciwiających się dopuszczeniu niektórych rozwodników w ponownych związkach do Komunii świętej. Odwołanie go ze stanowiska zostałoby uznane za wynikające z obrony dotychczasowej nauki Kościoła przez hierarchę. Zdaniem Albrechta von Boeselagera o przyszłości kardynała Raymonda Burke’a zadecydować ma papież. 

 

Amerykański hierarcha przyjął godność Patrona Zakonu Maltańskiego w listopadzie 2014 roku. Uznano to za degradację konserwatywnego hierarchy, wcześniej pełniącego funkcję prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. 

 

Źródło: onepeterfive.com / pch24.pl

mjend


DATA: 2017-03-07 10:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A moze papiez w miedzyczasie zmienil front? W koncu jest proroctwo, ze "Rzym straci wiare[...]" oraz "Z wielkiej pokory narodzi sie wielka pycha".
ponad 1 rok temu / Marcin
 
Niektórzy komentatorzy (np. The Remnant) od początku sugerowali intrygę papieską przeciw kard. Burke.
ponad 1 rok temu / nn
 
Trudno uwierzyć, by Papież był dezinformowany. Ponieważ mieszka z Domu św. Marty, trudno ograniczyć do niego dostęp i szczelnie sterylizować informacje.
ponad 1 rok temu / ktoś
 
Widzę tutaj podkop tam gdzie jest obecnie kardynał Burke .
ponad 1 rok temu / Ja
 
Co innego oficjalny list ,co innego konkretne działania.Tak jest w polityce. Oficjalnie zaleca się by trzymać się statutu ale w praktyce wchodzą w grę interesy ludzkie. Ktoś jednak odważył się ujawnić ten list. Sam kardynał zapewne, bo to do niego był kierowany.
ponad 1 rok temu / maria m.
 
@leo - Sprawa z papieżem po katolicku jest chyba jasna (choć nie mówię, że łatwa). Tylko "trwać w jedności" to może zbyt mgliste określenie. Wciąż uznajemy władzę Papieża i okazujemy mu posłuszeństwo, z wyjątkiem tych jego rozkazów, które są wprost sprzeczne z prawem Bożym.
ponad 1 rok temu / kat
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.