DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Sprawa Komunii dla protestantów wciąż otwarta? Tak uważa niemiecki Kościół

Sprawa Komunii dla protestantów wciąż otwarta? Tak uważa niemiecki Kościół

Watykan nie podjął jeszcze żadnej decyzji w sprawie interkomunii, bo Episkopat Niemiec nie przedłożył jeszcze ostatecznego dokumentu w tej sprawie – przekonuje oficjalnie niemiecki Kościół.

 

Pod koniec marca siedmiu niemieckich biskupów pod przewodnictwem arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego poprosiło Stolicę Apostolską o decyzję w sprawie interkomunii. Na początku lutego Episkopat Niemiec większością głosów przyjął wstępny dokument umożliwiający dostęp do Eucharystii protestanckim małżonkom katolików.

 

Siedmiu biskupów wątpiło, czy decyzję tego rodzaju może podjąć episkopat, sądząc, że powinna zapaść raczej na najwyższym kościelnym szczeblu. O rozstrzygnięcie poproszono Kongregację Nauki Wiary oraz Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan. Cała inicjatywa odbywała się w opozycji do przewodniczącego Episkopatu, kard. Reinharda Marxa.

 

W środę austriacki portal katolicki Kath.net poinformował, powołując się na watykańskie źródła, że dokument Episkopatu został przez Kongregację Nauki Wiary odrzucony - i to za wiedzą Ojca Świętego. Informację tę powtórzył później także watykanista Edward Pentin, również powołując się na dobrze poinformowane źródła. Okazuje się jednak, że sytuacja może być bardziej skomplikowana.

 

Niemiecki Episkopat w środę późnym wieczorem poinformował ustami swojego rzecznika, ks. Matthiasa Koppa, że „nic mu nie wiadomo o odrzuceniu dokumentu”. Według informacji oficjalnej agencji prasowej niemieckiego Kościoła, KNA, w Watykanie nie miałoby być mowy o „zupełnym odrzuceniu” niemieckiej propozycji, a jedynie o jej „poprawie”.

 

Sama idea dopuszczenia protestanckich małżonków do Komunii Świętej miałaby „natrafiać na zrozumienie”. KNA podaje, że mówi się też o zaproszeniu do Watykanu kard. Marxa i kard. Woelkiego, aby wypracować jakieś porozumienie.

 

Jak podał oficjalnie episkopat, Ojciec Święty chce porozmawiać o sprawie interkomunii osobiście z kardynałem Reinhardem Marxem. Ten przyjął zaproszenie. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się spotkanie.

 

Niemiecki Episkopat podkreśla dodatkowo, że Stolica Apostolska nie mogłaby odrzucić jeszcze jego propozycji, ponieważ wypracowany dotąd dokument jest wstępny i sam Episkopat wciąż pracuje nad jego wersją ostateczną. Jak podkreślił ks. Kopp, informacje portalu Kath.net są więc „nielogiczne”, bo Kongregacja Nauki Wiary nie może podejmować decyzji w sprawie nieistniejącego jeszcze dokumentu.

 

 

Źródła: domradio.de / kath.net

Pach

 

 

Polecamy również:

Watykańskie „stop” wobec Komunii dla protestantów

 

 

Zobacz także: 

Corpus Christi. Komunia święta i odnowa Kościoła

 

Corpus Christi. Komunia święta i odnowa Kościoła

 

Biskup Athanasius Schneider opisuje współczesną sytuację, która dotyczy przyjmowania Sakramentu Eucharystii w obrządku rzymskim. Rzeczowo wskazuje na najpoważniejsze konsekwencje obecnej praktyki przyjmowania Komunii świętej na rękę: redukcja lub zanik wszelkich gestów czci i adoracji; utrata wiary w Rzeczywistą Obecność (szczególnie wśród dzieci i młodzieży); liczne przykłady utraty partykuł Przenajświętszej Hostii oraz – w konsekwencji – ich profanacji.

 

  


DATA: 2018-04-19 16:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowna Redakcjo, nie niemiecki Kościół tak uważa, tylko grupa modernistów ubranych w szaty biskupie (niestety). Kościół to nie jest Marx i spółka tylko cały Lud Boży. Czyż nie?
ponad 1 rok temu / Neptun
 
teraz zobaczymy... czy Ren wplynie do Tybru, czy Tybr znowu do Renu... Za pomoca "srebrnikow" ma sie rozumiec....
ponad 1 rok temu / okirex
 
Kongregacja może się wypowiedzieć na konkretny temat.
ponad 1 rok temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.