DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Spóźniona „pomoc” Komisji Europejskiej. Czy koronawirus pogrzebie ideę eurofederalizmu?

Spóźniona „pomoc” Komisji Europejskiej. Czy koronawirus pogrzebie ideę eurofederalizmu?
Ursula von der Leyen. Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)] Read more: http://www.pch24.pl/kandydatka-na-szefowa-komisji-europejskiej-obiecuje-zwiekszyc-cele-klimatyczne,69485,i.html?nom=1#ixzz6ITwzH8

Komisja Europejska próbuje ratować twarz Wspólnoty. Przyjęła plan walki z epidemią koronawirusa, przewidując łącznie 100 mld euro na ten cel. Problem w tym, że to działania całkowicie spóźnione.

 

Inercja Komisji Europejskiej i innych instytucji unijnych w obliczu pandemii koronawirusa jest od kilku tygodni przedmiotem ostrej krytyki. Na brak jakiejkolwiek pomocy ze strony Brukseli skarżyli się zwłaszcza Włosi, zmuszeni do samotnego zmagania się z chorobą. Doszło do tego, że z pomocą pospieszyły im autorytarne mocarstwa azjatyckie, Rosja i Chiny, podczas gdy Unia Europejska nie zrobiła nic, by wspomóc wysiłki włoskich służb medycznych, obciążonych masami chorych na Covid-19.

 

Teraz Komisja kierowana przez Niemkę Ursulę von der Leyen próbuje ratować twarz wspólnoty. Instytucja ogłosiła w czwartek plan walki z epidemią i jej skutkami opiewający na 100 mld euro; Polska będzie mogła wydać 12 mld euro z unijnej kasy.

 

Nie jest to jednak bynajmniej żaden unijny prezent; chodzi bowiem o kwotę, która nie została jeszcze zakontraktowana w obecnej perspektywie finansowej. 12 mld euro to pieniądze, które miały trafić na inwestycje infrastrukturalne czy budowę aquaparków. Zamiast tego pójdą na walkę z pandemią. Komisja proponuje, by pieniądze zostały wykorzystane dla wsparcia firm borykających się z problemem utrzymania pracowników w nierentownym okresie czy też na pomoc dla rolników i rybaków.

 

Jednocześnie Unia nie ustaje w próbie wpływania na politykę walki z koronawirusem wprowadzaną przez poszczególne państwa narodowe. Na celowniku Brukseli znalazły się przede wszystkim Węgry, które osobiście potępił między innymi szef Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk.

 

Tuskowi i innym eurokratom nie podoba się, że rząd Wiktora Orbana, za zgodą parlamentu, przyznał sobie na czas walki z koronawirusem prawo do rządzenia za pomocą dekretów.

 

Orban odpowiedział na krytykę wysyłając list do szefowej niemieckiej CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer. Jak podkreślił, szkoda dziś marnować czas na coś innego, niż walka z koronawirusem, a ci, którzy nie potrafią pomóc, nie powinni chociaż przeszkadzać. Szef Fideszu poprosił też Kramp-Karrenbauer by ta wpłynęła na Tuska i przeszkodziła mu w „sianiu podziałów” w politycznej „rodzinie EPL”.

 

Węgry zostały wcześniej potępione także przez trzynaście państw unijnych; przedstawiciele Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji skrytykowali wprowadzone w państwie Madziarów środki nadzwyczajne jako rzekomo niezgodne z europejskimi wartościami.

 

Orban tymczasem już tydzień temu piętnował bezradność Unii, w jednym z wywiadów podkreślając, że Budapeszt otrzymał pomoc od Pekinu i Rady Współpracy Państw Języków Tureckich, a od Brukseli - żadnej. Węgierski premier podkreślił, że po ustaniu epidemii przyjdzie czas na poważną debatę, bo obecny kryzys obnażył całościową słabość unijnych struktur.

 

Źródła: rmf24.com, politico.eu

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-03 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta ich Komisja, tak i cała reszta, to oszukaństwo, uprawiające własne interesy przy wykorzystaniu obłędnych koncepcji.
6 miesięcy temu / Zbigniew
 
Jak to mówiła moja babcia,"uradzili....na śmierć".Wyrażać się nie będę,ale teraz to musztarda po obiedzie,te pieniążki.Możecie je sobie przeznaczyć na premie za usilne wrażanie się do nie swoich spraw w państwach,które robią co mogą żeby ratować swoich obywateli.A ratują za swoje własne,narodowe,pieniądze,pomniejszone o te piekielne składki unijne.Tak,że jeśli bruksela wydusi z siebie jakieś pieniądze,to będą niczyje inne jak tylko tych co wcześniej je tam wpłacili.A w tym wszystkim najgorzej teraz wyglądają Włosi i wcale się nie zdziwię kiedy po tym pożarze zaczną wychodzić z unii.Jeszcze im przyklasnę.I wielu innych pewnie też!
6 miesięcy temu / Kasandra?
 
Jak ktoś zechce trochę pogrzebać w historii III Rzeszy to się dowie, że pomysł unii europejskiej pod "światłymi" rządami Niemiec pojawił się w 1943 roku, jak waliła się III Rzesza Niemiecka, a pomysłodawcą był Heindrich Himmler, "osławiony" reichfuhrer SS i morderca milionów "podludzi" żydów, Polaków, Rosjan, Romów i kto mu tam wpadł w ręce. Nie dziwota zatem, że tą "szczytną idee" tak promują niemcy, bo rządzenie innymi mają "we krwi". To złowieszczy naród, dla którego wartości chrześcijańskie są równie obce jak dla nas teorie rasistowskie. Ta POstfaszystowska "brunatna" socjalistyczna idea musi zostać wymazana z teorii i praktyki. I im szybciej tym lepiej dla życia i zdrowia naródów tzw Europy, a dla nas chrześcijan w szczególności.
6 miesięcy temu / CZASY KOŃCA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.