DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Spowiedź to wielkie dzieło! Dobra pokuta według ks. Cozela SJ

Spowiedź to wielkie dzieło! Dobra pokuta według ks. Cozela SJ
Spowiedz, mal. Józef Molteni

Zapamiętaj, że od spowiedzi zależy twoje zbawienie i twoja szczęśliwa lub nieszczęśliwa wieczność – pisze ks. Feliks Cozel SJ, wybitny duchowny, którego książka „Spowiedź. Czym jest i jak się dobrze do niej przygotować?” ukazała się nakładem wydawnictwa Wiedeń 1683. PCh24 objęło tę książkę patronatem medialnym. Poniżej publikujemy jej fragmenty.

 

Spowiedź jest koniecznie potrzebna do zbawienia, ale nie każda spowiedź jest zbawienna, bo nie każda jest dobra.  Zła spowiedź przypomina pranie bielizny nie w czystej wodzie, ale w błocie, które jeszcze bardziej bieliznę pobrudzi. Taka zła spowiedź nie tylko nie oczyszcza duszy, ale jeszcze bardziej brudzi ją nowym grzechem. Do dobrej spowiedzi świętej trzeba się dobrze przygotować. Przecież koni nie powierzymy dziecku, które się z nimi nie umie obchodzić; orać, siać i młócić tez nie pozwalamy komuś, kto tego nie potrafi! Jak tego wszystkiego, tak i dobrej spowiedzi trzeba się dopiero nauczyć.

 

Dobra spowiedź wymaga spełnienia pewnych warunków. A temu, kto ich nie pozna i zrozumie nie wolno do spowiedzi przystępować! Pierwszym warunkiem, niejako przedwstępnym jest – być chrześcijaninem, nie tylko ochrzczonym, ale wierzącym i znającym przynajmniej pierwsze, podstawowe prawdy wiary, w które każdy pod utrata zbawienia musi wierzyć. (…)Przystępujący do spowiedzi obowiązany jest też dobrze umieć pacierz: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo i Skład Apostolski, czyli Wierze w Boga, gdyż tam zawierają się główne tajemnice naszej świętej wiary. Musi tez znać Dziesięć Przykazań Bożych, gdyż tam zawarte są obowiązki, jakie Pan Bóg na każdego człowieka nałożył, również znać i rozumieć pięć przykazań kościelnych, pięć warunków spowiedzi świętej i naukę o Komunii świętej.

 

Bo sam pomyśl: jakbyś mógł dobrze żyć nie znając zasad wiary, jakbyś mógł się dobrze spowiadać, nie wiedząc czym jest spowiedź, po co została ustanowiona, jak się do niej przygotować i jak ją należy odbywać? Jeśli sumienie ci mówi, że nie umiesz tego wszystkiego, musisz się koniecznie nauczyć, a jeśli twoja niewiedza jest zawiniona przez własne niedbalstwo, musisz tego szczerze żałować, wyznać kapłanowi i solennie obiecać, że zaniedbanie nadrobisz. Kapłan zgrzeszyłby ciężko, gdyby wiedząc, żeś taki nieuk, wyspowiadał cię i rozgrzeszył, nie żądając szczerego przyrzeczenia, że wszystkiego, co powinieneś solennie się nauczysz.

 

 Gdy posiądziesz już wiadomości, każdemu pod utratą zbawienia potrzebne, a zamierzasz przystąpić do spowiedzi świętej, musisz się do niej dobrze bezpośrednio przygotować. Żeby upiec chleb nie wystarczy byle jak mąkę z wodą przesiać i do pieca włożyć, ale trzeba zrobić dobre ciasto! Daj te same produkty złej kucharce i dobrej; dobra kucharka przygotuje z nich taka potrawę, którą – jak to mówią – „warto do gęby wziąć”, a zła kucharka, co się na gotowaniu nie zna, zrobi coś, czego całkiem przełknąć się nie da. Podobnie rzecz ma się ze spowiedzią: Pismo Święte mówi: „Przed modlitwą przygotuj dusze swoją, a nie bądź jak człowiek, który Boga kusi” (Syr. 18,23). Jeśli przed każdą modlitwą trzeba duszę przygotować i usposobić – to tym bardziej przed spowiedzią, która jest nie tylko gatunkiem modlitwy, ale jednym z najważniejszych aktów w życiu, kiedy grzesznik staje przed Najwyższym Bogiem, przyszłym swym Sędzią, Bogiem obrażonym i zagniewanym, a staje w najważniejszej sprawie zbawienia, aby Boga przeprosić i przebłagać, aby otrzymać od Niego przebaczenie win i uniknąć kary nie lada jakiej, ale kary wiecznej! Jeśli więc Pismo święte mówi, że: „przeklęty, kto niedbale spełnia dzieło Pańskie” (Jr 48,10), to o ileż bardziej przeklęty będzie ten, kto do spowiedzi świętej, do tak ważnego dzieła Bożego przystąpi niedbale!

 

Zapamiętaj dobrze, mój drogi czytelniku, że idąc do spowiedzi przystępujesz do najważniejszego dzieła, od którego zależy Twoje zbawienie i twoja szczęśliwa lub nieszczęśliwa wieczność. To ważniejsza sprawa, niż wygrana lub przegrana w najpoważniejszym procesie. A przecież gdybyś miał jakiś ważny proces, od którego zależałby cały Twój los i szczęście, to bardzo byłbyś nim przejęty! Podobnie masz się przejmować tym najważniejszym procesem, jaki podczas spowiedzi świętej rozegra się między tobą a Bogiem! Tak, między tobą, a Bogiem, bo nie do księdza idziesz do spowiedzi, ale do samego Pana Boga! Tam w konfesjonale obaj będą słuchać Twojej spowiedzi: i ksiądz, zastępca Boży i sam Bóg, choć niewidzialny. Dlatego przed spowiedzią świętą mówisz: „ja, człowiek grzeszny, spowiadam się Panu Bogu wszechmogącemu i wszystkowiedzącemu i tobie ojcze duchowny…” Przy spowiedzi klękasz, a klękasz nie przed człowiekiem, ale przed Panem Bogiem!

 

A czy ludzie tak spowiedź pojmują? Czy tak i ty pojmowałeś ją dotychczas? Spytałem raz przed spowiedzią pewnego chłopaka:

- Synu, a przygotowałeś się do tej spowiedzi?

 – Przygotowałem się! – odrzekł tenże.

– A jak? – pytam dalej.

A on na to:

 - Umyłem się, uczesałem, włożyłem czystą koszulę, przeprosiłem rodziców.

– I co więcej? – pytam dalej? 

- Zmówiłem trzy pacierze.

– I co jeszcze? – pytam znów.

 – Nic!

 

Czy to było należyte przygotowanie się do spowiedzi? I to jeszcze jak się owe pacierze zwykle odmawia?! Widziałem sam nieraz: przyjdzie sobie taki młodzieniec do kościoła, rozgląda się na wszystkie strony, klęka od niechcenia, niedbale na jedno kolano, „odklepie” te swoje pacierze sam nie wiedząc co mówił i zaraz spieszy do konfesjonału. I to jest przygotowanie do spowiedzi? Czy taki człowiek przejmuje się ważnością tego, co ma nastąpić? Gdyby poszedł do cesarza z prośba o łaskę, albo jako żołnierz miał stanąć do raportu przed kapitanem – bardziej byłby przejęty i inaczej się zachowywał.

 

W jaki sposób trzeba szczegółowo przygotowywać się do spowiedzi? Musisz dobrze o tym pamiętać, że jest pięć warunków dobrej spowiedzi; pięć stacji, które musisz przebyć kolejno, jedną po drugiej. Gdy jedziesz pociągiem, nie przeskakujesz przez stacje, ale przejeżdżasz je tak, jak po sobie następują, jedna za drugą… Owe pięć stacji – warunków dobrej spowiedzi to:

 

1. rachunek sumienia

2. Skrucha, czyli żal za grzechy

3. Mocne postanowienie poprawy

4. Spowiedź szczera

5. Zadośćuczynienie


Każdy kto chce się dobrze wyspowiadać, musi te warunki poznać, zrozumieć i wypełnić w miarę możności, bo tylko wtedy spowiedź będzie należyta.

 

Tekst jest fragmentem książki ks. Feliksa Cozela SJ „Spowiedz. Czym jest i jak się dobrze do niej przygotować?”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wiedeń 1683.


 


DATA: 2016-03-06 20:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jest tez jeden problem i to ze strony wiekszosci kaplanow. Spowiadaja podczas Mszy a nie przed. W katechizmie np sw A Liguriego jest wyraznie napisano )Oobowiazku sluchania Mszy Sw) ze kto spowiada sie podczas Mszy sw nie czyni zadosc sluchania Mszy sw. Bo wtedy jest jako winowajca ktory oskarza sie z grzechow a nie jako ofiarujacy: a jest rzecza pewna, iz kto slucha Mszy sw ten ofiaruje spolem z kaplanem. WIEC CI CO SPOWAIDAJA SIE PODACZAS MSZY SW ICH POBYT MA MSZY7 JEST NIEWAZNY! Widac w dzisiejszym swiecie kaplani pozapominali o regulach lecz pametaja o wygodzie nawet w tradycyjnych srodowiskach.
ponad 2 lata temu / Anszua
 
Czy Pan Jezus odpuszczając grzechy łotrowi przepytywał go z katechizmu? Czy spowiedź to rzeczywiście proces sądowy? Czy w konfesjonale stajemy przed obrażonym i zagniewanym Bogiem? Wiem że nie poszedłbym do spowiedzi do ks. Feliksa Cozela. Książki też nie kupię.
ponad 2 lata temu / Skąd ten nacisk na formalizm?
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.