DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Spowiedź? Nie, konsultacje psychologiczne!

Spowiedź? Nie, konsultacje psychologiczne!
By Wilfredor (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

W znanej z progresywizmu diecezji Linz w konfesjonałach kościoła jezuitów na wiernych czekać będą… psycholodzy. „Jeśli sakrament pokuty ma mieć przyszłość, potrzebuje nowych form i przestrzeni” – podkreślał o. Michael Messner SI.


„W nowych konfesjonałach starej katedry poradzić się można… nie tylko księży. Wewnątrz bywają także psycholodzy oferujący doradztwo” – czytamy na łamach oficjalnej gazety diecezji. W przyszłości wierni diecezji w północnej Austrii, spośród których niewielu jest już zainteresowanych sakramentem pokuty, będą mogli porozmawiać o swojej kondycji z certyfikowanym psychologiem.


Na początek wsparcia psychologicznego udzielać będą o. Michael Meissner i Ingeborg Meinecke. Jezuici będący autorami tej inicjatywy nie wskazali jednak, w jakim nurcie teoretycznym pracują „zatrudnieni” specjaliści.


Jak zauważają komentatorzy, to kolejny przykład manipulacji nie tylko sakramentem pokuty, ale i istotą kapłaństwa. Perspektywa wiary, grzechu, nawrócenia i pokuty jest zastępowana zlaicyzowanym „poradnictwem”, kapłan z kolei specjalistą do spraw psychiki. Zmiana ta jest oczywiście traktowana jako osiągnięcie motywowane troską o przyszłość.Źródło: katch.net

mat


DATA: 2013-12-30 09:21
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie!!Spowiedź niczego nie leczy,oprócz sumienia-jeśli można tak powiedzieć.A i to stwierdzenie jest raczej poezją niż rzetelną prawdą.Nie dodaje też otuchy,dopiero sakrament eucharystii ma tę moc(naturalnie dla człowieka wierzącego).Cokolwiek jest w nas dobrego-pochodzi od Boga,nie możemy sobie nic przypisywać tzn że nie jest to zasługą naszego rozumu-psychologia tu na nic.Nurt psychologiczny wynika z emocjonalno-uczuciowo-czułostkowego traktowania religii który jest błedem blokującym rozwój duchowy.
ponad 7 lat temu / Hugon de Payns
 
Moja przyjaciolka wydala mnostwo pieniedzy na konsultacje psychologiczne i nawet nie zblizyla sie o krok do rozwiazania swojego problemu. Sakrament pokuty to nie tylko wyznanie grzechow i rozgrzeszenie, ale takze uleczenie zranionego serca, dodanie otuchy i sily do zmiany swojego zycia na lepsze. Jestem za tym, aby ksieza studiowali psychologie i w tej sposob lepiej sluzyli ludziom , zwlaszcza tym, ktorzy sa zagubieni, niepewni i takze tym , dla ktorych spowiedz jest tylko \'wyliczeniem\' grzechow. Jednakze, miejsce tylko psychologa nie jest w konfesjonale, a w osobnym pomieszczeniu, zeby nie sprawiac wrazenia spowiedzi i nie ulatwiac cwaniakom naduzyc. Sa takie \'aparaty moralne\'. ktorzy potrafia przyjac chrzest kilka razy, aby zawrzec kolejny slub koscielny, albo podchodza do konfesjonalu, paplajac byle co, aby inni mysleli, ze chodzi tu o sakrament pokuty. Jesli spowiedz moze odbyc sie w pokoju, to taka rozmowa tym bardziej.
ponad 7 lat temu / Kaska
 
Sęk w tym że spowiedź niema na innego celu jak tylko rozgrzeszenie i przygotowanie do komunii.Wszelkie psychoanalizy itd .pomoc psychologiczna to zupełnie inna bajka,Dopuszczam możliwość wykorzystywania psychologii przez kapłana ale nigdy(!)w konfesjonale i to bynajmniej nie z powodu braku czasu.Analiza w jaki sposób doszło do grzechu i jak się z nich wyzwlić nie opiera sie o psychologię lecz wyłacznie o teologię.Jeśli ktoś probuje rozeznawac zycie duchowe za pomoca psychologii,mieszając rózne gatunki kompletnie zamazuje rzeczywistosc duchową doprowadzając do jeszcze wiekszych problemow z rozeznaniem.Powodując wiarę we wlasny rozum,budując pychę utrudnia wzrost duchowy penitenta podczas gdy ma zupełnie odrwotne zadanie.Niestety nie można tego krótko wytłumaczyć,zachęcam do lektury duchowej:Przewodnik grzeszników(św.Ludwik z Grenady)Walka duchowa(Wawrzyniec Scupoli),Przewodnik po stanach pokusy itd.Jest tego bardzo wiele aby to króciutko wyjaśnic potrzeba tomu.
ponad 7 lat temu / Hugon de Payns
 
@ Anna: Ale współdziałanie nie może odbywać się w sakramencie, chyba że kapłan jest jednocześnie psychologiem. Spowiedź jest częścią sakramentu.
ponad 7 lat temu / Berenika
 
@Hugon de Payns: dlatego rozgraniczam te dwa przypadki... ;)
ponad 7 lat temu / Anna
 
Owszem @anno -dobrze prawisz.Jednak konfesjonał nie ma nic wspólnego z kozetką.
ponad 7 lat temu / Hugon de Payns
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.