DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 

Spotkanie w Muzeum Polin. Wmawiają nam, że Polska współuczestniczyła w Holocauście

Spotkanie w Muzeum Polin. Wmawiają nam, że Polska współuczestniczyła w Holocauście
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Portal wPolityce.pl zrelacjonował spotkanie promocyjne książki „Dalej jest noc”, poświęconej losom Żydów podczas okupacji niemieckiej. W trakcie wydarzenia wielokrotnie padały stwierdzenia mówiące o tym, że Polacy współuczestniczyli w Zagładzie i zabijali Żydów.

 

– Już wiemy, że współuczestniczyliśmy, że donosiliśmy, wydawaliśmy, mordowaliśmy, a teraz potrzebujemy jakiegoś zewnętrznego autorytetu, jakichś liczb. Dlatego też jest taka presja na liczby, które nam powiedzą, czy w nas jest 30 proc. zła czy może 80 proc. zła i jak to naprawdę było. Tak jakby ta liczba miała naprawdę jakieś znaczenie, bo przecież ona jest taka umowna – mówiła podczas spotkania w Muzeum Polin prof. Barbara Engelking, autorka książki.

 

Portal wPolityce.pl zwraca uwagę na połączenie pomiędzy publikacjami Jana Tomasza Grossa, który pisał o rzekomym współudziale Polaków w mordowaniu Żydów podczas II wojny światowej, a nową publikacją „Dalej jest noc”. Redakcja zauważa, że książki Jana Tomasza Grossa miały na celu wmówienie Polakom, że uczestniczyli w Holocauście, a teraz w książce wydanej pod redakcją prof. Barbary Elgelking, będziemy mogli się dowiedzieć ilu Żydów rzekomo Polacy zamordowali.

 

„Wydaje się, że słowa prof. Engelking wskazują cel, jakim mogli kierować się autorzy książki – wmówienie Polakom, że są obok Niemców współsprawcami czy sprawcami Holokaustu. Będzie to niezwykle chwytliwa teza na arenie międzynarodowej. Zapewne praca szybko zostanie przetłumaczona na język angielski i będzie mocno promowana” – czytamy w komentarzu redakcji wPolityce.pl.

 

Portal zwraca również uwagę na treść wstępu do książki „Dalej jest noc”. Autorzy piszą w nim o tym, że w wielu przypadkach Żydzi mieli ginąć z rąk Polaków lub przy ich współudziale. „Z przeprowadzonych badań jednoznacznie wynika, że na interesujących nas obszarach (z wyłączeniem powiatów bielskiego i złoczowskiego) zdecydowana większość próbujących się ratować Żydów – na podstawie przebadanych i zweryfikowanych przypadków – zginęła z rąk polskich bądź też została zabita przy współudziale Polaków” – czytamy we wstępie publikacji „Dalej jest noc”.

 

Współautor książki prof. Jan Grabowski mówił z kolei, że postawy Polaków, którzy pomagali Żydom i ich ratowali, nie były powszechne. Dodał również, że szczególnie niebezpieczna dla Żydów była tzw. policja granatowa. Prof. Grabowski odniósł się również do stanowiska IPN, że była to formacja niemiecka. W jego opinii oświadczenie IPN w tej sprawie nie jest dla niego autorytetem. – Im mniej sił niemieckich, im mniejsza rola sił ukraińskich tym większa była rola polskiej policji granatowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przypadkowych gapiów – powiedział współautor publikacji.

 

Prof. Jan Grabowski oszacował również liczbę żydowskich ofiar, które miały rzekomo stracić życie przy udziale lub współudziale Polaków. – Powiedziałem, że tym punktem wyjścia dla mnie jest 200 tysięcy żydowskich ofiar – powiedział.

 

Portal wPolityce.pl zwraca również uwagę, że podczas dyskusji zaatakowano Kościół katolicki i jego postawę podczas Holocaustu. Pytania w tej części dyskusji padały m.in. ze strony byłego jezuity Stanisława Obirka, który swą wypowiedzą zaatakował rzecznika Episkopatu ks. Pawła Rytel-Andrianika oraz redemptorystę o. Tadeusza Rydzyka. Uczestniczka spotkania promocyjnego Karolina Panz także zaatakowała Kościół. – Dla mnie takim doświadczeniem też jako dla katoliczki, najważniejszą rzeczą jest nieobecność i milczenie Kościoła – powiedziała. Portal wPolityce.pl zwraca uwagę, że podczas spotkania nikt nie wspomniał heroicznej postawy wielu księży i zakonników, którzy ratowali Żydów i pozwalali im się schronić w kościołach i klasztorach.

 

Na zakończenie relacji, portal wPolityce.pl zwraca uwagę na to, że książka „Dalej jest noc” wpisuje się w obecnie lansowaną narrację, w której oskarża się Polaków o współudział w Holocauście. Jednocześnie zapomina się, że to Polska była pierwszą ofiarą niemieckiego, zbrodniczego ataku. Redakcja zauważa, że kolejna tego typu publikacja może mieć wpływ na wydarzenia społeczno-polityczne w przyszłości.

 

„Według nowego przekazu, zgodnie z nową wersją historii, lansowanej przez utrzymywane z pieniędzy polskiego podatnika Muzeum Polin pomagali im w tym Polacy. Ten przekaz doskonale wpisuje się w poniżanie Polski na arenie międzynarodowej. Nie jest bezinteresowny. Konsekwentnie zmierza do zmuszenia państwa polskiego do wypłat odszkodowań Żydom za mienie pozbawione spadkobierców. Prace nad ustawą 447 w Stanach Zjednoczonych, która ma zmusić Polaków do płacenia Żydom, przyspieszają” – czytamy na portalu wPolityce.pl.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

WMa

 

 

 


DATA: 2018-04-23 19:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nienawiść do Polski żydów scala jak widać ( w tle wyszlamowanie bezprawnych pieniędzy ) . A że maja polskie nazwiska , no cóż ustawa o zmianie nazwisk po wojnie była zdaje się przedłużana dla nich i innych takich polskiego pochodzenia trzy razy po wojnie. Dlatego nie dawajcie się państwo nabierać i głosujcie na tych których życiorysy ojców i dziadów znacie.A część państwa z uporem maniaka skreśla tych których Wam państwo drodzy podsuwają.
3 miesiące temu / Wojciech
 
Engelking i Grabowski są takimi samymi "Polakami" jak czarnoskórzy "Szwedzi". U nas multi-kulti dokonało się na pełną skalę w 44 albo i dużo wcześniej.
3 miesiące temu / wa
 
Żydzi mają prawo( zbójeckie co prawda prawo) pisać mówić co chcą.Tylko dlaczego my, polscy podatnicy finansujemy to ich Polin , gdy brakuje pieniędzy choćby dla polskich szpitali?
3 miesiące temu / dlaczego
 
mamy ustawe , jesli to co pisze jest prawda to mowi sie trudno, ale jesli nie to powinna pojsc z torbami do najciezszego wiezienia w Polsce
3 miesiące temu / lm
 
GŁOSOWANIE AKTU447 W USA A CO ROBI W TYM CZASIE JONNY DANIELS! Podpowiem znajduje żydowskie kości na ulicach Ostrołęki. Przyniósł je w kieszeni?
3 miesiące temu / Na youtube
 
Gdzie jest Prymas? Gdzie jest Prezydent? Gdzie jest Premier? Gdzie.....
3 miesiące temu / Kazio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.