DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Spotkanie w Libanie – patriarchowie Wschodu apelują o pomoc mordowanym chrześcijanom

Spotkanie w Libanie – patriarchowie Wschodu apelują o pomoc mordowanym chrześcijanom
fot.Medyan Dairieh/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com

Świat nadal nie dostrzega okropnych prześladowań chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu. Tamtejsi patriarchowie spotkali się z ambasadorami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by spróbować zainteresować władców świata dramatem wyznawców Chrystusa i skłonić ich do interwencji.


Do spotkania doszło w libańskim Bkerké, w siedzibie maronickiego patriarchatu Antiochii. Patriarchowie rozmawiali z ambasadorami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji.


Po spotkaniu powstał komunikat, w którym nawołuje się do szerokiego informowania o prześladowaniach chrześcijan w świecie, uciszeniu głosów podżegających do fundamentalizmu islamskiego, wspieraniu obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie, by chronić współistnienie religii. Dodatkowo zaapelowano o skuteczne i pilne działanie, by uwolnić miasta położone w dolinie Niniwy.


Wystosowano również bardziej ogólny apel do władz międzynarodowych, aby podjęły wszelkie konieczne wysiłki w celu ulżenia cierpieniom tysięcy i tysięcy osób, zwłaszcza w Iraku, zmuszonych do ucieczki ze swoich domów i schronienia się w obozach dla uchodźców.


Spotkanie było jednym z przejawów zaangażowania przedstawicieli Kościołów Wschodu, którzy podejmują działania, by zachować rolę chrześcijan w Iraku, gdzie Państwo Islamskie uciska mniejszości, zmuszając setki osób do ucieczki. Patriarchowie przygotowują też listy, które będą skierowane do rządów państw zachodnich i świata arabskiego, by skłonić ich do chronienia wielokulturowego charakteru regionu i obecności chrześcijan.


W ubiegłym tygodniu maronicki patriarcha Antiochii kard. Béchara Boutros Raï odwiedził uchodźców chrześcijańskich i jazydów w Irbilu w Kurdystanie i razem z chaldejskim patriarchą Babilonii Louisem Raphaëlem I Sako skierował apele do wspólnoty międzynarodowej, aby „nie patrzyła bezczynnie na zagładę”.


Według zwierzchników religijnych również opóźnienie w wyborze prezydenta Libanu (którym miałby zostać chrześcijanin) jest częścią tej kampanii, mającej na celu przekreślenie ich wkładu w życie społeczeństwa arabskiego i bliskowschodniego.

 

 


Źródło: osservatoreromano.va

malk

 


DATA: 2014-08-29 15:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co tam chrześcijanie? Ważniejsze aby rezunom udało się przejąc władzę na Ukrainie i wpuścić inna nację do grabienia tych terenów.
ponad 5 lat temu / mat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.