DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Spotkanie patriarchów katolickich i prawosławnych

Spotkanie patriarchów katolickich i prawosławnych

Trwają przygotowania do spotkania wszystkich patriarchów katolickich i prawosławnych Bliskiego Wschodu. Zapowiedział to w rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES maronicki patriarcha antiocheński kard. Bechara Butros Rai, przebywający obecnie w Rzymie w związku ze zbliżającym się konklawe. Wyjaśnił, że celem tego „szczytu” będzie wspieranie jedności chrześcijan i wspólne podjęcie problemów i cierpień, „które musimy dzielić w tym trudnym okresie dziejowym”.


Przyszłe spotkanie najwyższych chrześcijańskich hierarchów bliskowschodnich będzie ważnym elementem w gęstej sieci kontaktów ekumenicznych, w jakich uczestniczy od kilku miesięcy nowy (od marca 2011) zwierzchnik katolickiego Kościoła maronickiego, mianowany 24 listopada ub. r. kardynałem.


Na początku tegoż miesiąca (jeszcze przed kreacją kardynalską) wziął on udział w intronizacji, czyli uroczystym objęciu urzędu, przez nowego patriarchę koptyjskiego Teodora (Tawadrosa) II. 10 lutego br. był jedynym patriarchą nieprawosławnym, uczestniczącym w podobnym obrzędzie objęcia władzy przez nowego prawosławnego patriarchę antiocheńskiego Jana X w Damaszku i w kilka dni później w Bejrucie.


W najbliższych dniach kard. Rai miał wziąć udział w rozpoczęciu posługi przez nowego anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego, ale na razie okazało się to niemożliwe ze względu na konklawe. Gdy nowy papież zostanie wybrany, hierarcha maronicki zamierza udać się na Świętą Górę Atos – najświętsze miejsce dla całego prawosławia.


„Możliwości powrotu do pełnej jedności są omawiane i badane na różnych szczeblach, tymczasem możemy ją przeżywać na konkretnej płaszczyźnie orędzia ewangelicznego i dzielenia się inicjatywami społecznymi, charytatywnymi i kulturowymi” – podkreślił kardynał. Zaznaczył, że w tym wypadku chodzi o ekumenizm konkretny, „bez nadmiernych przemówień” i którym wielu ochrzczonych już żyje na co dzień.


Jedyny obecnie libański kardynał-elektor (jego poprzednik na urzędzie głowy Kościoła kard. Nasrallah P. Sfeir liczy już prawie 93 lata i nie ma czynnego prawa udziału w konklawe) przebywał niedawno w Moskwie, gdzie rozmawiał m.in. z patriarchą Cyrylem i metropolitą Hilarionem, odpowiedzialnym za zewnętrzne kontakty kościelne Patriarchatu Moskiewskiego nt. bieżącej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wcześniej kard. Rai odwiedził też innych zwierzchników prawosławnych: patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I w Stambule i arcybiskupa ateńskiego Hieronima.KAI

mat


DATA: 2013-03-07 10:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.