DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Spór o kontrolę nad Morzem Południowochińskim: Pekin nie uzna wyroku haskiego trybunału

Spór o kontrolę nad Morzem Południowochińskim: Pekin nie uzna wyroku haskiego trybunału
By VOA News [Public domain], via Wikimedia Commons
#UNIA EUROPEJSKA    #ŁOWISKA    #AKWEN    #MORZE POŁUDNIOWOCHIŃSKIE    #STREFA WPŁYWÓW    #CHRL    #TRYBUNAŁ    #SPÓR    #HAGA    #SUROWCE    #PEKIN    #UE    #CHINY    #ARBITRAŻ

Chiński prezydent i premier - mimo nacisków Tuska i Junckera - kategorycznie stwierdzili podczas szczytu Chiny-UE, że jego kraj nie zaakceptuje orzeczenia Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który we wtorek uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako własnej strefy ekonomicznej. Sąd rozpatrywał skargę Filipin – jednej ze stron roszczącej sobie pretensje do spornego terytorium.

 

Chiny nie mają prawnych podstaw do głoszenia historycznych praw do zasobów akwenów objętych linią dziewięciu kresek” - orzekł Trybunał, odnosząc się do wytyczonej w 1947 r. przez Chiny linii demarkacyjnej, która dawała im jurysdykcję nad niemal całą wschodnią częścią Morza Południowochińskiego aż po wyspę Borneo.

Trybunał uznał również, że intensywny ruch chińskich okrętów patrolowych grozi kolizjami z filipińskimi kutrami, a budowane przez Chińczyków sztuczne wyspy, spowodowały nieodwracalne szkody na rafach koralowych.Chiny odmówiły udziału w rozprawie, twierdząc, że trybunał w Hadze nie ma jurysdykcji do rozstrzygania tego typu sporów i w związku z tym Pekin nie może być zmuszony do zastosowania się do wyroku.

 

Ambasador Chin przy UE, Yang Yanyi podkreślił, że UE powinna powstrzymać się od podejmowania jakichkolwiek działań, które stanowią ingerencję w spór o dostęp do zasobów Morza Południowochińskiego.

 

Bruksela jednak twierdzi, że jest „stroną zainteresowaną” w sporze Chin z Tajwanem, Wietnamem, Filipinami, Brunei i Malezją w sprawie kontroli najbardziej uczęszczanego szlaku handlowego na świecie, w oparciu o przepisy wynikające z prawa międzynarodowego. Przedstawiciele Unii Europejskiej podkreślili, że zdecydowanie sprzeciwiają się rozstrzyganiu wszelkich sporów terytorialnych i morskich poprzez „zastraszanie, przymus, użycie siły lub jakiekolwiek inne jednostronne działania”.

 

Dzień przed orzeczeniem przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odniósł się do sporu między Pekinem a Manilą, mówiąc, że „przestrzeganie zasad opartych na porządku międzynarodowym leży we wspólnym interesie zarówno Chin, jak i UE. Muszą one być respektowane dla dobra swoich obywateli”.  Tusk i Juncker są właśnie w Chinach, gdzie trwa szczyt UE-Chiny.

 

Prezydent Xi Jinping tuż po wyroku powtórzył, że wyspy leżące na Morzu Południowochińskim stanowią terytorium Chin od czasów starożytnych.

 

- Suwerenność terytorialna i interesy morskie Chin na Morzu Południowochińskim w żadnym wypadku nie mogą być uzależnione od decyzji haskiego trybunału – mówił. Dodał, że „Chiny zawsze były strażnikiem międzynarodowej praworządności, uczciwości i sprawiedliwości, i zawsze stosują ścieżkę pokojowego rozwoju”. Jinping tłumaczył, że jego kraj „jest zdeterminowany, aby zachować pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim, a rozstrzyganie sporów z krajami zaangażowanymi bezpośrednio odbywać się będzie poprzez pokojowe negocjacje oparte na uznaniu faktów historycznych i zgodnie z prawem międzynarodowym”.

 

Premier Li Keqiang stwierdził z kolei, że Pekin nie uznając decyzji trybunału w Hadze de facto jest gwarantem prawa międzynarodowego.

 

Orzeczenie trybunału uznaje się za przełomowe. Po raz pierwszy trybunał w Hadze rozstrzygał w sprawie dostępu do - prawdopodobnie - najbardziej zasobnego w złoża ropy i gazu akwenu na świecie. To także potężne łowisko i główny trakt handlowy, którym przepływają towary o łącznej wartości ponad 5 bln dol. W spornym regionie częste manewry wojskowe odbywają zarówno Amerykanie, jak i Chińczycy, regularnie oskarżając się o militaryzację strefy.

 

Trybunał Arbitrażowy w Hadze nie ma kompetencji wykonawczych, dlatego Pekin nie musi respektować jego postanowień.

 

W sprawę zaangażował się Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, wzywając wszystkie strony sporu do zawarcia porozumienia polubownego. Waszyngton uczestniczy w sporze ze względu na ochronę własnych interesów handlowych, a także występując jako sojusznik m.in. Filipin i Wietnamu.

 


Źródło: euractiv.com

AS
      


DATA: 2016-07-14 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To zdanie jest obrazem chińskiej hipokryzji oraz bezczelności: ?Chiny zawsze były strażnikiem międzynarodowej praworządności, uczciwości i sprawiedliwości, i zawsze stosują ścieżkę pokojowego rozwoju?. Czyżby prezydent Xi Jinping zapomniał chińską zbrojną napaść na Tybet i okupację tego terytorium do dziś?
ponad 3 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.