DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Spór o Junckera sporem o kształt Unii

Spór o Junckera sporem o kształt Unii

Ostra walka polityczna, towarzysząca negocjacjom najważniejszych państw mających powołać szefa Komisji Europejskiej, to niezwykle ważny moment w najnowszej historii Europy, będącej na rozdrożu – zauważa „The Wall Street Journal”.


Na naszych oczach toczy się walka o kształt Unii Europejskiej. Walka o to, czy UE powinna być związkiem samorządnych państw narodowych, w którym każdy kraj jest odpowiedzialny za pokrycie kosztów własnego dostosowania gospodarczego, czy też ma stać się federalnym systemem, w którym kosztami dostosowania obciąża się solidarnie inne państwa członkowskie, a o wszystkim decyduje centralny organ władzy politycznej.


Brytyjski premier David Cameron i kanclerz Niemiec Angela Merkel nie mogą dojść do porozumienia w sprawie kandydatury na Szefa Komisji Europejskiej byłego premiera Luksemburga, Jean-Claude'a Junckera. Jak zauważa „WSJ”, to napięcie, a właściwie swoista bitwa o powołanie nowego szefa KE, jest walką o to, czy Europejski Bank Centralny powinien rozpocząć drukowanie pieniędzy, by walczyć z niską inflację, czy tez nie. To także bój o to, w jakim stopniu państwa powinny utracić suwerenność i ponosić ryzyko ekonomiczne.  

Brytyjski premier nie chce zgodzić się na kandydaturę Jeana-Claude'a Junckera, zamierzającego w jeszcze większym stopniu upolitycznić i scentralizować Unię. Cameron obiecał zaś brytyjskim wyborcom, że podejmie działania utrudniające ściślejszą integrację europejską.  


Zdaniem „WSJ” niemiecka kanclerz Angela Merkel jest główną rozgrywającą w tej grze. Prowadzi cyniczną batalię. Jej zdecydowane poparcie dla Junckera nie wynika z faktu, iż jest on doskonałym kandydatem ani też z tego, że popiera jego wizję rozwoju unii. Merkel opowiada się za umacnianiem współpracy międzyrządowej. Jest nawet przeciwniczką rozwiązań ponadnarodowych ku frustracji licznych w Niemczech euro-federalistów.

Niemiecka polityk poparła luksemburskiego kandydata w dużej mierze w wyniku kalkulacji politycznych.


Juncker jest kandydatem socjalistycznego bloku centrolewicowego dominującego w Parlamencie Europejskim. Merkel wsparła go, by uniknąć oskarżeń o sprzeciwianie się większej demokracji europejskiej. Liczy jednak na to, że po wygranych wyborach w swoim kraju, Junckera uda się odsunąć w cień.  


„WSJ” podkreśla, że wielu przywódców UE podziela zastrzeżenia Wielkiej Brytanii jeśli chodzi o osobę Junckera, czy to ze względu na jego charakter, czy tez politykę, którą prowadzi. Nie chcą go przecież także Szwedzi, Duńczycy, Holendrzy, Francuzi, Włosi, Węgrzy i kraje bałtyckie.


Niektóre z mniejszych krajów popierają Junckera, bo postrzegają go jako sojusznika. Luksemburczyk opowiada się za solidarnym obciążaniem państw kosztami dostosowania gospodarki narodowej do norm unijnych.

 

Merkel jak na razie gra na czas. Stara się pojednać zwaśnione strony i pozyskać przychylność niemieckiej opinii publicznej.
Źródło: wsj.com, AS.


DATA: 2014-06-11 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.