DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Społeczność szkolna zadecydowała - „Inka” patronką liceum

Społeczność szkolna zadecydowała - „Inka” patronką liceum

Wrocławskie LO nr I będzie mieć nową patronkę. Społeczność szkolna zadecydowała o wyborze na patrona placówki bohaterskiej sanitariuszki AK, zamordowanej przez komunistów Danuty Siedzikównej „Inki".

 

Propozycja nadania szkole imienia „Inki” okazała się popularniejsza od pomysłów, by liceum patronował Stanisław Lem lub Maria Skłodowska – Curie. Wybory cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród szkolnej społeczności, do głosowania poszło ponad 60 proc. uprawnionych. Głosowali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

 

Procedury nadania nowego patrona szkole trwały od 2006 roku. Do 1965 roku szkoła nosiła imię Józefa Lompy – górnośląskiego działacza, poety i publicysty. Patrona tego nigdy nie odwołano, co nie przeszkodziło jeszcze w tym samym roku w nadaniu szkole imienia Karola Świerczewskiego. Od tego momentu placówka zaczęła funkcjonować jako szkoła promująca tradycje Wojska Polskiego oraz wychowanie zgodne z duchem czasów, tj. socjalistyczne.

 

W ostatnim czasie głosowanie w sprawie zmiany patrona odbyło się także w Kieckach. Tamtejszemu LO patronuje komunistyczna działaczka Hanka Sawicka. Wyniki referendum podtrzymały jednak status quo.   

 

„Wynik referendum jest dla nas, uczniów IV LO, wyrazem hańby i wstydu. Jesteśmy rozczarowani rezultatem naszych wewnątrzszkolnych dyskusji. Z drugiej strony zaś jesteśmy zobowiązani, by podziękować tym, którzy wspierali i wciąż wpierają nas w dążeniach do zmiany patrona. Nie rezygnujemy z walki, wciąż staramy się przekonywać innych uczniów, że Hanka Sawicka nie jest odpowiednią osobą, by pełnić tak ważną funkcję w życiu naszej szkoły. Referendum nie miało mocy prawnej, było tylko opiniotwórcze. Dalsze działania dyrekcji i samorządu szkolnego świadczą o tym, że problemu nie da się już zamieść pod dywan, ani wyciszyć. My broni nie składamy i nie odpuścimy, dopóki patron nie zostanie zmieniony. A wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że zmiana się jednak dokona” – czytamy w oświadczeniu inicjatorów referendum w kieleckiej szkole.Źródło: lo1.wroc.pl/ FB

luk


DATA: 2014-03-20 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo wrocławskie LO nr 1! Wyrazy szacunku i poparcia dla inicjatorów zmiany patrona dla IV LO w Kielcach (wiem, że Wasze liceum ma w Kielcach wyrobioną pewną renomę więc może też chodzić o zwykły konformizm ludzi - bo "Sawicka", jako liceum, dobrze się kojarzy. Ale nie składajcie broni! ;-)
ponad 5 lat temu / Szerszeń
 
Wrocław mnie zaskakuje i odrabia minusy. We Wrocławiu są młodzi Polacy. Szacunek.
ponad 5 lat temu / Leo
 
brawo Wrocław, egzamin zdany; Kielce, niestety, do poprawki; ale się nie załamywać tylko działać; trzymamy za Was kciuki i prosimy Najwyższego o pomoc;
ponad 5 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "21823"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.